YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Okyanusya Gezi Rehberi

Okyanusya Gezi Rehberi

Adını Büyük Okyanus içerisine dağılmış adalardan alan Okyanusya kıtası dört büyük bölgeyle ayrılmış durumdadır. Bunlar Avustralya, Melanezya, Polinezya ve Mikronezya olarak adlandırılmıştır.

Avustralya tek başına bir kıta sayılabilecek büyüklüğe sahiptir. Avrupa’nın dörtte üçü büyüklüğünde olan Avustralya, bünyesinde yer alan en kalabalık bölgelerin büyük bir çoğunluğu Okyanusya kıtasında yer aldığı için Okyanusya kıtasında yer alır deniliyor.

Okyanusya’nın kapladığı adalar üç çeşittir; yanardağları ve depremleri ile bilinen Yeni Zelanda, Hawaii takımadalarının yer aldığı Polinezya, Melanezya, Mikronezya adaları ve dönenceler bölgesi adaları.

Okyanusya adalarının genel bitki örtüsü tropikal bir yapıdadır. Buna ek olarak Yeni Zelanda, Tazmanya ve Avustralya’nın bazı bölgelerinde ılıman bir Akdeniz iklimi hâkim olsa bile genel olarak diğer adalarda sürekli sıcak hava şartları söz konusudur.

Türk vatandaşlarının vizesiz bir şekilde Okyanusya'ya seyahat edebileceği ülkeler.

Vizesiz Okyanusya Ülkeleri

Wellington Yeni Zelanda’nın başkenti, ülkenin Auckland’den sonra en yoğun nüfusa sahip şehridir.

Wellington Gezi Rehberi

Christchurch Yeni Zelanda’nın güney adasında bulunan, 363.200 kişilik yoğun olmayan bir nüfusa sahip küçük ve sevimli bir şehir.

Christchurch Gezi Rehberi

Auckland, Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alan bakımlı ve harika bir şehridir.

Auckland Gezi Rehberi

Avustralya’nın 1750 km doğusunda yer alan bir ada ülkesidir.

Port Vila Gezi Rehberi

Fiji’nin başkenti olan Suva adası, Yeni Zelanda kategori dışı düşünülürse Güney Pasifik’te bulunan en büyük ve en gelişmiş şehir olma özelliğini taşır.

Suva Gezi Rehberi

Avustralya dendiğinde akla gelen ilk şehirlerden biri olan Sidney, ülkenin turizm açısından en aktif ve bilinen şehridir.

Sidney Gezi Rehberi

Avustralya’nın önemli bir şehri olan Perth, ülkenin batı yakasının başkentidir.

Perth Gezi Rehberi

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında çoğu kez ilk sırayı alan Melbourne, bu unvana hakkını veren bir kent.

Melbourne Gezi Rehberi