Sınır komşumuz olan Irak’ın güzel bir şehridir Necef.

Sınır komşumuz olan Irak’ın güzel bir şehri Necef. Son 15 yıldır devam eden savaş ve çatışma ortamı nedeniyle insanların gitmekte tercih etmediği ülkelerin başında geliyor Irak. Fakat tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri ile huzurlu bir ortamda gidilecek ülkeler arasında kendisini bir anda ilk sırada bulabiliyor. Tarihte çok sayıda devletin kurulup yıkıldığı bir bölgede kurulu olan ülkenin Necef şehrinde bir çok tarihi ve dini sembol bulunuyor. Dini sembollerin en önemlisi ve dikkat çekeni Hz. Ali’nin mezarının bulunmasıdır. Bu Şiiler için bir anda şehri merkez nokta haline getiriyor.  Şiiler için kutsal sayılan Kerbela ile arasında sadece 70 km’lik bir mesafe vardır.  Şehir Hz. Ali’nin mezarının yapıldıktan sonra kurulması nedeniyle Müslümanlar arasında kutsal olarak kabul ediliyor. Gidenlerin ziyaret edeceği yerlerinde başında Hz. Ali Türbesi bulunuyor. Ayrıca şehre su getirilmesi için birçok su kanalı açtırılmıştır. Şehir son yıllarda birçok savaşın merkezi konumunda olmasına rağmen değerinden ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Özellikle gidilmesi gereken zaman Hz. Ali’nin katledildiği gün için her yıl yapılan anma törenleridir.  Şii inancına sahip kişilerin, Hz. Ali’ye gösterdikleri bağlılık ve sevginin tüm güzelliğini ve gerçekliğini yerinde görebilirsiniz. Şehrin geniş bir alana yayılmasından dolayı trafikte aşırı bir yoğunluk yaşanmıyor.  Şimdi şehri yakından tanıyalım.

En İyi Zaman

Necef’e gidilecek en iyi zaman yoktur. İklim olarak karasal ve kurak bir iklime sahip olması nedeniyle, yılın her zamanı ziyaret edebileceğiniz bir şehirdir. Yaz günlerinde sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkıyor ve bunaltıcı bir hal alıyor. Bu tarihlerde gideceklerin güneşten korunmak için gerekli eşyalarını yanlarına almalarını tavsiye ederiz. Şehre gidilecek en güzel zaman ortalama 20 derece sıcaklığa sahip olduğu ilkbahar dönemidir. Hz. Ali’nin ölümü için düzenlenen törenler her yıl Hicri ve Miladi takvim arasındaki fark nedeniyle her yıl değişiyor, gideceklerinin hava raporlarını inceledikten sonra gitmelerini tavsiye ederiz. Aşırı sıcakların yanında kumlu günler geçirebileceğinizi unutmayın.

Ulaşım

Ülkemizden Irak’ın güzel kenti Necef’e direkt uçuş bulunuyor. Yaklaşık olarak 3-4 saat arası bir uçuş ile rahat bir şekilde Necef’e ulaşabilirsiniz. Necef Havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 10 km’dir. Ticari taksiler, servisler ve araç kiralama firmalarından araç kiralayarak şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Necef’te şehir içi ulaşımı ticari taksiler ve toplu taşıma araçlarını kullanarak yapabilirsiniz. Toplu taşıma aracı olarak otobüsler bulunuyor. Necef geniş bir tepe üzerinde kurulduğu için trafik yoğunluğu pek yaşanmıyor ancak günün belirli saatlerinde az da olsa yoğun bir trafik vardır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Son yıllarda yaşanan savaşlar şehrin gelişimine engel olsa da alışveriş yapmak isteyenler için hediyelik eşya dükkânları ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Soug Elçibeer, Necef şehrinin en büyük alışveriş merkezi olarak dikkat çekiyor. Alışveriş merkezinde 200 den fazla dükkân bulunuyor ve bu dükkânları günlük 100 bin kişiye yakın insan geziyor. Kuyumcu dükkânları, bakır dükkânları, baharat, parfüm, halı ve otantik hediyeler alabileceğiniz dükkânlar mevcuttur. Ayrıca şehirde Hz. Ali türbesinden başlayıp doğuya doğru uzanan büyük bir halk pazarı kuruluyor. Bu pazardan şehre özgü baharatlar ve hediyelikler alabilirsiniz.

Yeme İçme

Necef’de ne yenir ne içilir diye düşünmenize gerek yok. Coğrafya olarak aynı bölgede bulunmamız birçok Anadolu yemeği ile Necef’te karşılaşma fırsatına sahipsiniz. Geçmişten gelen bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış şehirde, günümüz de o zamanlardan kalma bir çok pişirme yöntemi kullanılıyor. Yemeklerin ana maddeleri genellikle kırmızı et ve tavuk oluyor. Ayrıca baharat tüm yemeklerin içine ekleniyor. Baharatlı kebaplar, pilavlar, közlenmiş sebzeler ve bol şekerli olarak ikram edilen çay, yiyebileceğiniz ve içebileceğiniz lezzetler arasındadır. Özellikle baharatlar ile hazırlanan kebapların tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Konaklama

Necef’te birçok konaklama seçeneği bulunuyor. Bunun nedeni olarak dini bir öneme sahip şehrin yılın belirli günlerinde din turizmi olarak yakın ülkelerden birçok kişi için çekim noktası olmasıdır. Ortalama olarak 85 ile 1000 lira arasında değişen otel seçenekleri bulunuyor. Ama özel anma günlerinde otellerde doluluğun artması nedeniyle fiyatlar artış gösterebiliyor. Anma günlerinde şehri ziyaret edeceklere ya özel tur şirketlerinden yardım almalarını ya da araştırmalarını yaparak otel rezervasyonlarını önceden yaptırmalarını tavsiye ederiz. Otellerin bazılarının tarihi binalarda olduğunu ve konaklarken bile aynı zamanda tarihi soluma şansına sahipsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Dini bir öneme sahip şehirde gece hayatı ve eğlence mekânı bulunmuyor desek doğrudur. İnsanların tutucu tavrı ve İslam dininde haram olan şeylerin günümüzdeki eğlence kültüründe çok fazla sayıda kullanılmaması Necef’e gittiğinizde eğlence anlayışınızı bir süreliğine değiştirmenize neden olacaktır. Şehri ziyaret edenler genelde dini amaçlı geldikleri için ibadet onların tek amaçları oluyor. İbadet ve dua ederek geçen günler belki de size eğlenceden daha çok fayda sağlayacak, ruhunuzun ve bedeninizin arınmasına yardımcı olacaktır. Bunun için de Hz. Ali Türbesi ve Camisinin olduğu bölgeyi sizlere tavsiye edebiliriz.

Necef gezisi mi planlıyorsun?

Necef hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Necef gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Necef gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.