İngiltere’nin gözde şehirlerinden biri olan Oxford’da yaşam, görkemi ile herkesi kendine hayran bırakır.

İngiltere’nin gözde şehirlerinden biri olan Oxford’da yaşam, görkemi ile herkesi kendine hayran bırakır. Üniversitesi ile özdeşleşmiş olup, Oxford deyince akla gelen ilk şeylerden biri Oxford Üniversitesi’dir. Halbuki bunun yanı sıra şehirde birbirinden güzel çok sayıda mekan ve yapı bulunur. Resmi dili İngilizce olan şehirde, para birimi olarak sterlin kullanılır. Şehirde nüfus 150 bini bulur. Birbirinden değerli tarihi eserlerin sergilendiği müzeler ve göz alıcı sokaklar dikkatleri üzerine toplar. Ülkenin en elit şehirleri arasında yer alan bu güzel şehrin sokaklarında dolaşırken farklı bir havaya bürünmemek elde değildir. Şehrin genelini İngilizlerin oluşturması havasının bozulmamasını yani doğal İngiltere kokusunun oluşmasını sağlar. Oxford görülecek yerler arasında Pitt Rivers Museum, Radciliffe Camera, Carfax, Museum Of The History Of Science, Sheldonion Tiyatrosu, Bodleian Kütüphanesi ve Meryem Ana Üniversite Kilisesi yer almaktadır. Her köşe başında kolej görmeniz sizi şaşırtmasın. Üniversite şehri olarak anılan bu yerde, çok sayıda kolej de Oxford Üniversitesi bünyesine bağlı. Tam bir Avrupa şehridir. Mimarisi genel olarak hayranlık uyandırır. Alsmolean Museum içinde Türk ve İslam dünyası eserleri bolca yer alır. Muhtemelen bu eserler sizi şaşırtır. Oralara kadar gitmişken Türk eserlerinin sergilendiği müzeye gitmemek olmaz. Farklı alanlarda çok sayıda yerin bulunması nedeniyle burayı gezmek için bol zaman dilimi ayırmak iyi fikir olur.

En İyi Zaman

İrlanda Denizi kıyısındaki efsane güzellikteki bir şehirdir. Bu şehre yılın her mevsimi ve her ayı gitmek uygun olur. Fakat gece hayatının üst seviyelere çıktığı, eğlence merkezlerinin dolduğu zaman dilimi bulunur. Golf stream sıcak su akıntısı bu şehri etkisi içine alır. Bu yüzden bu duruma dikkat kesilmek gerekir. Böylesi güzel bir Avrupa şehrine gitmiş iken tadını çıkaracak şekilde gezmek ve eğlenmek gerekir. Tabi bunun için de doğru zamanda bu şehre gitmek önem taşır. Oxford’da gezilecek yerler için en uygun mayıs ve ağustos ayları arası bu şehre gidilecek ve eğlenilecek en iyi zaman dilimidir.

Ulaşım

Birçok Avrupa şehri gibi bu şehir de ulaşım imkanlarının rahat ve güvenli olduğu bir yerdir. Şehirde tren ve otobüsler rahat ulaşım imkanı sunar. Ek olarak tren ve otobüsler, zamanı olanlar için çevreyi de gezmeye fırsat sunar. Bu şehir yakınlarında gezilip görülmeye değer güzellikler barındırır. Bu yüzden zamanınızın el verdiği sürece bunları değerlendirmenizde yarar var. Trafiğin sakinliği sayesinde taksi veya araba kiralayıp gezmek konforlu ve rahat olur. Rahat sokakları ve müze gibi gezilecek yerlerin yakınlığı yürüyerek gezmeye imkan sunar. Özel araç kullanmak isteyenler trafiğin ters yönden aktığını aklından çıkarmamalı.

Alışveriş

Şehrin merkezi lüks mağazalara ev sahipliği yapar. Littewoods, Marks and Spancer ve Debenhams bunların en ünlü ve en popüler olanlarına örnektir. Hediyelik eşya dükkanları, antikacılar ve oyuncakçılar otantik ürünler sevenler için ve dönüş için hediye almak isteyenler için ideal olur. Kıyafet mağazalarının sayısını saymanız neredeyse imkansız durumdadır. Şehirdeki özel mağazalar turistlerin en çok talep gösterdiği yerler arasındadır. Vaktiniz olursa ünlü kitap çarşını es geçmemenizi öneririz. Burada sizi 150 binin üzerinde kitap bekler. Broad Street, High Street, Little Claredon Street ve Cloucester Green diğer popüler alışveriş yapılan yerlere örnektir.

Yeme İçme

İngiliz mutfağı maalesef Avrupa’nın zayıf mutfak çeşitleri arasında yer alır. Fakat dışarıda yemek yemeye bayılan bir millettir İngilizler. Hal böyle olunca sizi birbirinden lüks ve muhteşem restoranlar bekler. Bu şehirde 7.30 ila 9. 00 arasında kahvaltı, 12.00 ila 13.30 arasında öğle yemeği ve son olarak 18.00 ila 19.30 arası akşam yemek saatidir. Şehirde şarap barları, kafe ve restoranlarda yemek yemenizi tavsiye ederiz. Oxford Çin Restoranları, Amerikan Stili Restoranlar, İtalyan Restoranları ve Fransız Restoranları hayli popülerdir.

Konaklama

İdeal konaklama yerlerine sahip bir şehirdir. Öyle ki ucuz ya da pahalı konaklamak için çok sayıda otel bulunur. Ücretleri doğrultusunda verilen hizmet değişir. Star Bed and Breakfast, Rewley House, The Kite Inn, Pembroke Guest House ve St. Margarets Hotel şehrin en ünlü ve en lüks otelleridir. Düşük bütçeler için ucuz pansiyonların sayısı da az değildir. Öyle ki internet üzerinden yapılan rezervasyonlarda fiyatı düşürmek mümkün olur. Central backpacker ucuz konaklama pansiyonlarına ideal bir örnek olur.

Gece Hayatı ve Eğlence

Sosyal yaşamın oldukça aktif olduğu şehirler arasında yer alır. Londra’yı aratmayacak eğlence yerleri bulunur. Dünyanın çeşitli ülke ve bölgelerine özgü konserler düzenlenir. Sinema ve tiyatro sektörleri ise oldukça gelişmiştir. Bu yüzden Oxford İngiltere içinde hiç sıkılmayacağınız şehirler arasında bulunur. Bar ve pub tarzı mekanlar, şehrin gece hayatını ayakta tutar. Özellikle öğrenci kitlesinin çok olması gece hayatını aktif ve taze tutar. Yoğun ve dolu bir gece hayatı arıyorsanız, George, Brewer, Osney Bölgesi, Waltson ve Botlay caddesine gitmelisiniz.

Oxford gezisi mi planlıyorsun?

Oxford hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Oxford gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Oxford gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

1 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.