Odense, Fyn adalarının başkenti olan muazzam bir şehirdir.

Odense, Fyn adalarının başkenti olan muazzam bir şehirdir. Aynı zamanda Danimarka’nın 3. büyük şehri konumundadır. Burası Viking döneminin ender eserlerinin bulunduğu son derece köklü tarihe sahip bir yer. Öyle ki bu şehir Danimarka’nın en eski şehirlerinden ve hatta en eski yerleşim yeridir. Funen’in ticaret merkezi konumunda olan bu şehir, limanın etkisinin azalması ile önemini azaltmış olsa da halen önemli bir yerdir. Vikingler için çok özel olan Odin’in anısına burada Odin Tower bulunur. Bu ise Eyfel’in ardından gelen Avrupa’nın en büyük kulesi konumunda. Burada Danca dili konuşulur, zorlanmamak için buraya gitmeden önce işinize yarayacak birkaç kelime yada cümle öğrenin. Ülkemiz ile arasında 1 saat zaman dilimi farkı var, gezi planı yaparken bunu da dikkate alın. Odense’de gezilecek yerler, Tehe Funen Village, Odense Zoo, Odense City Museum, Funen’s Art Museum, Danish Railway Museum ve Barandts Museum of Photograpic Art olarak sayılabilir. Şehrin tarihinin çok eskiye dayanması, eser ve kalıntıların sayısını fazla yapıp, bu doğrultuda müze sayısı da fazladır. Şehirde katedraller de önemli yer tutar. Vaktiniz olursa onlara da gidin. Şehrin nüfusu ise yaklaşık olarak 173 bin civarındadır. Viking diyarının esinlerinin bulunduğu sokaklarda, Odense gezilecek yerler arasında yürümek oldukça keyif verir.

En İyi Zaman

İsviçre’nin güney tarafında yer alan bu şehir, kışları epey soğuk olur. Kış mevsiminde gittiğinizde bol miktarda kar yağışı görme fırsatı olur. Bu durumda kışın giderseniz, bol miktarda kalın kazak ve ceket yanınıza alın. Yoksa çok üşür ve gezinizden bir şey anlamazsınız. Ben doya doya gezmek istiyorum diyorsanız, bunun için yazı bekleyin. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında bu şehir tam anlamıyla gezmeye müsait olur. Bu aylar için Odense’de en iyi zaman demek doğru olacaktır. Ne soğuk ne de çok sıcak olur ortalama sıcaklık 17 derece civarında olur. Havanın çok da sıcak olmaması işinizi kolaylaştırır ve bir bahar havası edasında gezi yaparsınız.

Ulaşım

Bu şehirde toplu taşıma hizmetleri iyi konumdadır. Odense’de ulaşım bu nedenle genellikle toplu taşıma ile sağlanır. Otobüs ve taksi ile tüm ulaşım hizmetleri karşılanır. Tabi her ikisinin konforu hiçbir zaman aynı olmaz. Aynı zamanda ücretleri de biraz farklı olur. Otobüs, en ekonomik toplu taşıma aracı. Şehrin tüm semtleri için otobüs yeterli olur. Durak, büfe ve satış noktaları üzerinden bilet alın. Taksiler ise hem hızlı hem de oldukça konforludur. Londra’da olduğu gibi burada da taksi kullanımı çok fazladır. Üstelik taksi fiyatları abartılı şekilde pahalı değil. Gece geç saatlere kadar bu araçlar ile ulaşım ihtiyacınızı gidermeniz mümkün.

Alışveriş

Odense alışveriş konusunda bayağı ileri seviyede. Bu yüzden şehirde alışveriş yapmak oldukça keyiflidir. Dünyaca ünlü mağazalara bu şehirde rastlamak mümkündür. Marka takıntısı olanlar buralara gelmeli. Fakat dilerseniz bu şehre gelmişken yerel mağaza ve butikleri tercih edin. Pilsner birası, kentin popüler ürünlerinden. İçki içmeyi seven kişiler bundan alsın ve denesin. Dilerseniz önce deneyin ve beğenmeniz durumunda satın alın. Town Hall bölgesinden temel ihtiyaçlar başta olmak üzere, hediyelik eşya, takı ve giyim ürünleri satın alın. Şehrin açık hava kafeleri de alışveriş için sık tercih edilen ve ideal olan yerlerinden.

Yeme İçme

Burada çok fazla yerel ürünlere rastlamak mümkün değil. İskandinav mutfağı ise bir hayli yakın durumda. Et yemekleri başta olmak üzere, deniz ürünleri fazlaca tüketilir. Kok ve Vin, Goma, Sortebro Kro ve I Pupi Siciliani nezih hizmet sunan restoranlara örnektir. Pisibalığı, Ringa Balığı ve Frikadel şehrin çok tüketilen yemeklerinden. Yalnız frikadel ürünlerinde domuz eti kullanılır, bunu bilin ve ona göre menü belirleyin. Tabi dilerseniz dünya üzerindeki çeşitli mutfak kültürlerinin sergilendiği restoranlara yönelin ve örneğin; Danimarka’ya gidip İtalyan yemekleri yiyin. Şehrin ana caddeleri, ideal restoranların yoğunlukta olduğu yerlerdir.

Konaklama                                                                

Ucuz ve pahalı olmak üzere, şehirde çok sayıda farklı otel seçeneği mevcut. Tabi turistik yerlere yakın otel seçerseniz, zamandan kazanmış olursunuz. Aynı zamanda seçeceğiniz otelin toplu taşıma araçlarının güzergahlarına yakın olmasına da dikkat edin. Pahalı ve lüks otel isterseniz, Marienlung ve Odesse C bölgelerine gidin. Buralardaki otellerin hizmeti oldukça iyidir. Hotel Vinsdor, Ydes Budget Hotel, Billesgade Bed ve Breakfast, City Hotel Odense şehrin popüler otellerine örnek. BNB Odense, Amile Bed and Breakfat ve Apertments ise aile sıcaklığında olan otel seçeneklerinden.

Gece Hayatı ve Eğlence

Odense gece hayatı çok hareketli olmasa da tatmin edicidir. Gece hayatının hareketli olduğu mekanlar belirli bir yerde toplanmamış ve bunun aksine şehrin değişik yerlerine dağılmış biçimdedir. La Tequila Bar, Jazzhus Dexter, Carlsens Kvarter ve Boogie Dance Cafe gibi mekandan birine gidin ve buralarda doyasıya eğlenin. Gece hayatı bu şehirde güvenli durumdadır. Yalnız içki fiyatlarının bu tür mekanlarda yüksek olduğuna dikkat edin. Bu şehrin yerlileri, hareketli gece hayatını tercih etmez. Onlar için cafe ve pub tarzı yerler yeterlidir.

Odense gezisi mi planlıyorsun?

Odense hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Odense gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Odense gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.