Avustralya’nın önemli bir şehri olan Perth, ülkenin batı yakasının başkentidir.

Avustralya’nın önemli bir şehri olan Perth bu ada kıta kara parçasının, batı yakasının başkentidir. Adını İskoçya’lı Sir Murray’ın doğum yeri olan şehirden alır. İngilizlerin hakimiyet kurmak üzere kolonileşme hareketlerinin bir sonucu olarak iz bıraktıkları kıtanın zamanında önemli bir üs merkezi olan önemli bir şehirdir. Büyüklük bakımından kıtanın dördüncü büyük şehridir. Swan nehrine yakın konumlanmış yerleşim alanı bu özelliği ile de oldukça özel bir şehirdir. Tüm Avustralya şehirleri için hemen hemen geçerli olan kıtada altın madeninin keşfidir. Bu keşiften sonra çehresi değişen şehirleri ile kıta ülke Avustralya oldukça güçlü ve popüler olmuştur. 1900 lü yılların başında açılan liman ile aldığı ekonomik ivme Perth şehri için ekonomik açıdan da Avustralya’nın önemli bir merkezi haline gelmiştir. Swan nehri manzarası, göz alıcı plajları ve kumsalları ile Perth, oldukça dolu dolu geçecek bir seyahatin mecrası olmaya her zaman aday. Yemyeşil dinlenme alanları ve kültür hayatının oldukça önemli faaliyetlerinin gerçekleştiği bir şehir olması, Perth şehrinin gerek kendi halkı gerekse Avustralya için her zaman değerli olmuştur. Ülkenin en büyük akvaryumu AQWA, Swan Bells ve Perth Zoo, Londra Caddesi şehirde mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerdir.

En İyi Zaman

Perth şehrinin güzelliklerini görmek için düzenleyeceğiniz seyahat için uygun zamanı belirlerken, benzer şehirlerde olduğu gibi süre bakımından uçuş süresini mutlaka dikkate almanız gerekir. Şehir için genel iklim şartları bakımından Akdeniz iklimi hakim denilebilir. Ancak unutulmaması gereken nokta Güney Yarım küre kara parçası olan Avustralya’da yaz aylarının Aralık–Mart döneminde olduğudur. En yüksek sıcaklığın 25 dereceleri biraz aştığı bu şehirde en uygun seyahat zamanı, havanın tam ısınmadığı ve oldukça rahat olarak bu şehrin keyfini çıkarabileceğiniz Nisan ve Ekim ayları boyuncadır.

Ulaşım

Perth için birçok havayolunun olduğu gibi THY\’nın da aktarmalı uçuşu bulunmaktadır. Singapur, Bangkok aktarmalı uçuşları kullanarak Perth’e uçabilirsiniz. Diğer havayollarının uçuşlarını inceleyerek uygun bir rota oluşturabilirsiniz. Uçuş süresi aktarmaya bağlı olarak 24 saati bayağı aşabilmektedir. Şehir içinde oldukça modern bir ulaşım ağı mevcuttur. Tren ve otobüs en aktif kullanıma sahip ulaşım aracıdır. Bunun yanı sıra taksiler ve bisiklet de yaygın bir şehir içi ulaşım aracı olarak Perth şehrinde kullanılmaktadır. Havalimanı şehir merkezine 13 km uzaklıkta olup, otobüs ve taksi ulaşımı mevcuttur. Ayrıca özel havaalanı servisleri de kullanılabilir.

Alışveriş

Perth şehri alışveriş bakımından şehir merkezinde oldukça yoğun mekanları barındırmaktadır. Merkezde caddeler de alışveriş imkanları oldukça fazladır. Şehirden biraz dışarıdaki bir yer olan Fremantle de oldukça geniş açılı bir alışveriş portföyünü barındırmaktadır. Merkezde Hay Street ve London Court gibi caddeler oldukça iddialı alışveriş mekanları açısından dikkate değerdir. Koala figürlü ürünler, Aborjinlere özgü ürünler ve diğer hediyelikler, Perth şehrinden alabileceğiniz hediyelik veya hatıra eşyalar arasında yer almaktadır. Perth şehrinde alışveriş yerleri hafta içi ve hafta sonu farklı saatlerde hizmet vermektedir.

Yeme İçme

Avustralya mutfağı Perth şehri için de deniz ürünleri ile baskındır. Ancak buradaki fark bu ürünlerin Aborjin usulü barbeküde pişirilmesi ve bunun şehir için oldukça yaygın ve belirgin bir tarz olmasıdır. Kabuklu veya kabuksuz deniz ürünleri oldukça sık yenir ve Aborjin usulü olarak barbeküde hazırlanır. Balık Turtası gibi Avustralya Etli Turtası ve Gado Gado en meşhur lezzetleridir. Eğer deniz ürünleri damak tadınızın bir parçası ise Perth şehrinde mutlaka deneyiniz. Avustralya’ya özgü lezzetler ile birlikte deniz ürünleri Perth mutfağının lezzetlerini oluştururlar.

Konaklama

Perth konaklama alternatifleri bakımından klasik anlatımla her türlü imkanı sağlamaktadır. En ucuz hostelden oldukça lüks tesislere kadar sizlere sunulacak alternatiflerden birini seçebilirsiniz. Seçimlerinizde konaklama için ayrılan bütçeniz ve seçeceğiniz yerin merkeze uzaklığı ya da çizeceğiniz gezi rotasına yatkınlığı oldukça önemlidir. Bunun dışında maceralı uzun bir Avustralya ve Perth Seyahati için bir kamp imkanlarını da değerlendirebilirsiniz. Lake Street bölgesinde oldukça görkemli tesisleri, Murray Street çevresinde uygun bütçeli otelleri ve Hay Street de oldukça ekonomik konaklama alternatifleri bulabilirsiniz. Fiyat ve yakınlık dengesine göre hareket edip uygun bir mekan seçmelisiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Perth şehri Avustralya şehirleri gibi renkli bir gece hayatı mekanlarına, dans ve gece kulüplerine oldukça fazla sahip bir şehirdir. Genelde gece geç saatlere kadar açık mekanlar size eğlenceli anlar yaşatacaktır. Avustralya genelinde olduğu gibi özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri bu mekanlar açısından en yoğun anların yaşandığı zaman dilimleridir. Door 49, 399 Bar gibi mekanlar, şehre ve ülkeye özgü içecekleri de servis eden eğlenceli mekanlar olarak göze çarpmaktadır. Gündüz doğanın en güzel örneklerini sunan Perth, gece ise eğlenceli bir şehir olarak önem taşır.

Perth gezisi mi planlıyorsun?

Perth hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Perth gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Perth gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.