Bir günde gezilebilecek harikulade güzellikte olan Nice, Fransa şehirlerinden biridir.

1 günde gezilebilecek harikulade güzellikte olan Nice, Fransa şehirlerinden biri. Huzurun ve dinginliğin hoş bir şekilde akıp gittiği bir Akdeniz kentidir. Yeşil ve mavinin dünya üzerindeki belki de en güzel tonları burada buluşur. Sizi sizden alacak güzelliği ile büyüleyici bir kent. Resmi dil tabiî ki Fransızca ve para birimi de Euro. En huzurlu ve doğal tatil için burayı seçin. Ülkenin güneydoğusunda bulunan bir cennettir adeta. Üstelik küçük de değil, Fransa kentleri içinde en büyük 5. sırada yer alır. Fransa içindeki çok sayıda şehir içinde, Paris’in ardından gelen en çok turist alan yerdir. Yani gidip görmekten pişman olmaz aksine büyülenip gelirsiniz. Fransa kenti olduğu doğrudur, lakin bu durum ona İtalyan ve Akdeniz kültüründen uzaklaşmayı öğretmemiş. Halen bu kültürlerin izleri bu kentte korunur. Nice’de gezilecek yerler, Fransız Rivierası, Musee Marc Chagall, Opera De Nice, Musee Matisse, Russian Orthodoks Cathedral, Nice Cathedral, Promenade Des Anglais ve Nice Observatory olarak sıralanabilir ve buraların dokusunu hissetmenizi sağlayabilir. O kadar sakin ve o kadar güzel suları vardır ki, buraya gelen kimse geri girmek istemez. 1 günde gezilebilen bu şehirde insan adeta 1 ömür yaşamak ister. Yaklaşık olarak bu kentte 340 bin kişi yaşar. Nice gezilecek yerler listesinde olması  gereken keyifli bir şehirdir.

En İyi Zaman

Tam bir tatil şehri olan bu kenti mutlaka değerlendirin. Yaz boyu çok eğlenceli olur, bu yüzden Nice’e gelmek için en uygun zaman dilimi yaz mevsimidir. Bilmeniz gereken ise yaz sonunda yağmurların başladığıdır. Bu yağmurlara yakalanmadan tatilinizi yapsanız iyi olur. Yine de ekim ayında gayet hoş ve keyifli bir kent sizi bekler. Tabii ki ilkbaharı atlamamak gerekir. Nisan ayı, Nice’da en iyi zaman olarak nitelendirilebilir. Bir tatil zamanını buraya ayırın, hem doya doya gezin hem de farklı bir tatil rotası deneyimi yaşayın. Gökyüzü ve deniz birleşiminin en güzel anları burada olur.

Ulaşım

Tramvay, taksi ve otobüsler şehir içi ulaşımın temelini oluşturur. Tabii ki taksi biraz daha lüks kalır. Şehirde herhangi bir trafik sıkıntısı yaşanmaz. Genel olarak hem halk hem de turistler otobüs kullanmayı tercih eder. Airport Express sayesinde kent ve havaalanı ulaşımı kolay bir şekilde sağlanır. Turistlerin çok ziyaret ettiği bir yer olması, ulaşıma verilen önemi artırır. İyi planlanmış ulaşım sistemleri ile kentte trafik oldukça rahat akar. Tramvay rotası bir tanedir, yinede kullanımı oldukça rahattır ve duruma göre tercih edilir. Tren ise Nice ve çevre yerler arası ulaşım için ideal olarak kullanılır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Bu keyifli tatil kentinde mutlaka alışveriş yapın. Vieux Nice adı verilen bölge, turistlerin en çok talep gösterdiği yer konumundadır. O kadar şirin ve hoş bir yerdir ki anca gidip görmek gerekir. Sayısız butik, mağaza mücevher dükkanı burada yer alır. Parası olanlar için buradan eşsiz güzellikte mücevherler satın almak, büyük bir ayrıcalıktır. Rue De Suede, Rue Paradise dünyaca ünlü markaların ürünlerinin satıldığı yerlerdir. Buralardan alışveriş yapmak ise ayrı bir ayrıcalık. Aynı zamanda tıpkı Türkiye’de olduğu gibi burada da şehrin bazı yerlerinde kıyafet ve yiyecek pazarları var. Buralara da gidip bu deneyimi mutlaka tadın.

Yeme İçme

Nice yeme içme yerleri oldukça güzeldir. Bu kentte birbirinden güzel Fransız usulü yemekler var. Mutlaka içlerinden seçip tadın. La Marenda mutlaka uğramanız gereken bir yer. Buranın dokusu, büyüsü ve atmosferi sizi hemen etkiler. Le Patide Maisson o kadar güzel ve lüks bir restoran ki hayran olmamak elde değil. Le Bistrot d’Antonie ise akşam yemeği için vazgeçilmez bir yer. Mekan biraz küçük ama sevimli, üstelik sizi Fransız hissettirecek bir yer. Comptoir Central Electrique içki severler için ideal bir yer. Yemek sonrası içkinizi burada yudumlayın.

Konaklama

Bu şehirde konaklama için birden fazla seçenek var. Tabii ki oteller ilk seçenek, ama bunun yanı sıra pansiyon ve kiralık evler de çok popüler. 1 ya da 2 günlük gelenler otel tercih eder. Ama siz güzel ve biraz da uzun bir tatil için orada iseniz en ideal fikir ev kiralama. Bu seçim bütçe için de iyi ve mantıklı olur. Böylece de Nice’de sıkıntı yaşamak zorunda kalınmaz. Hotel Altair, Altea, Villa Saint Exurpery Beach Hostel, Hotel De La Buffe, Hotel Dante ve Hotel National otel tercih edecekler için ideal yerler. Bütçeye oranla bir otel seçimi yapmak en iyisi olur.

Gece Hayatı ve Eğlence

Tatil yeri olduğu için elbette Nice eğlence yerleri burada mevcuttur. Ama bu Paris gibi eğlence yerlerinin çokluğu anlamına gelmez. Hatta az sayıda olduklarını söylemek uygun olur. Sakinlik arayanlar, gece güzel bir sahil yürüyüşü yapsın, tüm sıkıntılar bu şekilde bir anda gider. Genelde eğlence yerleri geç saatlere kadar açık değil. Hatta gece 2 gibi çoğu yer kapanır.

Nice gezisi mi planlıyorsun?

Nice hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Nice gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Nice gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.