Slovenya’nın incisi Piran, Akdeniz’e sadece 10 km kıyısı bulunan ve Slovenya’nın Akdeniz kıyısında yer alan en büyük şehridir.

Slovenya’nın incisi Piran, Akdeniz’e sadece 10 km kıyısı bulunan ve Slovenya’nın Akdeniz kıyısında yer alan en büyük fakat bir yandan da kasabadan hallice olan tek kenti olma özelliğini taşımaktadır. Piran şehri, İtalya sınırına ve İtalya’nın en önemli limanlarından biri olan Trieste’ye sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kentin geneli Orta çağ mimarisiyle bezenmiş zengin kültürel miras açısından açık bir müze gibidir ve gerek tarihi dokusu, gerek kırmızı kiremitli küçük evleri, gerek manzarası gerek ise deniziyle komşu olan İtalyan ve Hırvat şehirlerine oldukça benzemektedir. Sakin, huzurlu ve deniz kıyısında güzel bir tatil yapmak isteyenlerin kesinlikle ilk seçimi olması gereken bir tatil beldesidir Piran. Şehrin resmi dili hem Slovence hem de İtalyancadır fakat turistik özelliğinden ötürü ziyaretiniz sırasında konaklayacağınız mekânlarda, barlarda ve restoranlarda İngilizce bilen çalışanlara denk gelmeniz yüksek ihtimalle mümkündür. Piran kentinde Akdeniz iklimi görülmektedir ve yaz aylarında sıcaklık 28 santigrat derece ile 32 santigrat derece arasında değişse de kış aylarında görülen en yüksek sıcaklık maksimum 7 santigrat derece olmaktadır. Piran’a gitmek için önce Türkiye’den hava yolu aracıyla Ljubljana’ya gitmeli, ardından Ljubljana’dan da kara yoluyla yaklaşık 2-2,5 saat süren bir yolculukla Piran sahiline varabilirsiniz. Tartini Meydanı, Town Walls, Church of St. George, Piran Divers, Hrastovlje Holy Trinity Church, Church of St. Francis of Assisi, Magical World of Shells Museum, Piran Aquarium, Sergej Masera Maritime Museum (Pomorski Muzej), The Museum of Underwater Activities, Cerkev Marije Snezne, Giuseppe Tartini Memorial Room, First of May Square, Mila Zarja, Luma Sport, Duka Gallery, Cafinho, Spuzva Beach Bar, Church of St Peter ve Ninebot Slovenija Piran’a gittiğinizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir.

En İyi Zaman

Piran’ın bir kıyı şehri olması planlayacağınız seyahatin spesifik tarihi için size açıkça bir ipucu vermekte ve açıkçası Mayıs ayı ve Eylül ayı arasında herhangi bir zaman diliminde şehri ziyaret edebilir, mavi ve yeşilin iç içe geçmiş olduğu bu kıyı şehrinde hem sahil yürüyüşleriyle huzuru bulabilir, hem kalelerinde ve katedrallerinde tarihe dokunabilir hem de dalış turları ile su altının renkli dünyasıyla tanışabilirsiniz. Temmuz ve Ağustos aylarında da Akdeniz nemini kaldırmak herkesin kolayca sırtlayabileceği bir problem olmadığından tatil planınızı yaparken Akdeniz iklimini ve nemi de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım

Piran küçük bir sahil kenti olduğu için ulaşım açısından ya da trafik açısından hiç bir zorluk yaşamayacağınız huzurlu ve sakin bir şehirdir. Ayrıca Piran ve Portoroz arasında traktör trenler hizmet vermektedir. Eski bir siyah levhayı andıran bir levhada traktör trenin geliş saatlerini takip edebilir ve Piran’dan Portoroz’a etrafınızı seyrederek keyifli bir seyahat edebilirsiniz ve bu seyahatin ücreti aşağı yukarı 8 TL ya da 10 TL ye denk gelmektedir. Şehirde bulunan yürüyüş yollarının kenarları yaz aylarında deniz severler tarafından denize girmek ve güneşlenmek için kullanıldığından yürüyüşleriniz oldukça canlı ve hareketli geçecektir. Ayrıca otobüs ve dolmuşlarla da şehir içi ulaşımınızı uygun miktarda bir ücret karşılığında sağlayabilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Piran’da diğer Avrupa kentleri gibi çılgınca alışveriş yapabileceğiniz alışveriş merkezleri bulunmamaktadır fakat kıyı kesiminde boylu boyunca uzanan butik dükkânlar, pazar ve panayırlar yer almaktadır. Bu dükkân, pazar ve panayırlarda yöresel el işleri, giyim ürünleri, hediyelik eşyalar ve yöreye özgü çeşitli ürünler bulunmaktadır. Söylemeliyiz ki Piran her ne kadar ufak bir şehir olsa da burada özellikle giyim Türkiye’ye kıyasla daha pahalı fakat Avrupa geneline göre de daha ekonomik kalmakta, eğer çok acil bir ihtiyacınız olan bir durumda değilseniz şehri ve alışveriş imkanınız olan mekanları biraz gezdikten sonra alışverişe başlamanızı tavsiye ederiz.

Yeme İçme

Tahmin edebileceğiniz üzere kıyı şehri olan Piran’da en çok tüketilen yiyecekler deniz ürünleri fakat söylemeliyiz ki beyaz et ve kırmızı ette az çok deniz ürünleri kadar restoran menülerinde yer almaktadır. Piran’ın kendine özgü çok fantastik yemekleri yok maalesef fakat size birkaç restoran tavsiye etmeliyiz ki Piran gezinizde kesinlikle uğramanız gereken yerlerdir buralar; Pirat, Pri Mari, Pavel, Pavel 2, Gostilna Park, Pizzeria Petica, Trattoria Fontana, La Bottega Dei Sapori, Restaurant Neptun, Ivo, Restaurant Hotel Piran, Fritolin pri Cantini, Sarajevo’84, Delfin, Okrepcevalnica Cantina, Tri Vdove, Cafinho Piran, Verdi, Restaurant Pri Oljki, Cakola Caffe, Ribiya Kantina, Trattoria di Pesce, Mestna Kavarna, Stara Gostilna ve Riva isimli yeme içme mekânları.

Konaklama

Hotel Piran, Hotel Tartini, Vila Piranesi, Guest House Pacha Mama Pleasant Stay, Hotel Fiesa, Apartments Maja, Apartments Sončne Terase, Apartment Punta, Apartments Olive Garden, Apartment Piran 2, Villa Mia Chanel, Apartments Music House, House No.1, Zappa’s Holiday Home ve Guesthouse Opera konaklama için önerdiğimiz hotellerden sadece birkaçı. Tatile çıkarken konaklamaya ayırdığınız miktara göre herhangi bir oteli seçebilir ve tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Cafinho ve Spuzva Beach Bar en çok bilinen gece hayatı duraklarından sadece birkaçıdır. Sessiz ve sakin bir sahil kenti için çok fazla eğlence mekânı bulunmamaktadır. Elbette ki bu minik ve şirin şehirde çılgın partilerle dolu gece hayatı deneyiminiz olacak desek abartmış oluruz fakat samimi insanları ve kaliteli ama bir o kadar da ucuz içki menüsü sizi kesinlikle cezbedecektir. Birçok bar ve benzeri mekanda bilardo ve dart oynama imkanınızın olması tatile çıktığınız arkadaş grubunuzla ya da gecelik düzenlenen turnuvalarda tanışacağınız insanlarla eğlencenin tadını çıkarma şansı sunmaktadır.

Piran gezisi mi planlıyorsun?

Piran hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Piran gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Piran gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.