Sırbistan sınırları içerisinde yer alan minik ve sevimli bir şehir olan Novi Pazar; Kosova-Karadağ-Sırbistan’ın kesiştiği bölgede bulunmaktadır.

Sırbistan sınırları içerisinde yer alan minik ve sevimli bir şehir olan Novi Pazar; Kosova-Karadağ-Sırbistan’ın kesiştiği bölgede bulunmaktadır ve Sırbistan Kosova sınırına yakın bir bölgede yer almaktadır. Sırbistan şehirlerine göre küçük ama bulunduğu bölgeye kıyasla oldukça büyük bir şehirdir ve ülkemize Arnavut göçmeni olarak gelmiş vatandaşların geldiği nokta olarak bilinmektedir. Tarihi geçmişi oldukça eskiye Taş Devri’ne kadar dayandığı için tarihi zenginliği oldukça fazladır. Yaklaşık 100 bin kadar bir metropol nüfusu bulunmaktadır ve doğal yapısı ve bitki örtüsündeki çeşitlilikleriyle birbirinden güzel doğa harikaları ile göz banyosu yapmanızı sağlayacaktır. Karasal iklimin hâkim olduğu bölgede Türkiye karasal iklimini birebir yaşayacaksınız dolayısıyla Novi Pazar’ı ziyaret edeceğiniz zaman dilimini seçerken bavulunuzu bu karasal iklim şartlarına göre hazırlamanızı tavsiye ederiz. Şehri en güzel gezme yöntemi ise kesinlikle yürümek ve adım başı sokak müzisyenleriyle karşılaşıp her anınızı doğa ve mimariyi koklayarak geçirmek olmalı. Hareketli gece hayatı ve gizli entelektüel kimliğiyle siz seyahat severleri farklı bir seviyeye yükseltecek olan Balkan şehirlerinin incisi Novi Pazar, Avrupa’nın gizli sürprizlerinden biridir. Tatil için en çok tercih edilen dönemler ilkbahar ve yaz aylarıdır ama spesifik bir öneri isterseniz Temmuz-Ağustos aylarında ziyaret etmeniz çok daha uygun ve eğlenceli olacaktır. Kaldı ki Türkiye’den vizesiz gidilen şehirler arasında yer alması da eşsiz bir fırsattır.

En İyi Zaman

Novi Pazar şehri sürekli yağış alan bir şehir olsa da şehri ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi ilkbahar yaz aylarıdır fakat eğer hem yağmuru hem de güneşi bir arada deneyimlemek ve bu deneyim sırasında da şehrin doğal ve mimari güzellikleriyle göz banyosu yapmak istiyorsanız kesinlikle Temmuz ya da Ağustos aylarından birinde şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Minik bir şemsiye ya da ince bir yağmurlukla tatilinize inanılmaz bir bakış açısı katabilirsiniz.

Ulaşım

Bir şehri keşfetmenin en güzel yanının yürüyerek gezmek olduğunu düşünenlerdenseniz Novi Pazar’ı kesinlikle çok seveceksiniz. Çünkü Novi Pazar, Arnavut kaldırımlı sokakları, ara sokaklarında bulunan küçük şirin dükkânları, birbirinden geniş avluları, yol üzerlerinde denk geleceğiniz birbirinden otantik çeşmeleri, sık sık karşılaşacağınız pazar ve panayırlarıyla etrafı gezerken birbirinden farklı tecrübeler edinebileceğiniz bir şehir. Fakat yürümeyi sevmeyenlerdenseniz eğer; tramvay ile şehir turu atmayı deneyebilirsiniz ayrıca şehir içinde otobüs ve minibüs ile gezme imkânınız olduğu gibi taksi ile de gezmeyi tercih edebileceğiniz bir ulaşım alt yapısına sahiptir.

Alışveriş

Vasilka Simeonova Et, Hristo Hristov Et, Dion-Donka Nikolova Et, Moni-Darina Ilieva Et, Siyu Hamid Yusein Et, Trifonov Eood, Misho-Metodi Kumahov Et, Tihomir Stoychev-Topi Et, Dar-Georgi Georgiev Et ve Geros Eood gibi birçok alışveriş merkezine sahip olan Novi Pazar’da kalabalık alışveriş merkezlerinde bulunmak istemiyorsanız eğer uluslararası markaların bulunduğu ve butik dükkanların da bulunduğu yerlerden ya da pazar ve panayırlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Yeme İçme

Novi Pazar’da yeme ve içme oldukça ucuz olduğu için yeni tatlar denemekte ekonomik açıdan kendinizi sınırlamak zorunda değilsiniz. Mekânların hepsi birkaç cadde aralıkla dağılmış bir şekilde bulunmaktadır dolayısıyla yemek yemeye ya da birkaç arkadaşla bir şeyler içmeye gitmek için merkezden çok uzaklaşmanıza gerek yok. Novi Pazar’da neredeyse her yemekte et bulunmaktadır ve özellikle domuz eti çok tüketilmektedir. Novi Pazar mutfağı çok zengin olmadığı için vejetaryenseniz ya da domuz eti yemek istemiyorsanız tatmadan garsona sormanızı tavsiye ederiz.

Konaklama

Oxa Hotel, Hotel Raj ve B&B Kosova Hotel en meşhur ve en bilindik olan konaklama merkezleridir ve fiyatları 10 euro ve 60 euro arasında değişmektedir. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz. Bu hotel fiyatları ise 25 TL ile 130 TL arasında değişmektedir. İlkbahar ve yaz ayları turizmde patlama yaşanan zaman dilimi olduğu için fiyatlar daha yüksek tutulmakta ve bir ay kadar önce rezervasyon yapılmadıysa, konaklama için yer bulmanız oldukça zor olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatı ve eğlence her ne kadar son 10-15 yılda daha çok gelişmiş olsa da, Novi Pazar’da birçok bar ve mekân bulunmakta fakat gece kulüpleri çok fazla bulunmamakta. Lakin Novi Pazar’da Arnavut kaldırımlı sokaklarda rastlayacağınız bira noktalarında çok uygun fiyatlara içebileceğiniz lezzetli Sırp biralarının tadına bakmadan seyahatinizi bitirmeyin deriz. Novi Pazar’da deneyimleyeceğiniz en güzel şeylerden biride sık caddelerin her köşesinde kendinize ve cebinize uygun barlar ve eğlence mekânları bulabilirsiniz ve eğlence için uygun bir meblağ ödemesi yapıyor olmanız Novi Pazar’a yaptığınız ziyarette daha çok gezme imkânı sağlıyor olacaktır.

Novi Pazar gezisi mi planlıyorsun?

Novi Pazar hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Novi Pazar gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Novi Pazar gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.