Petra MÖ. 400 ve MS. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmış ve bu süreç Roma İmparatorluğunun işgaline kadar devam etmiştir.

Petra MÖ. 400 ve MS. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmış ve bu süreç Roma İmparatorluğunun işgaline kadar devam etmiştir. Petra zamanın en büyük tarihlerini barındıran ve yıllarca gizli kalmış bir şehirdir. Uzun yıllar birçok krallığa ev sahipliği yapmasına rağmen, ülkede meydana gelen depremler ve ekonomik sıkıntılardan dolayı her geçen yılda kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuştur. Uzun yıllar sonra gizli gömülü olduğu bulunan tarihi el-hazne mezarlıkları ile geçmişteki günlerine geri dönen ve birçok tarihçinin araştırmasına konu olmayı başarmış bir şehirdir Petra. Mimarisi ve yapıları ile dikkat çeken Petra; evlerin, tapınakların ve yerleşim alanlarının kireç taşlarının özel olarak oyulması ve işlenmesi ile yapılmış yapıtlardır. Petra’nın tarihe tekrar kazanılması 1800’lü yılarda tarihçi Johann Burckhardt tarafından bulunan tarihi mezarlarla başlamıştır. Birçok mezara da bu dönemde ulaşılmış ve Unesco tarafından da şuan koruma altında bulunmaktadır. Ayrıca Petra Dünya mirası kapsamı dolayısı ile koruma altındadır. Şehir de bulunan manastır ve binalar tarihin ve zamanın etkisinde dimdik ayakta durmayı başarmış ve bugün de oldukları gibi gözükmektedir. 2007 yılında seçimleri yapılan ve Yeni Dünya’nın 7 harikası listesine girmiş korumalı olarak Avrupa birliği ve Arap ülkelerince savaştan temizlenmiş alan olarak ilan edilmiştir. Petra bugüne kadar birçok filme ev sahipliği de yapmıştır.

En İyi Zaman

Petra çöl iklimine sahip bir şehirdir ve yazları 38 ile 45 derece sıcaklık normal karşılanmaktadır. Kum fırtınalarının çok olduğu ve yağmurun hiç yağmadı bir yaz dönemi geçirir ve şehre ilk yağmurlar Kasım ayının 3 haftası ile Aralık aylarında başlar. Birçok kişinin Petra’yı İlkbaharda yani nisan mayıs aylarında ziyaret ettiği bilinmektedir. Kış aylarının en büyük sıkıntısı soğuk gecelerdir. Sabahların aksine aniden soğuyan ve 7-8 dereceye kadar aniden düştüğü görülmüştür. Seyahatlerin en çok olduğu ve gerek hava şartları gerekse iklimin doğaya verdiği güzellik ile ilkbaharın gidilmesi ve görülmesi daha uygun görülür.

Ulaşım

Ülkemizden direk olarak uçuşların olmadığı ve aktarmalı olarak ulaşım sağlandığı Petra; Türk hava yolları ile direk olarak Ürdün şehrine uçabilirsiniz. En yakın olarak Ürdün şehri vardır. Ürdün hava yollarında beklemeniz gereken zaman ise 1 saat ile 3 saat arasında değişir. Bunun sebebi ise birçok seyahat firmasının direk olarak firma temin etmemesi sebebi ile ulaşımda sıkıntı yaşamaktır. Ürdün hava yolları sahasının dışında bulunan ve Petra’ya otobüsler ile ulaşmak mümkündür. Ortalama olarak Ürdün’den giderseniz bir buçuk ila iki saat süren bir otobüs yolculuğudur. Diğer alternatifler ise daha uzun sürer.

Alışveriş

Şehrin birçok bölgesinde bulunan ve hem halkın ve turistlerin en uğrak yeri çadır satıcılarıdır. Bölgede bulunan birçok tarihi eserlerin kalıntılarının ve Petraları kazıcıların çıkardıkları, kireç taşına oyulur küçük hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Şehirde geçim kaynağı olarak görülen ve yerli halkın özellikle kadınların geçim kaynağı olarak göze çarpar. Birçok kişinin günlük olarak açtığı ve satış yaptığı çadır pazarlarında ilginizi çekebilecek birçok ürün olduğu gibi yerli kadınların el örgü işlemeleri ile yaptıkları Arap ürünleri de satın alabilirsiniz. İlginç ve göze çarpan birçok ürünün bulunduğu pazarda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Yeme İçme

Petra kendine özgü kuyu ve güveç kebapları ile ünlü bir şehirdir. Birçok lokantanın da içerisinde bulunan özel bir bölümde yer alan; yerin altına doğru delik şeklinde yapılan, genişliği 60 cm, derinliği 150 cm olan bu kuyularda taze olarak pişirilir ve servis edilir. Petra’da mutfak kültürü daha çok sulu ve salçalı yemekler üzerine olduğu bilinmekle birlikte yöresel lezzetlerin çokluğuna dikkat çekmektedir. Petra’da birçok restoran ve lokanta da en çok tüketilen güveç yemekleri sağlıklı hayvanlardan ve kaliteli sebzelerden yapılmakta ve hijyene çok önem verilmektedir.

Konaklama

Petra’da konaklama imkânları biraz sınırlı olmaktadır. Bunun sebebi ise şehre gelen turistlerin fazla olması ve şehirdeki otellerin bahar aylarında yetersiz kalmasıdır. Birçok otel bulunmasına rağmen birçoğu tercih edilememekte ve kullanımı çok kötü olmaktadır. Tercih edilebilecek oteller ise turizm şirketlerinde önceden rezerve edilmiş kendi konuklarına ayrılmıştır. Sizlerde Petra’ya seyahat edecekseniz kendi turizm firmanız ile bu işlemi gerçekleştirebilir ve şehirde bulunan 5 yıldızlı konaklama tesisi ve otellerden yararlanabilirsiniz. Özellikle şehrin birçok otelinde görevlilerin sizlere olan ilgi ve alakası sizleri şaşırtabilir. Şehirde otel dışında başka konaklama seçeneği bulunmamaktadır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Petra’da eğlencenin ve sohbetin en çok yaşandığı zaman geceleridir. Sohbet edebileceğiniz ve Arap çayı, kahvesi, likörü ve özellikle de nargilesi gece hayatında en çok tercih edilenlerdir. Sokak başlarında bulunan ve uzun bir caddeyi kaplayan küçük kafe ve butiklerde eğlenebilir ve zamanınızı geçirebilirsiniz. Nargile içilen bölümlerin mimarisi dikkatinizi çekebilir çünkü gece aydınlatması özel bir yetenek ile karşınıza çıkar. Gece hayatının en canlı olduğu bölüm ise Petra’nın dar sokaklarında karşılıklı bulunan gece kulüpleridir. Bir çok yerlinin işlettiği mekanların bazıları da yabancı uyruklu esnaflara aittir. Petra’da gece çalgı ve müzik ile geç saatlere kadar devam eder.

Petra gezisi mi planlıyorsun?

Petra hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Petra gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Petra gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.