Bir ada ülkesi olan Küba’nın en batısında bulunan şehridir.

Bir ada ülkesi olan Küba’nın en batısında bulunan şehridir. Kafa dinlemek istiyorsanız gidebileceğiniz nadir yerlerden birisi. Doğa ile iç içe bir kent yaşantısı vardır. Küba’nın birçok şehrine ters olarak iç kesimlerde kurulmuştur. Birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapan şehirde tarihi puro fabrikalarını görme şansına sahipsiniz. Bir tarım merkezi olduğunu ekleyelim. Halkın çoğunluğu şeker kamışı ve tütün üretmekle uğraşıyor. Bu da alabileceğiniz birçok puro seçeneği olduğunu gösterir.  Şehirde trafikle karşılaşmayacağınız konusunda teminat verebiliriz. Ulaşımınızı 1960’lardan kalma Amerikan arabaları ile yapabilirsiniz. Ama bazı yerlerde at ve katır ile de ulaşım sağlandığını ekleyelim.  Rahatça gezebilir istediğiniz yere gidebilirsiniz. 200 milyon yıllık geçmişi olduğu söylenen Vinales vadisi gidilmesi ve gezilmesi gereken yerlerin en başında gelir. Küba halkının doğal ortamlarında nasıl yaşadıklarını, ne yiyip ne içtiklerini bu gezi sayesinde rahatça görebileceksiniz. Pinar Del Rio geçmişi günümüzde yaşamanızı sağlayan bir şehir, çok az teknolojik aletle ve yeni yapılan binalarla karşılaşacaksınız. Pinar Del Rio gezilecek yerler yanı sıra, puro üretimini yerinde görecek, nasıl bu kadar güzel purolar yaptıklarının sırrını öğreneceksiniz. Şehrin denize uzaklığı 30 km, yarım saat içinde isterseniz denize ulaşabilir ve çok az kişinin keşfettiği yerleri görme şansına,  La Coloma kasabasında sahip olabilirsiniz.

En İyi Zaman

Küba’da ortalama sıcaklık sene boyunca 20 derecenin altına nadir olarak düşmektedir ve kış aylarında büyük kasırgalar yaşanmaktadır. Ama Pinar del Rio, iç kesimlerde yer aldığı için kasırgalardan en az etkilenen yerlerden birisi. Ancak tropikal iklimin getirdiği yağışlar yaşanmaktadır. Bu yağışlar sayesinde yemyeşil bitki örtüsüne sahiptir. Gideceklere tavsiyeler yaz aylarında mutlaka güneş kreminizi ve sinekler için spreyinizi yanınızdan ayırmamanız. Kış aylarında ise yağmurluk ve şemsiyesiz seyahate çıkmamanızı önemle tavsiye ederiz. Gidecekler Ekim ve Mayıs ayları arasında gitmelerini tavsiye ederiz. Yağmurlu dönemler ise Ağustos ve Ekim ayları arasında yaşandığı bilgisini de ekleyelim.

Ulaşım

Şehirde havalimanı olmasına rağmen uluslararası uçuşlara açık değil. Pinar Del Rio ulaşım ağı, Küba’nın başkentine yapacağınız 13 ile 20 saat arası değişen aktarmalı uçuşun ardından, kiralayacağınız taksi ya da otobüs seyahati ile 3 saat içerisinde yapabiliyorsunuz. Toplu olarak araç kiralanması, otobüs yolculuğundan daha hesaplı gelecektir. Bunun için turistik ziyaret amacıyla ülkede bulunan turistlerle iletişim haline geçmeniz gerekiyor. Kalabalık bir şekilde seyahat ediyorsanız tercihiniz taksi seyahati olmalıdır. Düzgün ve engebesiz yolları sayesinde ve çok az trafik ışığı bulunan yollarda istediğiniz her yere rahatça ulaşabileceksiniz. Şehir içi ulaşımını eski model Amerikan arabalarıyla yapabilirsiniz.

Alışveriş

Pinar Del Rio alışveriş meraklılarına hitap etmeyen bir şehir. Hediyelik eşya olarak alabileceğiniz pek fazla bir şey yok. En büyük hediyelik eşya Küba purosudur. Kaçak olarak sokak aralarında size bunu satmak isteyen birçok kişi ile karşılaşacaksınız. İsterseniz fabrikalardan da puro alma şansına sahipsiniz. Ama dikkat edin ülkemizden farklı olarak Küba purolarının bazıları sigara içenlere dahi ağır gelmektedir. Bazıları da bağımlılık yapabilir. Yani aramadığınız kadar çok çeşitte puro ile karşılaşabilirsiniz. Yinede şehirden el yapımı hediyelik eşyalar satan dükkânlar var. Küba’ya özgü eşyalardan birkaç tanesini alarak, sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Yeme İçme

Yöresel birçok yemek yeme şansına sahipsiniz. Öyle dünyaca ünlü yemekler olmamasına rağmen yediğiniz her şey damağınızda farklı bir tat bırakacak. Deniz mahsullerinden yapılan güzel yemekler mevcut. Ayrıca muzların püre haline getirilerek, yağda kızartılarak hazırlanan cipslere bayılacaksınız. Tostones adı verilen bu yöresel yemek, Küba’nın birçok yerinde olduğu gibi Pinar Del Rio’da en çok tüketilen yemeklerin arasındadır. Şundan emin olabilirsiniz ki önünüze gelecek olan tüm yemekler şehrin kendi üretimidir. Tarladan alınıp güzelce hazırlanarak sizlere servis edilir. Yemeklerin yanında Pinar Del Rio Konyağı içmenizi tavsiye edebiliriz.

Konaklama

Şehirde konaklamak için otel seçenekleri var ama turistler tarafından genelde günü birlikte ziyaretler tercih ediliyor. Şehir merkezinde olmak üzere 3 adet otel vardır. Fiyatları çok uygundur, gecelik otel fiyatları 150 ile 250 Türk Lirası arasında değişmektedir. Pansiyonları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Hem fiyatları daha uygun, hem de yerel halk ile iç içe yaşama şansına sahip oluyorsunuz. Pansiyonların ortalama gecelik fiyatları 70 TL civarındadır. Sadece oda kiralamak isteyenler için de seçenekler mevcut. Odalarla, pansiyonları ayıran tek fark kahvaltı verilmesidir. Fiyat olarak aralarında pek fark yoktur. Hesabınıza nasıl gelirse o şekilde Pinar Del Rio konaklama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yapmadan dönmeyin

Vinales vadisinde kurulu olan şehre gittiğiniz de, vadinin tüm güzelliklerini görmeden dönmeyin, büyük mağaralar, unutulmaz şelaleler, göller ile çevrili yemyeşil doğasını görmeden bir gezi yapma fırsatını geri çevirmeyin. Mutlaka puroların tadına bakın. Küba’nın meşhur rom içkisinin ve konyağının tadına mutlaka bakın. Ayrıca doğal lezzetlerden tatmayı unutmayın. Yiyeceğiniz her yemek, içeceğiniz her içki ve dumanını nefeslerinizle çekeceğiniz her puro doğaldır. Tam bir organik bölge olan Pinar Del Rio deyim yerindeyse doğallığıyla hafızanıza kazınacak.

Pinar Del Rio gezisi mi planlıyorsun?

Pinar Del Rio hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Pinar Del Rio gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Pinar Del Rio gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.