Panama ülkesinin adını taşıyan ve aynı zamanda başkenti olan şehirdir Panama City.

Panama ülkesinin adını taşıyan ve aynı zamanda başkenti olan şehirdir Panama City. Ülkenin kalbinin attığı yerdir. Son yıllarda emeklilerin tercih ettiği bir şehir konumuna gelmiştir. Dünyanın en önemli ticari su kanalının bulunduğu şehre bu konu ile ilgili turistik ziyaretçiler çekiyor. Büyük ticari ve yolcu gemilerinin kolayca bir okyanustan diğer okyanusa geçişini sağlayan Panama Kanalı’nı gittiğiniz takdirde mutlaka görmelisiniz. Dini motiflerle kaplı yapıları ve mimari açıdan farklılık gösteren binaları mutlaka görülmesi ve incelenmesi gereken yerlerdendir.  Ayrıca şehir merkezinde gezebileceğiniz çok sayıda müze vardır. Panama City’de bir dans şehri olduğundan hızlandırılmış dans kurslarına katılabilir ve farklı dansları kısa sürede öğrenebilirsiniz.  Panama City gezilecek yerler listesine ekleyip, ocak ayında gidecekler Panama Jazz festivaline katılabilir ve güzel müzik eşliğinde benzersiz zamanlar geçirebilirler. Mart ayında ise World Bodypainting Festivali’nin Latin Amerika ayağı burada yapılıyor. Şehir Panama kanalı sayesinde çok gelişmiştir. Trafik sıkıntısı yaşamadan rahatça gezebilirsiniz. Gün için de küçükte olsa tıkanıklar yaşanabilir. Eski şehir bölgesi olarak adlandırılan bölge tam anlamıyla bir açık hava müzesidir. Kiliseler, plazalar ve saraylarla dolu bir labirentin içinde güzel zaman geçireceksiniz. Panama City merkezinin 25 km kadar dışında bulunan Ulusal Parka giderek burada yürüyüş yapabilir ve çok sayıda kuş türünü doğal ortamlarında görebilirsiniz.

En İyi Zaman

Panama City bulunduğu iklim kuşağı nedeniyle Tropik bir iklime sahiptir. Panama City’ye gidilecek en iyi zaman Aralık ve Nisan ayları arasında ki zaman aralığıdır. Mayıs ve Ocak ayları arasında şehirde çok fazla tropikal yağış gerçekleşir. Bu tarihlerde gitmeyi planlayanlara tavsiyemiz yağmurluğunu mutlaka yanına almasıdır. En iyi zamanda gidenlere de bu tavsiyeyi verebiliriz. Tropikal iklim yaz ayların da yağışlara neden olabiliyor. Kısa sürse de aniden bastıran yağmurlar da ıslanmamak için şemsiyenizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Ortalama sıcaklık 20 derecenin altına çok nadir düşüyor. O nedenle kış ayların da üşümeyeceğiniz bir şehirdir.

Ulaşım

Ülkemizden Panama City’ye direkt uçuş bulunmuyor. Amsterdam, Paris ya da New York aktarmalı uçuşlarını kullanarak 17 saat gibi bir sürede Panama City’ye ulaşabilirsiniz. Panama havaalanı şehir merkezine çok yakındır. Çok farklı ulaşım seçeneklerini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Panama Kanalına uzaklığı ise 28 km kadardır. Panama City ulaşım altyapısı gelişmiş bir şehirdir. Metro, otobüs, feribot ve ticari taksileri kullanarak birçok yere kolayca seyahat edebilirsiniz. Ya da bunların hiçbiri ile uğraşmadan özel olarak hazırlanmış turlara katılıp Panama’nın güzelliklerini rahatça gezme şansına sahipsiniz. Tercih tamamen size kalmıştır.

Alışveriş

Alışveriş konusunda da gelişmiş bir şehirdir Panama City. Şehir merkezinde 3 tane büyük alışveriş merkezi vardır. Bu merkezlerden ünlü markaların şubelerini bulabileceğiniz gibi yerel ürünlere de kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir için kurulan halk pazarlarını ziyaret edebilir ve buralardan alışveriş yapabilirsiniz. Yerel takıları ve yerel simgeleri hediyelik eşya olarak alabilirsiniz. Panama City alışveriş merkezleri; Multiplaza Pacific, Albrook Mall ve Metromall Panama’dır. Hediyelik eşya ve yöresel el yapımı hediyeler almak isteyenlere ise Treasures of Panama Experience ve Nina Comcept Store’ye gitmelerini tavsiye edebiliriz.

Yeme İçme

Panama City’de Panamanın birçok yerinde popüler olan yemekleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Gallopinto denilen pirinç ve fasulyeden yapılan yemek en popüler olanıdır. Sığır ve tavuk eti ile yapılan değişik lezzetleri de bulmak mümkündür. Ayrıca deniz mahsulleri ile yapılan çok sayıda harika yemeği tatma şansına sahipsiniz. Ceviche adı verilen limon ve soğanla yapılan balık yemeği bunlardan en popüler olanıdır. Ayrıca aperitif olarak servis edilen kızarmış muz yemeğinin de tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Tropikal iklim kuşağının getirdiği çok sayıda tropikal meyvenin de tadına bakabilirsiniz. Dünya mutfaklarından özellikle Hint, İspanyol ve İtalyan lokantalarını da şehir merkezinde bulabilirsiniz.

Konaklama

Panama City’de otel seçenekleri oldukça fazladır. Bu oteller fiyat olarak verdikleri hizmetin kalitesine ve şehir merkezine uzaklıklarına göre fiyatlandırılmış. Ortalama fiyat aralığı 70 TL ile 1700 TL arasında değişiyor. Ayrıca konaklamak için pansiyonları, kiralık yazlıkları ve özel hizmetler sunan otelleri de seçebilirsiniz. Kalabalık bir topluluk olarak gidecekseniz kiralık yazlıkları tutmanız sizin için daha hesaplı olacaktır. Halkın için de olmak ve yaşam tarzlarını daha yakından görmek istiyorsanız, otellerden daha hesaplı olan pansiyonları tercih etmelisiniz. Bu şekilde yöresel yemeklerin tadına bakabilir, güzel arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Panama City kalabalık nüfusu ve turistik merkez olmasının getirdiği avantajları ile hareketli ve çeşitlilik gösteren bir gece hayatına sahiptir. Kafe ve eğlence mekânlarının dışında tercihe göre gidilebilecek, gay barları, dans kulüpleri, striptiz kulüpleri ve kumarhaneler arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Panama City en popüler mekanları; Punto G, Restaurante-Bar Tinajas, Traffic Island, Bar Platea, The Panama Pub Crawl ve El Green Rom gidebileceğiniz kaliteli mekanlardan bazılarıdır. Ayrıca Ocak ve Mart aylarında yapılan 2 festivale de ev sahipliği yapıyor. Müzik severler için Jazz festivali ve sanatsal bir festival olan World Bodypainting Festivali’nin Latin Amerika ayağıda şehirde yapılıyor.

Panama City gezisi mi planlıyorsun?

Panama City hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Panama City gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Panama City gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.