Nairobi Kenya’nın başkentidir.

Nairobi Kenya’nın başkentidir. 1899 yılında kurulmuş ve 1904 de başkent olmuştur. Daha önceleri başkent olarak Mombasa bilinmekteydi fakat günümüzde artık Kenya’nın başkenti Nairobi’dir. Yüksek bir bölgede kalan Nairobi kalabalık nüfus yapısı itibari ile Afrika’nın gelişmiş ülkeleri arasındadır. Siyahi vatandaşlar çoğunlukta bu bölgede. Toplam nüfusun 3 milyon olduğu girişte gördüğümüz tabeladan anlaşılmaktadır. Doğu Afrika bölgesinde kalmaktadır. Buralarda gezmek için uygun yerler şehir merkezinde toplanmıştır. Burada oldukça fazla hayvanat bahçesi görmeniz mümkün. Buralara giderek bu hayvanları fotoğraflamalısınız. Bomas of Kenya diğer gezilecek yerler arasında. Burada çalılardan yapılmış kabile evlerini andıran ev görünümündeki konak alanlarını görebilirsiniz. Buralar kamp yapmaya da çok uygun yerlerdir. Buraya gelerek bu küçük evlerde kalabilirsiniz. Diğer gezilecek yerler arasında Kenya’da meşhur botanik bahçeler vardır. Burada dünyada nadir görülen çiçek çeşitleri mevcut. Bunları incelemeli ve desenlerin estetiğini görmelisiniz. Birde unutmadan Uhuru Parkı’nı söylemeliyiz ki burası adeta sanat eseri ile dolu. Heykeller mimarların yaptıkları eserler gerçekten muhteşem. Buradaki eserler Nairobi’nin simgesi haline gelmiştir. Burası Onyonka Estate’ye de yakındır. Aynı zamanda Kıjıjı ile de karşı karşıyadır. Görmeden gidilmemesi gereken yerler arasında Katedral Basilica of the Holy Family var. Burasıda ailecek gidilecek yerler arasında gösterilen bir katedral.

En İyi Zaman

Tatil için gelmeyi düşünenlerin vakti yaz olarak bilinir çünkü hava burada ortalama sıcaklığın üzerindedir. Şubat ayı içerisinde hava sıcaklığının 25 derecede olduğu görülüyor, özellikle buranın bir iklimi var ki dikkat edilmelidir. Burada her mevsim yağış vardır dolayısıyla şemsiyeyi yanınızdan ayırmamalısınız. Kışlarında öyle çok çetin geçtiği söylenemez. Burası nihayetinde bir Afrika ülkesi ve yağışlar kar oranına göre daha fazladır. Yağışlı havalarda salgın hastalıkların olabilmesi de söz konusu olduğundan dikkat edilmelidir. Geceleri sineklerin rahatsız ediciliği ile karşılaşabilirsiniz buna hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz. Zira hastalık kapma ihtimali en çok sinekler yüzünden oluyor.

Ulaşım

Ulaşım Nairobi’ye hava yolu ile sağlanmaktadır. Jomo havaalanı da Nairobi’de bulunmaktadır. Burası Kenya’nın başkenti ve doğal olarak havaalanı da burada bulunuyor. Buradan istediğiniz her noktaya ulaşabilirsiniz. Taksi kullanarak dilediğiniz yere gidebilmeniz mümkün. Tren yolu ile de şehirde belirli yerleri gezmeniz mümkün. Trenler genellikle turistik amaçlı kullanılmaktadır. Şehir içinin tamamını trenle dolaşabilirsiniz fakat kasabalarına ulaşmanız mümkün değil. Dar geçitler yüzünden taksi yolunu kullanmanız mantıklı olanıdır. Motosiklet kullanım oranı en fazla olan ülkeler arasındadır. Her caddede bir bisikletli ve motosikletli birini görmeniz mümkün. Motor kiralayarak sizlerin de şehir merkezinde turlamanız mümkün.

Alışveriş

Şehir merkezinde standart günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Merkezde bulunan Türk lokantalarında yemek yemenizi tavsiye ederiz. Ustalar İskender konusunda uzmanlaşmış kişiler. Türkiye’deki aşçıların Nairobi’ye gelerek yöresel Türk mutfağını burada tanıtıyor olduğunu görmek mutluluk verici. Nairobi’de büyük oteller dışında bilmediğiniz yerlerde yemek yememenizi tavsiye ederiz. İskender ustalarının yaptığı yemekler oranın tüm yöresel yemeklerine bedel diyebiliriz. Durum böyle olunca da turistler bile bizim ustaların mekânlarına akın ediyor.

Yeme İçme

Burada bizim yemeklerimize benzeyen farklı lezzetler bulabilirsiniz. Burada kahve, çay, buğday, pirinç, şeker kamışı, tropikal meyveler ve sebzelerden oluşan birçok farklı yiyecek ve içecek türleri bulunmaktadır. Nairobi veya Kenya’nın neresine giderseniz gidin, deneyebileceğiniz tatlar arasında; Ugali, İrio, Kenyan Pilau, Githeri, Chapati ve Nyama Choma adı verilen yemekler bulunmaktadır. Damak tatları farklı olan fakat Nairobi’yi ziyaret ettiğinizde deneyebileceğiniz yemek türleri mevcuttur.

Konaklama

Nairobi’de kalacak yer açışından sıkıntı yaşayacağınız söz konusu dahi olamaz. Şehir merkezi olsun diğer yerler olsun oldukça fazla miktarda otel var ve bu fazlalıkta ucuzluğa yol açmış durumda. Türk parası ile bugün merkezdeki Sun Otel de 230 TL’ye kalabilirsiniz. Burası 4 yıldızlı oldukça temiz ve güzel bir otel. Nairobi Otel şehrin kuzeyinde yer alan Santa caddesinde bulunan 3 yıldızlı geceliği 45 Türk lirası olan yine temiz ucuz bir otel. Biraz daha lüks takılmak isteyenler içinde Hilton Otel tercih sebebidir ki buranın geceliği de Türk parası ile 400 Türk lirası civarında.

Gece Hayatı ve Eğlence

Eğlence merkezi burada bolca vardır. Fakat eğlence mekanından çıktından sonra dikkat edilmelidir. Yüklü para ile dışarıda gece dolaşmak oldukça tehlikeli olabilir bu duruma karşı hazırlıklı olun. Araç kiralayın ve geceleri dışarıda fazla geç saatlerde dolaşmayın. Bu açıdan Nairobi tehlikeli olabiliyor. Hilton Otel’in eğlence maksatlı güzel bir barı var. Burada hoş vakit geçirebilirsiniz. Burası hem güvenli hem sakin hem de ailecek gidilecek yerler arasında gösterilen bir yer olarak ilk sırada yer alıyor. Bunların dışında Afrika bölgesi genel itibari ile kısa geziler için ideal bir yerdir. Uzun konaklamalarda mutlaka güvenli yerlerde kalınmalı. Hırsızlık oranı maalesef bu ülkede fazladır fakat kısa turlarda bu açıdan çok önem arz etmez. Her bütçeye uygun bir bölge. Afrika’nın her yeri maddi açıdan çok çok uygundur. Cebinizde bin TL ile Kenya’da dilediğiniz yeri gezebilirsiniz.

Nairobi gezisi mi planlıyorsun?

Nairobi hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Nairobi gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Nairobi gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.