Nepal’in en büyük ikinci şehri olan Pokhara, ülkeye en çok turist çeken kentlerden biri aynı zamanda.

Nepal’in en büyük ikinci şehri olan Pokhara, ülkeye en çok turist çeken kentlerden biri aynı zamanda. Turistlerin uğrak noktası olan bu şehir, Nepal’in üçüncü kalabalık şehri olma özelliğini de taşıyor. Oldukça yüksek dağlık arazilerin olduğu bölgede yer alan Pokhara kenti, ülkenin en çok yağış alan şehri. Bu yüzden Pokhara’ya gittiğinizde yağış ihtimaline karşı hazırlıklı olmalısınız. Sub tropikal iklimin hakim olduğu Pokhara’da, yazın sıcaklıklar 25-35 dereceye kadar yükseliyor. Bu zamanlarda oldukça güzel bir görünüme sahip olan Pokhara, mutlaka uğrak yerlerinizden biri olsun. Oldukça değerli su kaynaklarına sahip olan Pokhara, gezilip görülmesi gereken birçok değeri de bünyesinde barındırıyor. Pokhara’da gezilecek yerlerin başında Avia Clup Nepal bulunuyor. Burada paraşüt uçağına binme imkanınız var. Bu paraşüt uçağı sayesinde Pokhara’nın doğal güzelliklerini yukarıdan seyredebilirsiniz. Poon Tepesi de uğramanız gereken noktalar arasında. Burada düzenlenen uzun doğa yürüyüşlerine katılabilir, doğanın keyfine doyasıya varabilirsiniz. Nepal’de yoga oldukça yaygın ve Ask About Yoga Sağlık Kulübü’ne gidip burada yoganın en ince ayrıntılarını keşfedebilirsiniz. Pokhara’da daha yapılması gereken birçok aktivite bulunuyor ve size tavsiyemiz tüm aktivitelere katılıp, hepsinin tadını çıkarmanız. Bununla birlikte Pokhara’nın doğal güzellikleri de keşfedilmeye değer. Tarihi yapıların yanı sıra Pokhara’daki güzellikler sizi içine alacak ve adeta büyüleyecek.

En İyi Zaman

Ülkenin tamamında olduğu gibi Pokhara kentinde de sub tropikal iklim hakim. Yazları ılık ve sıcak geçen bu şehirde, kış ayları sert geçiyor. Üstelik Nepal şehirleri arasında en fazla yağışı Pokhara kenti alıyor. Özellikle yaz aylarında bu yağış miktarı daha da artıyor. Bundan dolayı kente yaz aylarında gitseniz dahi, yağmur ihtimaline karşı önleminizi alarak gitmeniz gerekiyor. Şehirdeki en iyi zaman bahar ayları oluyor. Nisan ayından sonra havalar ısınmaya başlıyor ve sıcaklık değerleri yaz aylarında 25-35 dereceler arasında seyrediyor. Gidilmesi gereken zamanlar yaz ayları.

Ulaşım

Pokhara şehrinde ulaşım için en fazla kullanılan araçlar otobüsler, minibüsler ve yolcu taşımalı bisikletlerdir. Şehir içinde ulaşım bu imkanlarla sağlansa da turistlere özel otobüsler bulunuyor. Bu otobüsler yerli halkın kullandığından çok daha farklı ve konforlu. Turist otobüslerinde klima, priz, yolcu ve şoför arasında cam bölme gibi ekstra şeyler bulunurken, yerli halkın kullandığı otobüsler tamamen bunlardan yoksun. Hatta çoğu araçta cam bile bulunmuyor. Yerli halk turist otobüsleri ile yolculuk yapamasa da size karşı ılımlı ve sıcak kanlı davranıyor. Minibüsler de yoğunluktan dolayı fazlasıyla kalabalık.

Alışveriş

Pokhara’da bulunan bazı oteller, turistlere alışveriş imkanı sağlıyor. Bu otellerden biri de Hotel Landmark Pokhara olarak karşınıza çıkıyor. Bununla birlikte Pokhara kentinde alışveriş yapabilmeniz için şehir içinde bazı giyim mağazaları ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Ayrıca gezerken rastlayabileceğiniz tezgahlardan da hediyelik eşyalar satın almanız mümkün. Şehri simgeleyen küçük biblolar ya da heykelcikleri uygun fiyata satın almanız da mümkün. Pokhara’da alışveriş için çok fazla seçenek bulunmasa da yine de eliniz boş dönmeyeceğiniz kadar alışveriş merkezi, mağaza ve tezgah yer alıyor. Alışverişte bu seçeneklerden istediğinize yönelebilirsiniz.

Yeme İçme

Pokhara kenti, zengin yeme içme alanlarının yer aldığı bir şehirdir. Yerel yemeklerin yanı sıra, zengin restoranlarda Avrupai kahvaltı ve yiyecek çeşitleri de mevcut. Üstelik bazı restoranlar yemek eşliğinde Nepal etnik gösteri şovları da düzenliyor. Şehir merkezinde oldukça geniş yemek seçenekleri bulunuyor ve birçok restoran bu bölgede yer alıyor. Eğer yerel yemeklerden tatmak istiyorsanız, cadde üzerilerinde gördüğünüz her restorana girebilir ve yemek yiyebilirsiniz. Dünya mutfağından lezzetler tatmak ve daha zengin menüye sahip restoranlarda yemek yemek istiyorsanız, daha lüks görünümlü yerleri tercih etmenizde yarar var.

Konaklama

Pokhara şehrinde konaklayabileceğiniz birbirinden farklı ve çeşitli oteller bulunuyor. Bu oteller arasında Moonlight Resort, Traveller’s Guest House, Sampada Inn ve benzeri oteller bulunuyor. Şehir merkezine yakın otellerde konaklamak istiyorsanız da ChaChaWhee FunPark Resort, Trek Otel ve benzeri otelleri tercih edebilirsiniz. Daha ekonomik seçenekler için de New Annapurna Guest House, Hotel Landmark Pohara, Vardan Resort Apartment gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Hotel Silent Peak, Royal Pal Resort ve Kantipur gibi oteller de seçenekleriniz arasında yer alması gereken konaklama yerlerinden bazıları. Bunların yanı sıra ucuz konaklama için pansiyonları tercih edebilirsiniz.

Ne Yapılır?

Pokhara’da müze ve tapınak ziyaretlerinin yanı sıra dağ yürüyüşleri, tırmanışlar ve paraşüt uçağı ile şehrin güzelliklerini tepeden izleme gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Sarangkot dağlarında yamaç paraşütü yapmanın zevkine varabilirsiniz. Phewa Tal’da güzel bir tekne gezisine katılabilirsiniz. Barış Tapınağı’nı gezip huzurlu bir seyahat geçirebilirsiniz. Yürüyüş ve kamp turlarına katılıp doğanın zevkini çıkarabilirsiniz. International Mountain Museum, Bahari Tapınağı, oyun ve eğlence merkezlerini gezebilirsiniz. Begnas Lake’yi ziyaret edip doğayı keşfedebilirsiniz. Deniz paraşütü ve yamaç paraşütü etkinliklerine katılabilirsiniz. Gurkha Memorial Museum’u gezebilir, yoga merkezlerinde yoganın inceliklerini detaylıca öğrenebilirsiniz.

Pokhara gezisi mi planlıyorsun?

Pokhara hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Pokhara gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Pokhara gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.