Osaka, başkent Tokyo’dan sonra, Japonya’nın en büyük ikinci şehridir.

Bir ada ülkesi olan Japonya’da yer alan Osaka şehri, ülkenin en büyük adası, Honshu’nun sınırları içerisinde bulunmaktadır. Osaka, başkent Tokyo’dan sonra, Japonya’nın en büyük ikinci şehri olarak bilinmektedir. Dünyanın birçok yerinde, Japonya’nın en büyük ikinci şehri olarak dillere destan olan Osaka, tarihte Japonya’nın en önemli ticari merkezi olarak biliniyordu. Osaka’nın nüfusu 17,220,000’dir. Bu nüfusla beraber, dünyanın en büyük dokuzuncu metropol bölgesi olarak kabul edilmiştir. Kentin adı “Büyük Tepe” veya “Büyük Bayır” anlamını taşımaktadır. Osaka’da kullanılan resmi dili Japonca olmasına rağmen, bu şehri Türkiye’nin Karadeniz bölgesi gibi görebilirsiniz, çünkü Osaka’nın bulunduğu bölgelerde, farklı ağız ve şiveler kullanılmaktadır. Burada kullanılan ağıza Kansai-ben denilmektedir. Osaka’da birçok gezip görebileceğiniz yerler bulunur ve bu yerlerden bazıları; Osaka Kalesi veya Osaka Castle, Dotonbori, Osaka Kaiyukan Akvaryumu, Shitenno-ji Tapınağı ve Gökyüzü Binası’dır. Osaka yıllardır Japonya’nın en çok turistlerin gittiği yerlerden bir tanesi olarak bilinir ve milyonlarca kişi her yıl ziyaret etmektedir. Osaka özellikle birçok şehre yakın olmasından dolayı çok fazla tercih edilen şehirlerarasında yer almaktadır. Sizde eğer bir sonraki tatilinizi Japonya’da yapmak isterseniz, Osaka’ya gidebilirsiniz ve oradaki görkemli kültürünü ve yeni deneyimler yaşayabilirsiniz. Osaka, Japonya’nın tatil yapabileceğiniz en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Japonya dünyanın bir ucunda bulunan bir yeri olmasına rağmen, burada geçireceğiniz günlerden asla pişman olmayacaksınız.

En İyi Zaman

Osaka Japonya’nın çok fazla nem alan kentlerinden biridir. Japonya’ya ne zaman gitmek istediğiniz, aslında tamamen gidecek olan kişilerin hangi mevsimleri sevdiğine göre değişmektedir. Soğuk veya serin havaları sevenler için sonbahar ile kış ayları ideal olabilir, kaldı ki bu aylarda aynı zamanda kayakta yapılabilmektedir. Bunların dışında eğer serinliği ve ılık havaları bir arada hissetmek isteyenler olursa, bahar ayları ve özellikle Nisan ayı çok ideal olabilir, kaldı ki bu ayda Japonya’da muhteşem kiraz ağaçları ile karşı karşıya gelebiliyorsunuz. Bunların dışında, nemli hava beni etkilemez, sıcak hava olsun derseniz, mutlaka yaz ayları uygun olacaktır.

Ulaşım

Japonya biliyorsunuz ki teknolojik olarak kendisini çok fazla geliştirmiş bir ülkedir, dolayısıyla bu açıdan baktığınızda, ulaşım hiç zor olmamaktadır. Hava yollarından tutun da kara yolları ve demir yolları ile ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Japonya’da biliyorsunuz ki yer altı metroları, hızlı trenler ve benzeri demir yolları yolculukları çok iyi bilinmektedir, dolayısıyla şehir içi ulaşım hiç zor değildir. Osaka’ya veya Japonya’nın herhangi bir şehrine gittiğinizde Japonya’nın artık metropolleşmiş bir ülke olmasından dolayı, biraz alışana kadar ulaşım karmaşık görünecektir, fakat alıştığınızda, demir yolları yolculuklarının ne kadar kolay olduğunu anlayabileceksiniz. Japonya’ya ayak basıp Osaka’ya gideceğiniz andan itibaren ulaşım kolaylığı başlamaktadır.

Alışveriş

Burada birçok yerel ve Japonya’ya, hatta Kansai bölgesine özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Osaka’da gidebileceğiniz en güzel yerlerden iki tanesi Minama ve Den Den Town olmaktadır. Minama’da birçok hediyelik eşyalar bulurken, Den Den Town’da birçok elektronik eşyaları alabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz. Osaka’da yine aynı şekilde Dotonbori ve Namba Nan-Nan Town’a giderek bir gününüzü geçirebilirsiniz. Osaka’ya giden turistler için, alışveriş bitmek bilmeyen bir aktivite haline gelecektir ve hatta keşke biraz daha param olsaydı cümleleri kurulmaya başlayacaktır.

Yeme İçme

Her Asya ülkesinde olduğu gibi, Osaka’nın mutfak kültürü de sağlıklı ve az yağlı yemek kullanmaktan yana olmaktadır. Sadece Osaka’da değil, Japonya’nın neresine giderseniz gidin, pilav veya bizim dilimize göre lapa ve deniz ürünleri gıdaları vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Elbette yine dünya mutfaklarından farklı lezzetlerde tadabilirsiniz, hatta bazı bölgelerde Türk mutfaklarını da bulabilirsiniz. Japonya’da ne kadar her şehrin kendine göre mutfak kültürü olsa bile, yine de mutfak kültürlerini ayırt edemiyorsunuz. Osaka’da da yine Japonya’nın en leziz kültürlerini tadabiliyorsunuz. Bu yüzden aslında Japonya’nın kendine özgü bir kültürü ve yaşam biçimi olduğu söylenir.

Konaklama

Osaka’da yine Japonya’nın her yerinde olduğu gibi, Osaka’ya gidiş amacınıza göre, birçok konaklama seçenekleri bulunmaktadır. 2 yıldızlı otellerden 5 yıldızlı otellere kadar birçok otel seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunların dışında iş seyahati için giderseniz, muazzam business otelleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, Japon kültürünü daha fazla yaşayabileceğiniz, geleneksel otellerde bulunmaktadır. Eğer bütçeniz açısından ucuz konaklama yerleri aramak isterseniz, Umeda, Namba, Shin-Osaka ve Kyobashi bölgelerinden bulabilirsiniz. Japonya’da herkes kendine uygun bir konaklama bulabilmektedir. Eğer öğrenciyseniz ve Japonya’da konaklama arıyorsanız, öğrencilere uygun birçok hosteller ve moteller bulunmaktadır. Dolayısıyla Japonya’ya giden hiç kimse açıkta kalmaz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Japonya çalışkan bir ülke olarak bilinir ve elbette Osaka’da eski ticaret merkezi olarak tanınmaktadır. Peki, Japonya’da veya Osaka’da gece hayatı var mı ya da nasıl bir gece hayatı var diye merak edenler için kısa bir bilgi verelim. Japonya’nın genel gece hayatı veya eğlencesi aslında konserler ve tiyatro gösterileri olmaktadır. Bunların dışında yine elbette yaşam daha modern bir hale geldikçe barlar ve gece kulüpleri de açılmaya başlamıştır. Osaka’da gece hayatı yaşayabileceğiniz bazı yerler; Moonshine Karaoke Bar olabilir ki karaoke Japonya’nın ortaya koymuş olduğu müzikli eğlence mekânıdır. Bunun dışında Rock Café Bar ve St. Regis Bar gibi eğlence mekânları da bulunmaktadır.

Osaka gezisi mi planlıyorsun?

Osaka hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Osaka gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Osaka gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.