YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Ortadoğu Gezi Rehberi Umman Gezi Rehberi

Umman Gezi Rehberi

Arap yarımadasında bulunan tarihi ve uçsuz bucaksız çölleri ile ünlü Umman, seyahatseverlerin en azından bir kez gidip görmesi gereken bir destinasyondur. Doğa güzellikleri ve tarihin buluştuğu Umman’da gezilecek yerler, Sur ve Nizwa şehirleri olabilir ve buraların özgün mimarisi ve tarihinin kalıntılarına tanıklık edebilirsiniz. Gidilecek diğer bir şehir olan Muskat ise ülkenin başkentidir ve Muskat’ta büyüleyici güzellikteki çöllere ve ünlü plajlarına geziler düzenleyebilirsiniz.

Son derece sıcak geçen yaz aylarında pek gitmek tavsiye edilmez, ancak Ekim ve Nisan aylarında gidebilirsiniz. Aslında gidilecek zamandan çok, gideceğiniz bölge önemlidir. Ülkenin farklı bölgelerinin sıcaklıkları birbirinden farklılık gösterir.

Arap Yarımadası’nın En Güzel Ülkelerinden Biri

Uçakla gidilmesi en uygun ulaşım yoludur. Ülke içerisinde ise otobüsler ve taksiler ulaşım aracı olarak kullanılabilir.

Umman’da alışveriş için seçenek boldur. Arap kültürünü yansıtan ürünler ve baharatlar alışveriş merkezleri ve yerel dükkânlardan satın alınabilir.

Umman mutfağı üzerinde Arap mutfağı etkileri görülür. Diğer Arap mutfaklarına kıyasla daha az baharatlı yemekler vardır. Sahil şeridi üzerinde yer aldığı için yemek kültürü deniz ürünlerini de içerir. Özellikle deniz ürünü yemeklerini denemeli ve yemeğinizin üstüne helva yemelisiniz.

Konaklama için pek çok otel seçeneği mevcuttur. Bu oteller arasından lüks otelleri tercih edebileceğiniz gibi, şehir merkezlerine yakın ve daha ortalama otelleri seçebilirsiniz. Bu sayede hem ulaşım açısından sorun yaşamaz hem de daha ekonomik olarak konaklayabilirsiniz.

Umman gece hayatı pek canlı değildir. Ziyaretçiler geceleri otellerin barlarında vakit geçirebilir ya da akşam saatlerinde ünlü çöl safarilerine katılabilirler. Kasım ayında ise Muskat şehrinde Muscat Festivali’ne katılabilirsiniz.

Muskat, Umman Krallığı’nın başkentidir ve ülkenin kalbinin attığı en büyük yerleşimidir.

Muskat Gezi Rehberi