Mykonos, dünyanın en çok ziyaret edilen adalarından biridir.

Yunanistan biliyorsunuz ki Türkiye’nin en yakın olduğu yabancı ülkedir. Hatta Türkiye ile kardeş ülke olarak ta görülmektedir. Bu ülkenin en meşhur adası olan Mykonos Adası, 1980’li yılların sonrasında yaptığı reklam çalışmaları sayesinde adını daha fazla duyurabilmiş ve turistlerin gelmesine neden olmuştur. Dünyanın en çok ziyaret edilen adaları arasında yer alan Mykonos, aslında bir süre Osmanlı hâkimiyetinin olduğu bir adaydı, bu sebeple Mykonos Adası’na gittiğinizde hala Osmanlının renkli kültürünü görebilirsiniz. Ada tam bir masal dünyasına benzemektedir. Bembeyaz evleri, mavi çivit kapıları ve Arnavut kaldırımlarıyla dünyanın birçok yerindeki insanların ilgisini çekmektedir. Burada gezebileceğiniz birçok yer bulabilirsiniz ve hatta gezmekten otelinize veya konakladığınız yere bile dönmeyi unutabilirsiniz, ancak en çok ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Venedik bulunmaktadır. Mykonos, kültürü, doğası ve tarihi ile muhteşem bir kenttir ve eğer hayatınızda hiç gitmediyseniz, imkânınız olduğu sürece gitmeniz tavsiye edilmektedir. Bir laf vardır, anlatılmaz yaşanır diye, Mykonos tam bu sözleri ifade eden bir kenttir. Mykonos’u burada anlatmak yetmez, şehri yaşamanız gerekiyor. Bunu yapmak için Türkiye’den gidecekseniz hava yollarını veya deniz yollarını kullanabilirsiniz veya yurt dışından Mykonos’a gidecekseniz, hava yolları, deniz yolları ve kara yollarını kullanarak, ama aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Gittiğinizde hiç pişman olmayacağınız ve aksine daha çok gitmek isteyeceğiniz bir şehir olacaktır.

En İyi Zaman

Mykonos bildiğiniz üzere bir adadır ve bu yüzden buradaki havanın nemli olabileceğini tahmin edebilirsiniz, fakat burada hissedeceğiniz nem sizi çok fazla rahatsız etmeyecektir. Dolayısıyla Mykonos’ta bir tatil yapmak isterseniz, gitmeniz için en iyi zaman Mayıs ve Eylül ayları arası olmaktadır. Bu aylar arasında güzel bir bahar ve yaz havasını karışık olarak hissedebilirsiniz. Mykonos Adası her şeyi ile çok çekicidir ve insanların ilgisini çeken bir adadır, bu yüzden hava ne kadar nemli olsa da, kimse bunu umursamadan Mykonos Adası’nı ziyarete gitmektedir. Gündüzleri görebileceğiniz ve yaşayabileceğiniz kültürler ve tarihler, akşamları ise mükemmel bir Akdeniz havası ile gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Ulaşım

