Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkentidir.

Pekin Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Böylesi nüfusu yoğun bir ülkenin başkenti olması haliyle Pekin’in 20 milyona dayanan nüfusunu normal varsaymamıza yol açmaktadır. Çin topraklarının kuzey bölgesinde yer alan Pekin gezilecek yerler, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları çerçevesinde koruma altına alınmış değerlerin de içinde bulunduğu önemli bir şehridir. Bu kapsamda Yazlık Saray, Tiananmen Meydanına adını veren Tiananmen Kapısı, Cennet Kapısı koruma altındadır ve mutlaka gezilmelidir. Başkent olması nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan kapısıdır. Pekin seyahatinizin en zorlu tarafı Çince konusu olacaktır. Her yer Çince tabelalar ile dolu olduğundan biraz hazırlıklı olmalısınız. Çince demişken Çin de, sıkça rastlayacağınız bazı garipliklerden biri de dört sayısıyla alakalıdır. Dört ve ölüm aynı kelimelerinin telaffuzu hemen hemen aynı olduğundan 4 sayısının Çin’in hayatında yeri yok. Bina asansörlerinde 4 ve 4 lü katlar yok! Bu nedenle şaşırmayın ve en yakın katın düğmesine basınız. Bu arada Pekin’de gezilecek yerler arasında Çin Seddi’ni de unutmayalım. En gezilebilecek kısmını barındıran Pekin bunun dışında birçok gezilecek yere sahip. Yeni inşa edilmiş alanlar ve doğal güzellikler sizi Pekin de muhteşem bir geziye davet ediyor. Para birimi Renminbi (RMB) olup, daha bilinen adı Çin Yuanıdır. Ülkemizle 6 saatlik bir saat farkı vardır.

En İyi Zaman

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin, iklim açısından enteresandır. Yazları oldukça yağış alır. Bu nedenle yaz ayları turistik bir seyahat için uygun olmayacaktır. Kışları oldukça soğuk geçer ve bu durumda istediğiniz verimde bir gezi olamayabilir. Pekin seyahati için en uygun zaman Nisan-Mayıs ve Eylül–Ekim dönemleri için bir seyahat planı yapmanızdır. Bu sayede kışın soğuğundan, yazın aşırı sıcaktan, yağmurdan kaçınmış olursunuz. Bu dönemlerde hava ılık olacağından dolayı hem seyahat hem kıyafet açısından rahat edersiniz. Yine de seyahat öncesi hava durumu incelemenizi mutlaka yaparak uygun giysiler seçiniz.

Ulaşım

Şehir içi ulaşımda sorun yoktur. Hatta taksi fiyatları çok pahalı değildir. Ancak böylesi kalabalık bir şehirde trafikte gitmektense metro ile seyahat en akılcı çözüm olacağından metroyu tercih etmelisiniz. Toplu ulaşım noktasında iki önemli hususu göz önünde bulundurun. Biri kalabalık neden ile istenmeyen nahoş hadiseler ile karşılaşma ihtimalinizdir. Diğeri de tabelaların Çince olması. Bu konuyu çözmek için ya rehberli bir tura iştirak edeceksiniz ya da bir sözlük kullanacaksınız. Metro oldukça karmaşık ve gideceğiniz yere göre ücret alan bir sistemdir. Havaalanından birçok alternatifle şehir merkezine gelebilirsiniz.

Alışveriş

Çin malı tabirini kullandığınız ürünler dahil her türlü ürünü taklitleri ve asılları ile burada bulabilirsiniz. Bu konuda en yoğun Pekin alışveriş merkezi Wangfujing olup, bu bölge araç trafiğine kapalıdır. Alışveriş tutkunuysanız kesinlikle buraya uğrayın. Aklınıza gelecek her şey burada bulunabilir. Hediyelik eşyalar başta olmak üzere, birçok ürünü bu alandan satın alabilirsiniz. Çin deyince akla gelen en önemli ürünler elektronik eşyalar ve giyimdir. Bu konularda gitmeniz gereken yerler sırasıyla, Çin Dünyası AVM, Lufthansa AVM ve Bayanlar Caddesi’dir. Buralarda birçok ürün çeşidi için pek çok farklı mağazayı bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Pekin denince akla Pekin Ördeği gelse de, Çin mutfağı tümüyle egemendir bu şehirde. Tasarımı bile bir felsefeye dayanan bu mutfağa yabancı değilseniz zorluk çekmezsiniz. Ancak bu noktada bilmediğiniz yemekleri denemeye kalkmamanız daha iyi olabilir. Oldukça farklı bir mutfak olan Çin mutfağı temelde benzer gıdalar kullansa da, pişirmesinden özellikle sos kullanımına kadar oldukça alışık olmadığınız bir mutfaktır. Pekin ördeği ve kuzu etinden yapılan Moğol Güveci ayrıca ekmek yerine Noodle ve bir de Shandong Tavuğu yemek alternatifleriniz olabilir. İçecek seçiminiz kesinlikle yeşil çay olmalıdır.

Konaklama

Pekin konaklama konusunda sonsuz alternatiflerle dolu olsa da, ilk kez gidiyorsanız ya da bilginiz yok ise merkezi noktaları tercih ederek rezervasyonlarınızı ayarlamalısınız. Bu noktalar arasında Tiananmen Meydanı, Wanfujing Caddesi ve Ritan Meydanı ilk akla gelenlerdir. Buralarda yer alan otel veya hostellerde kalmanız ulaşım ve şehri gezme bakımından size kolaylıklar sağlayacaktır. İmkanınız var ise orada yaşayan veya bilen kişilerden tavsiye alabilirsiniz. Hiçbir veri olmadan Pekin’de otel bulmak için en akıllıca iş merkezlerinde yer alan ve bütçenize en uygun kurumsal otellerden seçim yapmak olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Pekin neredeyse sabaha kadar uyumayan bölgeleriyle gerçek anlamda bir gece hayatı sunmaktadır. Eğlence olarak da gezi ve alışveriş olarak da yararlanabileceğiniz gece açık yerler bulunmaktadır. Oldukça elit gece mekanlarını da barındıran Pekin caddeleri gece boyunca oldukça hareketlidir. Bu mekanlar oldukça lüks yerlerdir ve biraz daha makul bir bütçe ile geziyorsanız daha çok gençlerin takıldığı mekanları tercih edebilirsiniz. Bu mekanlar Pekin’in Wudaokou bölgesinde yoğunlaşmıştır. Eğlence haricinde Pekin Gece Pazarları keyifli bir gece gezmesi için idealdir. Bu pazarlardan birçok şey satın alabilirsiniz. Mutlaka denemelisiniz.

Pekin gezisi mi planlıyorsun?

Pekin hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Pekin gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Pekin gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.