Adında Mutlu Liman anlamını taşıyan Porto Alegre, Rio Grande Do Sul eyaletinin başkenti.

Burası dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Adında Mutlu Liman anlamını taşıyan Porto Alegre, Rio Grande Do Sul eyaletinin başkenti olarak tanınmaktadır. Porto Alegre, heykel ve mimari yapıları açısından dolu ve gelişmiş bir kent olarak bilinir. Kentte gezebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır ve bu yerlerden bir tanesi ve Porto Alegre’yi ziyaret ettiğinizde gitmeniz gereken en önemli yerlerden biri, mutlaka Kültür Sarayı olmaktadır. Bu bina gerçekten mimarisi ile görkemli bir yer olup Brezilya’nın en önemli şairlerden biri olan, Mario Quintana’nın yaşadığı yer olarak bilinmektedir ve burası daha önceki dönemlerde aynı zamanda otel olarak kullanılmıştı. Kentin sembolü olan bu Kültür Sarayı, günümüzde, sinemaların, sergi salonlarının, tiyatro ve dans salonları, konser ve görsel sanat salonları ve kütüphanelerin yer aldığı, gün boyu gezebileceğiniz bir bina olarak tanınmaktadır. Porto Alegre’de birçok gezebilecek yerler bulabilirsiniz. Her gün farklı yerler görebilir ve farklı bir kültür ile tanışabilirsiniz. Porto Alegre, Brezilya’nın en önemli kültürel, politik ve ekonomik merkezi olarak kabul edilmiştir. Burada geçireceğiniz her gün, sizin için yeni bir hayat olacaktır, çünkü Porto Alegre’de sıkılmanız mümkün değil. Her gün yeni şeylerle karşılaşabiliyorsunuz. Ne kadar gezerseniz Porto Alegre’de o kadar çok yenilikler görebilir ve eğlenebilirsiniz. Eğer hayatınızda daha önce Porto Alegre’ye gitmediyseniz veya yeni bir yer keşif etmek isterseniz, Porto Alegre sizin için çok ideal bir kent olacaktır.

En İyi Zaman

Porto Alegre çok fazla yağışın görüldüğü bir destinasyondur. Porto Alegre’yi ziyaret etmek için en iyi dönem veya aylar, Nisan ve Mayıs ayları olmaktadır. Buradaki en kurak dönemlerde bile zaman zaman yağış olabiliyor. Bu sebeple eğer yağışlı havalarda gezmek istemiyorsanız veya sürekli olarak dışarıda gezmeyi seven biriyseniz, Nisan ve Mayıs ayları sizin için en ideal zaman olacaktır ama her şeye rağmen Porto Alegre’ye tatile gitmeden önce mutlaka bir adet yağmurluk ve şemsiye götürmeniz tavsiye edilir, çünkü her ne kadar en iyi aylar Nisan ve Mayıs olsa bile, yine yağmur olabiliyor.

Ulaşım

Porto Alegre’ye gitmek için, nereden yolculuğunuza başladığınıza bağlı olarak, aktarmalı olarak ulaşım gerekmektedir, çünkü direkt olarak uçuşlar bulunmamaktadır. Malum Brezilya’nın bir kentinden bahsetmekteyiz ki birçok kişi her yıl Brezilya’nın belirli kentlerini ziyarete gitmektedir. Dolayısıyla birçok seferler bulabilirsiniz, fakat aktarmalı olarak yolculuk yapmanız gerektiğini unutmayın. Porto Alegre’ye gittikten sonra, şehir içi ulaşım kolaydır, çünkü otobüs ve taksi gibi birçok ulaşım araçları bulabiliyorsunuz. Kentteki otobüslerde bulunan koltuklar gayet geniş ve rahat olmaktadır. Koltuklar arasındaki mesafeler geniş olduğundan, rahatlıkla oturabiliyorsunuz. Burada ulaşımda ekonomik olmak isterseniz, en iyi yöntem otobüs kullanmaktır. Havaalanından şehir merkezine geçiş yapmak için ise, otobüs ve taksiler kullanabilirsiniz veya havaalanından araç kiralayabilirsiniz.

Alışveriş

Porto Alegre’de çok fazla marketler bulunmaktadır. Bu yüzden istediğiniz her şeyi her an bulabiliyorsunuz. Çevrenizdeki birçok hediyelik eşya dükkânları da olduğundan, sevdiklerinize hediye almak hiçte zor olmamaktadır. Porto Alegre’ye özel, bölgede bulunan yerel ürünleri hediye olarak ta alabilirsiniz. Adım attığınız her köşede mutlaka bir hediyelik eşya dükkânı bulabiliyorsunuz. Burada açık halk pazarları bulunmaktadır ve her şeyi aslında burada da bulabilirsiniz. Açık halk pazarının avantajı ise bulduğunuz her şeyin ekonomik olmasıdır. Porto Alegre gerçekten çok özel bir kenttir. Hem yaşam tarzıyla, hem kültürü, hem de sanatlarıyla gerçekten gözden kaçırılmaması gereken bir şehirdir. Buraya tatile geldiğinize ve satın alacağınız hediyelik eşyalardan asla pişman olmayacaksınız.

Yeme İçme

Brezilya mutfağı Avrupa’nın birçok mutfaklarını barındıran mutfak kültürüne sahiptir, dolayısıyla burada başta İtalya, Portekiz ve İspanya olmak üzere, birçok mutfak kültürünü bulabilirsiniz. Zaten bu da milyonları Porto Alegre’ye çeken kentin özelliklerinden bir tanesidir, çünkü burada kimse kendini yalnız hissetmiyor. Porto Alegre’de tatmanız gereken lezzetlerden bir tanesi Pastel de Carne olmaktadır. Direkt olarak çevrildiğinde Etli Pastel olarak bilinir, fakat dilimizde etli börek denilebilmektedir. Porto Alegre’de tatmanız gereken bir diğer lezzet ve Brezilya’nın milli tadı olarak bilinen lezzet tabağı ise, Feijoada olmaktadır. Bu yemek dana ve domuz eti karışımından yapılmaktadır, siyah fasulye, pirinç ve acı biber sosu ile beraber servis edilir.

Konaklama

Porto Alegre’yi ziyaret edeceğiniz zaman, en çok araştırmanız gereken konaklamadır, çünkü bu bölgede konaklama imkânınız çok fazla bulunmaktadır. Konaklayacak bir yer bulamamaktan değil, nerede konaklayacağınıza karar veremeyeceğinizden zorlanabilirsiniz. Burada yine her yerde olduğu gibi, 2 veya 3 yıldızlı otellerden, 5 yıldızlı otellere kadar bütün konaklamaları bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra, ayrıca apart hotel, pansiyon ve benzeri daha rahat ve kendi evinizdeymiş gibi hissedebileceğiniz konaklama yerleri de bulabilirsiniz. Bunların yanında, ayrıca dikkat etmeniz gereken bir konu ise, eğer Porto Alegre’ye gideceğinizi biliyorsanız, otel rezervasyonunuzu daha önceden yaptırmanız gerekmektedir, çünkü Porto Alegre birçok turistin ziyaret ettiği bir kent olduğu için, son dakikaya bırakırsanız yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Brezilya’nın bazı kentlerine nazaran, Porto Alegre, hem gündüz hem de gece hayatı ile çok renkli ve hareketli bir kenttir. Gece hayatı oldukça eğlenceli ve birçok kişiyi dışarıda bulabilirsiniz. Bazı klasik gece kulüplerinden farklı olarak, burada bulabileceğiniz gece kulüplerinde Samba yapılmaktadır. Porto Alegre’de sayısız barlar, gece kulüpleri ve diskolar bulabilirsiniz. Dolayısıyla hiçbir geceniz boş ve hareketsiz geçmeyecektir. Sokaklarda bile dansçılar olmaktadır. Porto Alegre’nin vazgeçilmezi Latin dansları ve müziklerdir. Özellikle şehir merkezinde bulunan eğlence mekânları, sabahın erken saatlerine kadar açık olmaktadır. Bir sonraki tatilinizi Porto Alegre’de yapmayı düşünürseniz, asla pişman olmayacaksınız, aksine tekrar dönmek isteyeceksiniz.

Porto Alegre gezisi mi planlıyorsun?

Porto Alegre hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Porto Alegre gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Porto Alegre gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.