Yunanistan’a gitmek biliyorsunuz ki çok zor değil kaldı ki Yunanistan’da ulaşım çok kolaydır. Mykonos’a gidebilmeniz için birkaç farklı yöntemler bulunmaktadır. Eğer İstanbul’dan gidecekseniz, deniz yolunu kullanarak gidebilmektesiniz. Her hava yolları ile gidecekseniz, Atine veya Selanik üzerinden gidebilir, fakat aktarmalı olarak gidebiliyorsunuz. Mykonos’a gitmek çok kolaydır, fakat bazı ülkelerin aksine, artık Mykonos’a gidebilmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Hava yolları ile gittiğinizde, havaalanı şehir merkezine sadece 4 km uzaklıkta olmaktadır, dolayısıyla anlayacağınız üzere, birçok yer çok yakın mesafede bulunmaktadır. Havaalanından Mykonos’a geçiş yapmak için ise en kolay yol, araç kiralamaktır ki bunu havaalanından direkt olarak yapabilmektesiniz, fakat şuan dikkat etmeniz gerekiyor ki, Yunanistan Türk ehliyeti kabul etmemektedir, dolayısıyla mutlaka uluslararası bir ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Var olan ehliyetinizi AB standartlarına göre değiştirdiğiniz taktirde kendi aracınız ile ülkeye giriş yapabilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Bildiğiniz üzere Yunan Adaları veya Mykonos’ta hala Osmanlı dönemine ait izler bulabilirsiniz ve özellikle alışveriş yaparken de Osmanlı’ya ait hediyelik eşyalar bulmanızda mümkün olmaktadır. Bir ada kenti olarak ve deniz mahsullerinin çok fazla bulunduğu yerde, deniz kabuklarından yapılan süs eşyalarını da ayrıca hediye olarak alabilirsiniz. Yunanistan artık fazlasıyla dünya markalarını da kabul eden bir ülke olduğundan, ünlü markalara ulaşmak için Avrupa’nın en pahalı şehirlerine gitmeye gerek kalmadan, Mykonos’ta bulunan Hora bölgesine giderek, meşhur markaların alışverişlerini gerçekleştirebilirsiniz. Mykonos sadece kendi kültürünü değil, turistlerin sayesinde dünyanın kültürünü yaşatmaya çalışmaktadır ve doğası ile turistlerini kendine çekmektedir.

Yeme İçme

Mykonos Adası’nda özellikle ne yenir diye araştırma yapmayın, çünkü bütün adalarda Yunan mutfaklarını bulabilirsiniz. Kaldı ki bir ada ülkesi olduğundan, tahmin edersiniz ki deniz mahsullerinden yapılan yemekler çok fazla bulunmaktadır. Mykonos’ta adaya özgü Kopanisti bulabilirsiniz. Bu lezzet acısıyla çok meşhur olmuş ve Mykonos’a gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken bir yemektir. Türk ve Yunan mutfakları neredeyse birbirine benzediğinden, çok fazla yabancılık çekmiyorsunuz, aksine bazı bildiğiniz yemeklerin farklı türlerini tatma şansına sahip oluyorsunuz. Özellikle gurmeler ve yemek severler için bu büyük bir avantaj oluyor. Mykonos’ta birçok leziz yemekler tadabileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Her gün farklı bir restorana giderek farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Konaklama

Doğası, tarihi ve kültürü ile zengin olan Mykonos Adası’nda kesinlikle hiçbir konaklama sorunu yaşamazsınız, hatta sınırsız konaklamalar bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Yıldızlı otellerden tutun da hosteller, pansiyonlar ve motellere kadar birçok konaklama imkânı mevcuttur. Mykonos’taki bütün otellerin fiyatları da ayrıca uygun olduğundan, kesinlikle bir hafta veya iki haftanızı çok rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Eğer rezervasyon yaptırırsanız, geriye sadece gezme planınızı yapmanız kalıyor. Mykonos’ta konaklama ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. İnternetten de ayrıca Mykonos’ta bulunan bütün konaklama yerlerini araştırabilirsiniz ve kendinize en uygun ve en çok hoşunuza giden yerde konaklayabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Birçok kişinin merak ettiği ise Mykonos’un gece hayatı olmaktadır. Mykonos’ta gündüz eğlendiğiniz kadar, gecede eğlenebilirsiniz ve çok renkli ve hareketli bir gece geçirebilirsiniz. Ada kenti olduğundan dolayı mutlaka bir Beach Club’a katılabilir ve gecenizi renklendirebilirsiniz. Bazı erken saatlerde kapanan partiler genelde ücretsiz olup gecenin geç saatlerine kadar müşterilerine kapılarını açık tutan mekânlar ise ücretlidir fakat birçok yerden çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Mykonos’ta kaldığınız sürece, her gündüzünüz ve geceniz muhteşem olacaktır. Ayrıca bir gecenizi Paradise Beach’te geçirmeyi unutmayın. Mykonos’un gece hayatı, adanın kendisi kadar eğlenceli, renkli ve hareketli olmaktadır. Mykonos’ta bir hafta, hatta iki hafta bile geçirseniz sizin için az gelecektir.

Mykonos gezisi mi planlıyorsun?

Mykonos hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Mykonos gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Mykonos gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.