Ortadoğu Gezi Rehberi Ürdün Gezi Rehberi

Ürdün Gezi Rehberi

Ortadoğu’nun kültürü ve tarihi ile göz bebeği olan ülkelerden biri Ürdün, her yıl birçok gezgin tarafından ziyaret edilir. Ülkenin önemli şehirleri; Amman, Akabe, Petra, Zerka ve İrbid’dir.

En turistik şehirlerinden biri olan Akabe’de Akabe Müzesi’ni gezmeli ve Wadi Rum’u mutlaka görmelisiniz.

Sonbahar ayları olan Eylül ve Ekimde, ayrıca İlkbahar ayları olan Nisan ve Mayıs aylarında gidilebilir. Eylül, Ekim, Nisan ve Mayıs ayları en iyi zaman olacak ve düzenlenen seyahatler için iklimin en uygun olduğu aylar bu dönemlerdir.

Ortadoğu’nun Kültürel ve Tarihi Göz Bebeği

Ürdün’e kara ve hava yoluyla gidilebilir. Suriye, Lübnan ve Filistin üzerinden geçilerek kara yoluyla girilebilir. Ancak en pratik ulaşım yolu havayoludur.

Ürdün’de alışveriş yapmak için yerel küçük dükkânları tercih edebilirsiniz. Bu dükkânlardan, topraktan yapılmış hediyelik ürünler ve içi renkli kum ile doldurulmuş cam şişeler satın alabilirsiniz.

Ürdün mutfağında, Arap mutfağı esintileri görülür. Falafel, humus ve tabulet gibi yemekleri deneyebilir, Shwarma ve Mansaf yemeklerini tadabilirsiniz.

Ülkenin pek çok bölgesinde konaklama için bütçenize uygun çeşitli oteller bulunmaktadır. Lüks otellerde kalmak isterseniz, otel ücretleri ortalama otellere göre daha fazla olacaktır. Gece hayatı ise Amman’da hareketlenir. Buralarda, otellerin barları ve şehrin her yerinde bar ve kulüpleri bulabilirsiniz.