YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Ortadoğu Gezi Rehberi Ürdün Gezi Rehberi

Ürdün Gezi Rehberi

Ortadoğu’nun kültürü ve tarihi ile göz bebeği olan ülkelerden biri Ürdün, her yıl birçok gezgin tarafından ziyaret edilir. Ülkenin önemli şehirleri; Amman, Akabe, Petra, Zerka ve İrbid’dir.

En turistik şehirlerinden biri olan Akabe’de Akabe Müzesi’ni gezmeli ve Wadi Rum’u mutlaka görmeniz gerekir.

Sonbahar ayları olan Eylül ve Ekimde, ayrıca İlkbahar ayları olan Nisan ve Mayıs aylarında gidilebilir. Eylül, Ekim, Nisan ve Mayıs ayları en iyi zaman olacak ve düzenlenen seyahatler için iklimin en uygun olduğu aylar bu dönemlerdir.

Ortadoğu’nun Kültürel ve Tarihi Göz Bebeği

Ürdün’e kara ve hava yoluyla gidilebilir. Suriye, Lübnan ve Filistin üzerinden geçilerek kara yoluyla girilebilir. Ancak en pratik ulaşım yolu havayoludur.

Ürdün’de alışveriş yapmak için yerel küçük dükkânları tercih edebilirsiniz. Bu dükkânlardan, topraktan yapılmış hediyelik ürünler ve içi renkli kum ile doldurulmuş cam şişeler satın alabilirsiniz.

Ürdün mutfağında, Arap mutfağı esintileri görülür. Falafel, humus ve tabulet gibi yemekleri deneyebilir, Shwarma ve Mansaf yemeklerini tadabilirsiniz.

Ülkenin pek çok bölgesinde konaklama için bütçenize uygun çeşitli oteller bulunmaktadır. Lüks otellerde kalmak isterseniz, otel ücretleri ortalama otellere göre daha fazla olacaktır. Gece hayatı ise Amman’da hareketlenir. Buralarda, otellerin barları ve şehrin her yerinde bar ve kulüpleri bulabilirsiniz.

Ürdün topraklarında bulunan Petra Antik kent, Wadi Musa bölgesi adı verilen Petra kentinde bulunuyor.

Petra Antik Kenti

Pembe kumları ile insanı hayali bir yolculuğa çıkaran, çöl ikliminin ruhuna ulaştıran fantastik bir yolculuğa davetlisiniz.

Wadi Rum Gezi Rehberi

Petra MÖ. 400 ve MS. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmış ve bu süreç Roma İmparatorluğunun işgaline kadar devam etmiştir.

Petra Gezi Rehberi

Helenistik dönemde Philadelphia veya Filedelfiya olarak bilinen Amman, Ürdün Haşimi Krallığı’nın en büyük şehri ve başkenti.

Amman Gezi Rehberi

Kızıldeniz sahilinde yer alan Akabe, Ürdün’ün denize kıyısı olan tek şehridir.

Akabe Gezi Rehberi