Kamboçya ülkesinin başkenti ve neredeyse 2 milyonluk bir nüfusa sahip ticari, ekonomik, siyasi ve mimari merkezi.

Phnom Penh adı Türkçe’ye Punon Pen olarak geçmiş. Bu şehir Kamboçya ülkesinin başkenti ve neredeyse 2 milyonluk bir nüfusa sahip ticari, ekonomik, siyasi ve mimari merkezi. Şehir Mekong Nehri, Caktomuk, Tonle Sap nehirlerinin birleştiği yerde bulunan şehrin tarihi 15. yüzyıl Angkor Saraylarını terk eden Kral Preah Srey zamanına kadar uzanıyor. Bu şehir hem antik hem de Fransız kolonisi döneminden kalan eski bir şehir. Şehri gezerken Budist dini yapılarının yanı sıra Fransızlardan kalma sarı binaları görebilirsiniz. Şehrin mimarisi ile sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz. Şehir bazı kötü yıllardan önce uzak doğunun Paris’i diye anılırdı ancak o yılları atlattıktan sonra kendini toparlamaya başlamış ve popülerliğini geri kazanmış. Şehrin gözlerinize Güney Doğu Asya kültürünü doyuracağından emin olabilirsiniz. Şehrin en görkemli yapısı kuşkusuz Kamboçya Kraliyet Sarayı. Kraliyet Sarayı 15. yüzyılda King Preah zamanında yapılmış. Saray çatısıyla ve lüks dekorasyonuyla başkentin simgesi halinde. Daha bir sürü tapınağı olan şehirde müzelere rastlamak da mümkün. Özellikle tarih dalı ile yakından ilgilenenler ve Kamboçya tarihini öğrenmek isteyenler için Kamboçya ulusal müzesi tatmin edecek bir koleksiyona sahip. Eğer burayı ziyaret ederseniz daha bahçesine girdiğiniz anda büyüleneceğinizden emin olabilirsiniz. Daha sonra ise birleştiği nehirlere gitmek sizin için güzel bir deneyim olabilir.

En İyi Zaman

Ülke tropik iklim üzerinde yer alıyor. Bu yüzden hava ne çok sıcak ne çok soğuk oluyor. En düşük sıcaklık 19 en yüksek ise 35 olarak ölçülmüş. Yalnızca şehrin bir yağmurlu bir de yağmursuz dönemi var. Her tropikal iklimde olduğu gibi mevsim şartları nemli ve yağışlı. Ancak şehre gidilebilecek en uygun zaman Ekim ve Mart arasında. Kasımda yağmurlar durup nem azaldığı için şehri ziyaret etmek için en uygun zaman aslında kasım ayı tabi. Eğer diğer aylarda gitmek isterseniz yanınıza yağmurluk almanız ve yağmurda giyilebilecek kıyafetler almanız sizin yararınıza olabilir.

Ulaşım

Bütün şehirlerde ve ülkelerde olduğu gibi taksiyle ulaşım sağlamanız mümkün ve çok kolay. Taksiyle bir yerden bir yere gitmek istediğinizde ortalama 7 ila 9 dolar arasında tutabiliyor tabi ki taksilerde taksimetre yok şehrin merkezinden 20 dakikalık bir mesafenin ücreti bu oluyor. Daha ucuz bir ulaşım yolu tercih etmek isterseniz tuktuk adı verilen, üç tekerlekli motorlu bisikletlerle 3 ila 5 dolar arasında tutabilecek bir ulaşım şekli mümkün. Bunların dışında biraz daha maliyetsiz bir şey isterseniz motosiklet taksilerden tutabilirsiniz. Phnom Penh kentinden bir başka kente geçmek isterseniz otobüs yolu ile geçebilmeniz mümkün.

Alışveriş

Şehirde alışveriş yapılabilecek en iyi yer Merkez Çarşısı. Bu çarşı mimari yapısıyla, kubbeli ve yuvarlak olmasıyla, sizlere Kapalı Çarşı’yı hatırlatabilir. İçi hediyelik eşya satan bir sürü dükkânla doludur. Aradığınız şeyi ya da almak istediğiniz ne varsa burada size uygun fiyata bulabileceğinizden emin olabilirsiniz hatta aradığınız şeyden daha fazlasını bulacaksınız. Aynı zamanda alışverişinizi yaparken pazarlık yapmayı da unutmayın. Mekong Nehri kıyısı da ticari bir bölge haline gelmiş olup burada da çok sayıda dükkân bulunmakta. Dilerseniz burayı da gezip bu dükkânlardan da hediyelik eşya gibi şeyler alabilirsiniz.

Yeme İçme

Şehirde farklı mutfakları bulmak mümkün oluyor. Özellikle Tayland, Endonezya mutfakları gibi. Aynı zamanda birçok yerde batı mutfağına da rastlamak mümkün yalnız kendi mutfaklarından yemek yemeyi de tercih edebilirsiniz. Asya mutfağının güzel bir etkisini yansıtıyor. Özellikle yemek konusunda açık fikirli iseniz ve damak zevkiniz geniş ise bu şehir size tam olarak bir cenneti tattırabilir. Sayısız deniz ürününü çok uygun fiyatlara bulmak mümkün. Zaten eğer bir uzak doğu ülkesine gitmeyi tercih ettiyseniz buralara özel yemekleri, farklı tatları denemeniz sizin için de farklı bir deneyim, farklı bir tat olacaktır.

Konaklama

Gideceğiniz her ülkede ve şehirde olduğu gibi bu şehirde de eğer maddi imkânlarınız yetiyor ise otelde kalmak mümkün. Çok lüks denilebilecek oteller de bulunmakta daha az lüks denebilecek oteller de. Otel araştırmasını internetten rahatça yapabilirsiniz. Ancak maddi durumunuz çok da parlak değil ise ya da konaklamaya para harcamak istemiyorsanız size uygun hostel denilen yerlerde kalabilirsiniz. Buraları yine internetten araştırmak ve daha önce buralarda kalanların yorumlarını okumak sizin için daha iyi olabilir. Eğer kalabalık bir grupsanız 5 ya da 10 kişi gibi ev kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Phnom Penh çok sayıda turiste ev sahipliği yaptığından dolayı gece hayatının da çok olduğu bir şehirdir. Özellikle bu şehir disko tarzı barların sıkça bulunduğu bir yerdir. Phnom Penh’de gece hayatı akşam yemeğinden sonra saat 21.00 gibi başlar. Ancak barlara gittiğinizde içki fiyatları size çok yüksek gelirse bu fiyatların yarısına sokak satıcılarından içki temin etmek mümkün. Rock, Spark, U2 gibi kulüpler en bilindik yerlerdir. Uzak doğu ülkelerine giderken akla hep kadınların giremeyeceği yerler var mıdır sorusu gelir. Bu şehirde ve bu mekânlar arasında kadınların giremeyeceği bir yer yoktur.

Phnom Penh gezisi mi planlıyorsun?

Phnom Penh hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Phnom Penh gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Phnom Penh gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.