Neredeyse her sektörde öncü olan şehir aynı zamanda diplomatik açıdan da önemlidir.

Adına şarkılar yazılan şehir. Eyalet olan New York ile karıştırılmaması için New York City (NYC) diye anılır. Kafanız karışmasın. Neredeyse her sektörde öncü olan şehir aynı zamanda diplomatik açıdan da önemlidir. New York’u tam anlamıyla gezmek istiyorsanız 4 ya da 5 gün ayırmalısınız. 4-5 günde koşturmadan rahat rahat gezebilirsiniz. Rüya gibi bir şehir olan NYC’de gezdikçe gezmek isteyecek, daha çok yer merak edeceksiniz. Özgürlük Anıtı, Times Meydanı, Central Park, Empire State Binasını gezmeli ve her açıdan bir sürü resim çekilmelisiniz. Buralarda çekildiğiniz resimler eve dönerken NYC’yi sizinle beraber getirecek. Telefonlarınızı, makinelerinizi elinizden düşürmeyin. Özgürlük Anıtı Amerika’nın sembolüdür. Liberty Adasında bulunan heykele çıkmak için botlarla adaya gitmeniz gerekiyor. Beklenilen sıradan, yolculuktan sonra anıta çıkıp gördüğünüz manzara her şeye değer. Central Park’ı aslında birçok filmden biliriz. ABD’nin ilk peyzaj ve düzenleme projesi sonucunda ortaya çıkan bu yapay park adeta huzur ve sakinliğin timsali gibidir. Parkta; faytonla ya da bisikletle gezmek, buz pistinde kaymak gibi bir sürü aktivitede bulunabilir göl kıyısında mola verip dinlenebilir, uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Times Meydanı (Times Square) New York’un merkezi desek yanlış olmayacak. New York halkının ve aynı zamanda turistlerin oldukça ilgi gösterdiği cadde dev ekranları, ışıklandırmaları ve gece gündüz bitmeyen kalabalığı ile tüm dünyada bilinir. Lüks oteller, mağazalar, restoranların en güzelleri buradadır. Brooklyn Köprüsü,  Çin Mahallesi, İtalyan mahallesi, Soho görülmeye değer yerlerden sadece birkaçı.

En İyi Zaman

Yaz-Kış her mevsim güzel olan New York yaz döneminde tatiller sebebiyle çok kalabalık olup yollarda yürünemeyecek durumlara gelinir. Kışın soğuk olmasına rağmen dondurucu olmaması sebebiyle kalın giyinilerek geçirilebilir. Noel dönemine denk getirdiğiniz 1 haftalık New York tatilinde New York’un en güzel zamanlarını yoğunluk olmadan yaşayabilirsiniz. Yaza girmeden mayıs ayları gibi gittiğinizde henüz tatil dönemi girmediğinden kalabalık olmayacak aynı zamanda mevsimde güzel olacaktır. Veya Eylül-Ekim gibi gittiğinizde dönem başı olacağından yaz dönemine göre oldukça sakin bir New York ile karşılaşacaksınız. Bu sakinliğin ve yeni yeni soğuyan havanın tadını bol bol çıkarmayı unutmayın!

Ulaşım

Türkiye’den neredeyse her gün New York’a uçak bulabilmeniz mümkün. Erken aldığınız biletler son dakika alınan biletlere göre daha uygun fiyatlı olacağından biletinizi erkenden almak sizin yararınıza olacaktır. New York çok büyük olmasına rağmen şehir içi ulaşımınızı yürüyerek sağlayabilirsiniz. Her yeri yürüyerek gezmeniz sizi hem maddi açıdan zorlamayacak hem de gezdiğiniz her yeri otobüsle, taksiyle değil bizzat gezerek gördüğünüz için hafızanızda daha uzun süre kalacaktır. Uzak mesafeler için metro, taksi, otobüs, vapur gibi birçok ulaşım aracını kullanabilirsiniz.

Alışveriş

ABD moda konusunda oldukça iyidir. New York moda konusunda en iyi şehirlerdendir. Şehirde pek çok ünlü lüks markanın en iyi mağazaları bulunmaktadır. Bunların yanında şahısların açtığı son trendlerin, seçili ürünlerin aynı zamanda tasarımların satıldığı butiklere de oldukça çok rastlarsınız. Küçük hediye dükkânlarından sevdiklerinize çok uygun fiyatlara hediyeler alabilirsiniz.

Yeme İçme

New York için tam olarak şu popüler demek doğru olmaz. Farklı birçok kültür bir arada olduğundan, çok farklı yiyecekleri bir arada görmek mümkün olabiliyor. Fastfood kültürleri çok geniş olduğu için her yerde bulmanız mümkün. Seyyar bir satıcıyla çok popüler fastfood zincirlerini çok yakın alanlarda görmek mümkün. Sabahları kahvaltıyı mısır gevreği, yulaf tarzında basit şeylerle geçiştirip akşamları et yerler. Brunch dedikleri uzun uzun yaptıkları kahvaltıda meşhur pancake olmazsa olmaz. Türk restoranları ya da Türk yemeklerinin yapıldığı restoranlar görürseniz şaşırmayın. Dediğim gibi her kültürden yemek bulmak mümkün New York’ta. Yemeği yedikten sonra bahşiş bırakmak ciddi anlamda önemlidir. Hizmetini beğenmediğiniz bir cafe, restoran tarzı bir yerde bırakacağınız bozukluklar beğenmediğinizi gösterir. Tabi ki bunu yapabilmeniz için gittiğiniz restoranın self servis olmaması gerekir.

Konaklama

Tatile, gezmeye gittiğiniz New York’ta konaklamak için en güzel yer aslında Times Meydanı. Ulaşımı kolaylaştıracak, gezilecek yerlere daha kolay gidebileceksiniz. Zaten pahalı olan buradaki oteller birde rezervasyonsuz gittiğiniz takdirde size dudak uçuklatan fiyatlar söyleyecektir. Gitmeden biletinizi, otelinizi, rezervasyonunuzu yaptırıp gidin. Aksi takdirde gittikten sonra gezmek yerine önce kalacak yer aramakla uğraşırsınız.

Gece Hayatı ve Eğlence

Meşhur Times Meydanı aynı zamanda eğlencelerinde en büyük durağıdır. Birçok bar, cafe, kulüp aynı zamanda sinema kültür sanat merkezleri de burada olduğu için halkın büyük bir kısmı burada eğlenmektedir. Bütçeniz çok ya da az olsun burada eğlenmeden, burada bir gece geçirmeden eve dönmeyin. Mutlaka bütçenize uygun barlar, eğlence mekânları bulacaksınız. Gittikten sonra öyle renkli ve eğlenceli bir ortamı bırakıp dönmek istemeyeceksiniz. Tiyatrolar, müzikaller, sinemaların oldukça yoğun olduğu Times Meydanında hiçbir mekânı gezmeden sadece dolaşarak bile gecenizi eğlenceli hale çevirebilirsiniz.

New York gezisi mi planlıyorsun?

New York hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. New York gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile New York gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.