Estonya’nın güzel şehirlerinden biri olan Parnu, gezilip görülmeye değer bir destinasyondur.

Estonya’nın güzel şehirlerinden biri olan Parnu, gezilip görülmeye değer bir destinasyondur. Ülkenin kuzey batı kısmında yer alan oldukça küçük ve bir o kadar da hoş bir yerdir. Burası ülkenin yaz başkenti diye bilinir. Nüfus burada yaklaşık olarak 42 bin civarında. Parnu Nehri Baltık denizine dökülürken burada harika bir şehir kurulmuş. Şehrin küçük olması sebebiyle burayı gezmek hiçte zor değildir. Haliyle bu şehri gezmeye sadece 1 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. Baltık denizine doğru bir yolculuk fikriniz var ise buraya mutlaka uğrayın. Bu şehir, başkent Tallinn’e 128 km mesafede bulunuyor. Bunun yanı sıra bölgenin çok meşhur olan yerleşim yerlerinden biri olan Riga’ya olan uzaklığı da 180 km’dir. Şehrin tarihi o kadar eskiye dayanır ki, farklı kaynaklarda bu şehrin tarihine ve eski ismine yönelik söylemler oldukça tarihi bir hazine niteliğindedir. Parnu, 2004 yılında UNİCEF tarafından çocuk ve gençlik dostu şehir ünvanını almıştır. Şehrin ünü bundan dolayı bir hayli meşhurdur. Tallinn’den Riga’ya gitmekte iseniz buraya da mutlaka uğrayın. Eski zamanlarda Hansa Birliği’nin liman kentliğini yapmış ve bu şekilde önemli bir konuma yükselmiştir. Parnu’da gezilecek yerler arasında, Parnu Beach Promenade, Parnu Visitor Centre, Parnu Beach Playground, Tervise Pradis Water Park, Statue of Raimond Valgre ve Tallinn Gate gelmektedir.

En İyi Zaman

Oldukça turistik kentlerden biridir. Ülkenin en iyi tatil yeridir. Plajları çok hoştur ve bu şehirdeki en iyi zaman hiç tartışmasız yaz aylarıdır. Yazın sıcak güneşi ile Parnu sahilinin eşsiz görüntüsü bir araya geldiğinde eşsiz bir görünüme bürünmektedir. Eğlenceler müthiş olur ve siz buraya gelmekten çok mutlu olur, tekrar gelmek isteyebilirsiniz. Her ne kadar tatil için gitmiş olsanız bile, orta çağdan kalmış olan eski kente de mutlaka uğrayın. Farklı bir tatil deneyimi yaşamak için buraya gidin. Pişman olmaz, aksine tekrar tekrar gitmek istersiniz. Tabi ki diğer mevsimlerde gitmeniz de uygun olur. Parnu gezilecek yerler, mevsim iyi seçilmişse, daha çok keyif verecektir.

Ulaşım

Bu şehirde birçok yere yürüyerek gitmek mümkün. Parnu’da ulaşım kolaylığı sayesinde şehri daha yakından keşfetmiş olacaksınız. Tren oldukça sık kullanılan ulaşım aracı. Yalnız tren ağının çok gelişmiş olduğunu söylemek mümkün değil. Belli yerler arasında feribot kullanmak da mümkün. Tabi feribot yaz aylarında kullanılan ideal bir ulaşım aracı olur. Ek olarak bu şehre dışarıdan ulaşım çok iyidir. En yakın önemli kentlerden olan başkentten farklı şekillerde gelmek mümkün. Bunlardan birincisi otobüs, ikincisi ise trendir. Şehir içi ulaşım zaten kolay olur.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Bu şehirde alışveriş yapmak oldukça keyifli. Çünkü şehrin kayda değer bir tarihi yapısı var ve hatta Orta Çağdan kalma surlar bile var. Surlara yakın yerlerde otantik ürünler satan yerler çok fazla. Yani buraya geldiğinizde hediyelik eşya alma sıkıntınız olmaz. Üstelik fiyatların başkent Tallinn’e göre bir hayli uygun olduğunu da bilmenizi isteriz. Şehirde turistik mağazaların sayısı bir hayli fazladır. Buralarda alışveriş yapın ve kente özgü olan küçük ürünler satın alın. Artkvarta Consept Store, Kaubamajakas Shopping Centre, Museum of New art ve Vuthi House Galeri gibi Yerler şehrin popular alışveriş merkezleri arasındadır.

Yeme İçme

Parnu’da klasik Estonya mutfak kültüründen ürünler var. Tabi turistik bir kent olmasının verdiği güç ile farklı restoranlar da mevcut. Bu kadar turistin geldiği bir yerde tabi ki yeme içme mekanları çok fazla. Kohvik Supelsaksad, Pizza Restoran Steffani, Cafe XS, Lime Lounge, Restoran Edelveiss ve Ammende Villa Restoran tercih edilen ve nezih hizmet sağlayan yeme içme mekanlarındandır. Buralarda gayet modern hizmet almanız mümkün olur. Ülkeye özgü ya da çeşitli mutfak kültürlerinin sergilendiği restoranlar bulmak mümkün olan bir yer. Pizza, balık, tavuk, çorba, hamur işi ürünler ve çeşitli sosların kullanıldığı yemeklerden tadın.

Konaklama

Parnu otel seçenekleri bir hayli fazladır. Çünkü dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar buraya kaplıca sularının şifası için gelir. Haliyle gayet lüks, modern ve pahalı oteller mevcut. Bunların yanı sıra aile otellerinin sayısı da az değil. Dilerseniz bunları tercih edin ve sıcak bir ortamda konaklayın. Hotel Victoria, Hotel Parnu, Ammende Villa, Hotel Asttra, Seedri Apertments ve Hansalinn konaklamak için ideal ve nezih hizmet veren yerlerdendir. Termal otel isteyenler Spa Tervis, Strand Spa Conference Hotel ve Viking Spa Hotel gibi yerlere gidebilirler.

Gece Hayatı ve Eğlence

Turistik bir yer olması nedeniyle burada gece hayatı bir hayli eğlenceli. Aynı zamanda şehir yıl boyu çeşitli festivallere ev sahipliği yapıyor. Parnu gece hayatı hem çok renkli hem de çok tatmin edici. UKS Bus, Puhvet A.P.T.E.K, Sunset Clup, 3 Kings ve Sugar Calup ideal gece mekanlarından. Bunların yanı sıra otellerin eğlenmek için yaptığı barlar da mevcut. Turistler burada da hoş vakit geçiriyorlar. Plajların olması da gece hayatının hareketli olmasında ciddi bir rol oynuyor.

Parnu gezisi mi planlıyorsun?

Parnu hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Parnu gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Parnu gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.