Avustralya’nın 1750 km doğusunda yer alan bir ada ülkesidir.

Pasifik Okyanusu devleti olan Vanuatu’nun doğayla iç içe, yeşil ile mavinin buluştuğu noktada kurulmuş tarihi milattan önce 1200’lü yıllara kadar dayanan ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan uçaklarına yataklık yapmış bu minik küçük başkentin yaklaşık 50 bin kişilik bir nüfusu bulunmaktadır. Aktif spor cenneti olarak bilinen bir ada olan Efate Ada’sının Shefa bölgesinde yer alan Port Vila, Avustralya’nın 1750 km doğusunda yer alan bir ada ülkesidir. İngiliz araştırmacıların yaptığı araştırmalara göre dünya üzerindeki en mutlu yerlerden biri olarak tespit edilen Vanuatu, tespitlerin doğrultusunda konuksever, mutlu ve arkadaş canlısı vatandaşlara sahiptir. Ülkenin en önemli limanı ve hava limanı, adını ikinci dünya savaşındaki pilottan almış olan Bauerfield Uluslararası Havalimanı’dır. Mele Cascades; kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında en başta gelebilecek mükemmel bir şelaledir. Hideaway Island Marine Reserve, Ekasup Village, The Summit Gardens Vanuatu, Port Vila Markets, Iririki Island, Wet N Wild Adventure Park, Underwater Post Office, Edge Vanuatu, The Vanuatu Cultural Centre, Eden on the River, JoJo Beach Club, Michoutouchkine & Pilioko Foundation Art Gallery ve Cathedral of Port Vila Vanuatu’nun başkenti Port Vila’ya adım attığınız andan itibaren kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir. Efate çevresinde yer alan birçok aktivite bulunmaktadır. Bunların en popüler ve en çok yapılanları ise; engebe yürüyüşleri, kano turları, balık tutmak, jet ski gezintileri, binicilik turları, kültürel turlar, tarihi turlar, sörf, rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü, doğa turları, vahşi yaşam turları, hız teknesi turları, adrenalin ve macera turları, deniz paraşütü, yamaç paraşütü safari ve alışveriş turları olarak sıralayabiliriz.

En İyi Zaman

Şehrin en yağmur almayan zamanı bizim ilkbahar ve yaz mevsimini yaşadığımız aylar olan Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır. Eğer festivallere, yerlilerin dans gecelerine ve adrenalin dolu aktivitelerine katılmak istiyorsanız, denize girmenin ve güneşlenmenin tadına varmak istiyorsanız kesinlikle tercih edeceğiniz aylar bu aylardan biri olmalıdır. Gündüzleri her ne kadar çok sıcak ve kuru geçse dahi nem oldukça fazladır ve akşamları oldukça serin olabilir dolayısıyla bavulunuzu hazırlarken bunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım

Malampa, Penama, Sanma, Shefa, Tafea ve Torba olmak üzere altı bölgeden oluşan Vanuatu ülkesinde bölgeler arası ulaşım, ülkede en önemli rol oynayan faktörlerdendir. Port Vila’da şehir içi ulaşım otobüsler ve minibüsler ile sağlandığı gibi deniz üzerinden de bir yerden bir yere gitmek için kullandıkları en çok dört kişilik minik sevimli sallar kullanılmaktadır. Ulaşımın oldukça ekonomik olduğu bu minik şehirde maalesef ki ulaşım alt yapısı çok sağlam olmadığından ve nüfusun azlığından metro, tramvay gibi daha hızlı ve daha konforlu seçeneğiniz olmayacaktır. Fakat turistler sayesinde çok kullanılan ulaşımlardan biri de taksidir. Türkiye’deki gibi taksimetre anlayışı olmadığı için taksiye binmeden pazarlık yapmanızı öneririz.

Alışveriş

Maalesef ki Vanuatu’nun bu sevimli başkenti Port Vila’da büyük gökdelenler ve alışveriş merkezleri bulunmamakta. Halk pazar ve panayır olarak adlandırılan açık alışveriş tezgahları sayesinde ürün alışverişinde bulunmakta ve yöresel el işlerinin, yöresel kıyafetlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı butik dükkanlardan alışveriş yapmaktadır. Gelen turistlerin de oldukça dikkatini çeken bu alışveriş tezgahlarında yöresel tatları da deneyimleye bilme ve alabilme imkanınız olacaktır. Ayrıca bir ada şehri olan Port Vila tahmin edebileceğiniz üzere çok fazla deniz ürünleri tüketmektedir. Sizler bu tüketilen deniz ürünlerini en taze halleriyle pazar tezgahlarından temin edebilirsiniz. İçten ve konuksever vatandaşları sizlere nasıl pişirilip servis yapılacağını bile anlatacaklardır.

Yeme İçme

Vanautu, Port Vila’da en meşhur yiyecekler deyince akla gelen yemekler; Lap Lap, Tuluk ve Biftek Lap Lap diyebiliriz. Hayvancılık batının hayvancılık anlayışının tam tersine tamamen doğal yöntemlerle yapıldığı için etin lezzeti bir başkadır ve çok ünlüdür. Şimdi size biraz bu meşhur yemeklerden bahsedelim; Lap Lap, sebzeli yöresel bir çörektir ve çok fazla tüketilmektedir ve içinde manyok, kulkas, tatlı patates ve yer elması bulunmaktadır. Biftek Lap Lap ise; aynı tarifin içine leziz Port Vila bifteği katılarak yapılanıdır. The Stonegrill Restaurant, The Beach Bar, Paradise Cove Restaurant, Le Cafe du Village, Chill Restaurant, Jill’s Cafe, Au Peche Mignon, Nambawan Cafe, Cafe Vila ve Restaurant le Jardin des Saveurs nefis yemekleri deneyimleye bileceğiniz kafe ve restoranlardandır ve bunlardan bazıları çok elit, şık ve pahalı olsa da bazıları her bütçeye uygun olarak sıralanmıştır.

Konaklama

Warwick Le Lagon Resort & Spa, Vanuatu, The Melanesian Port Vila, Chantillys on the Bay, Nasama Resort, Mariner Apartments ve Koyu Apartments siz seyahat severler için seçmiş olduğumuz en çok tercih edilen, rakipleri arasında en konforlu olan konaklama merkezleridir. Fiyatları 300 TL ile 500 TL arasında değişmekte olan bu hotellerde cebinize uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayıda lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hosteller hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Her ne kadar Vanuatu’nun başkenti ve en gelişmiş şehri olarak düşünülse de Port Vila’da gece hayatı çok canlı değildir fakat birbirinden farklı barları bulunmakta ve bunlarla yıldızlar altındaki gecenizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. The Reggae Bar, elektroRock, The Wild Pig Bar, The Sportsmens Hotel, The Melanesian Casino Bar ve Bamboo Bar & Bistro oldukça çok tercih edilen ve eğlence anlayışınıza farklı bir bakış açısı getirecek renkli barlardan sadece birkaçıdır.

Port Vila gezisi mi planlıyorsun?

Port Vila hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Port Vila gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Port Vila gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

1 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.