Porto gezi rehberi

Portekiz’in kuzeyinde Rio Douro nehrinin bulunduğu yerde kurulmuş olan romantik bir şehir olma özelliğiyle Paris ve Venedik ile mücadeleye girecek romantiklikte olan Porto şehri büyüleyici bir destinasyondur. 1996 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası Listesine alınmış ve gerek görsel güzellikleri gerekse sıcakkanlı şehirleriyle bunu sonuna kadar hak etmiş bir şehirdir. Porto şarabıyla, geniş üzüm bağları ve şarap imalathaneleriyle ünlenip göz dolduran bir kıyı şehri olmasının yanı sıra, Avrupa ülkeleri arasında kıyaslandığında yeme-içme, konaklama ve gece hayatıyla oldukça uygun fiyatlara sahip nadide bir kenttir. Portekiz’de gezilecek yerler arasında bulunan, şarap bağları Rio Douro nehri boyunca uzanmakta ve bu doğallık şehrin görselliğini ve doğasını yüceltmektedir. Şehir üç bölgeden oluşmaktadır, bunlar; Baixo Corgo, