Nisan ayında gezilecek en güzel 5 Avrupa ülkesi. Bahar ayları ile birlikte canlanan doğanın, Avrupa mimarisinin ve tarihin keyfine varın. Aylardan Nisan gelince; havalar ısınır, ağaçlar renk renk çiçek açar, doğa canlanır. Nisan geldi mi; yüksek noktalardaki karlar erir, yağışlarla birleşir, toprağa karışır. Doğa canlanır da doğanın bir parçası olan insan durur mu? İnsan da taze fikirler üretmeye, kendini yenilemeye çalışır. Gezmek, yenilikleri keşfetmenin en iyi yollarından biridir. Yeni yerler görmek, yeni tecrübeler edinmek, yeni ilhamlar almak için yola çıkmak gerekir.

Nisan Ayında Gezilecek 5 Güzel Ülke

Bosna Hersek

Bosna Hersek’i gezmek eski bir tanıdığı ziyaret etmek gibi. Çünkü Osmanlı hâkimiyetinde bir dönem boyunca kalan ülkede, her köşede Osmanlı eserleri görülüyor. Bu eserleri görürken, geçmişte yaşanan acımasız savaştan kalma izler de görülebiliyor. Başkent Saraybosna’da Başçarşı şehrin sembolü durumunda. Mimar Sinan’ın yaptığı Gazi Hüsrev Bey Camii de şehrin en işlek noktası olan Başçarşı’da. Latin Köprüsü ve savaş anılarını canlı tutmak için müzeye dönüştürülmüş Umut Tüneli diğer önemli yerler olarak karşımıza çıkıyor. Gezi boyunca, Osmanlı’dan kalma çeşmeler köşe başlarında size selam duracak. Sadece Neretva nehri üzerinde bulunan köprüyü görmek için bile olsa, Mostar şehrine gidilmeli.

Ayrıca Okuyun: Bosna Hersek Gezi Rehberi

Arnavutluk

Nisan ayında gezilecek ülkeler arasında Arnavutluk.
Tarihi Arnavutluk evleri.

Küçük ama gelişmekte olan bir ülke Arnavutluk, 2. Dünya Savaşı sonrasındaki komünist rejimin etkilerinden, fakirlikten kurtulmaya çalışıyor. Ülke; sahil, kuzey ve güney olmak üzere üç bölgeden oluşuyor. Başkent Tiran’ı 3-4 saatte gezebilirsiniz. Osmanlı zamanından kalan eserler Enver Hoca döneminde kapatıldığı için, ziyaret edilmesi gereken çok yer bulunmuyor. Saat Kulesi ve Ethem Bey Camisi görülebilecek yerler arasında. Şehrin merkezinde Skanderbeg heykeli bulunuyor. Dajti Dağı’na yürüyerek ya da bisikletle çıkılıp kaleler gezilebilir. Berat ve Gjirokastër şehirleri Osmanlı mimarisindeki evleriyle ünlü.

Ayrıca Okuyun: Arnavutluk Gezi Rehberi

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Sırbistan

Nisan ayında gezilecek ülkeler arasında Sırbistan.
Sırbistan-Romanya sınırı dar boğaz geçidi.

Ulaşımın kolay olması, kültürü ve ekonomik fiyatlarla başkent Belgrad; Balkan turlarının vazgeçilmez rotası haline geldi. Osmanlı da dâhil birçok kültürün izlerini Belgrad’da bulabilirsiniz. Kalemegdan Parkı, şehri izleyebileceğiniz yemyeşil bir alan. Belgrad’ın İstiklal Caddesi olarak anılan Knez Mihailova Caddesi, kafelerin, restoranların ve buluşmaların adresi. Belgrad’ın en güzel özelliklerinden biri yürüyerek şehirdeki çoğu görülmesi gereken yeri görebilmek. Diğer önemli bir şehir ise Avrupa mimarisinin hâkim olduğu Novi Sad. Petrovaradin Kalesi’ni görmeden, Tuna Nehri’nde hayallerinizi yüzdürmeden dönmeyin.

Ayrıca Okuyun: Sırbistan Gezi Rehberi

Ukrayna

Nisan ayında gezilecek ülkeler arasında Lviv.
Lviv şehir manzarası.

Türkiye-Ukrayna arasındaki seyahat ile eğitim alanını kapsayan anlaşmadan sonra daha da popüler olacağa benzeyen Ukrayna’ya sadece kimlik kartıyla seyahat mümkün. Karasal iklim sebebiyle, Nisan ayından önce özellikle iç kesimlerde sert soğuklar yaşanıyor. Ukrayna; tarihi, mimarisi, doğası, denizi ve eğlencesiyle turistleri davet ediyor. Tüm bu özelliklerin yanında fiyatların ucuzluğu da dikkat çekici bir özellik. Başkent Kiev, geniş caddeleri ve modern yapılarıyla dikkat çekiyor. Son zamanların gözde şehri Lviv ise, Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi kafeleri ve restoranlarıyla sizleri bekliyor. Liman kenti olan Odessa kumsalları ve kumsal eğlenceleriyle farklı bir tatil sunuyor.

Ayrıca Okuyun: Ukrayna Gezi Rehberi

Gürcistan

Nisan ayında gezilecek ülkeler arasında Gürcistan.
Tiflis eski şehir (Old Tbilisi).

Kimlikle gidilebilecek diğer bir ülke olan Gürcistan, tipik bir Karadeniz ülkesi olarak ormanlarla kaplı. Tiflis, farklı mimariye sahip Ortodoks kiliseleri ve dev Kartlis Deda heykeliyle meşhur. Kartlis Deda; bir elinde kadehle dostu, diğer elinde kılıçla düşmanı karşılıyor. Başkent Tiflis’in dışında Batum da önemli bir turizm kenti. Büyük turistik gemiler Batum’a uğramadan geçmiyor. Yeni ve eski yapılar, lüks casino oteller Batum’da uyum içinde. 1 gün Batum’u gezmek için yeterli. Batum Bulvarı’nda yürümeden, yorulunca bir kafede soluklanmadan, Piazza, Tiyatro ve Avrupa meydanlarında Batum’un ruhunu yaşamadan, Chacha ve Alfabe Kulesi’ni görmeden, Ferris Wheel dönme dolabına binmeden, dünyanın farklı yerlerinden getirilen bitkilerin sergilendiği Batum Botanik Bahçesi’ni görmeden dönmeyin. Artvin’den karayoluyla Batum’a geçebileceğinizi de belirtelim.

Ayrıca Okuyun: Gürcistan Gezi Rehberi

Nisan ayında gezilecek yerler hakkında düşünceleriniz nedir? Siz, bahar ayları hangi ülkelere gidiyorsunuz? Bahar aylarında yurt içi de gezilecek pek çok yer var. Düşüncelerinizi yorum yazarak paylaşın.

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.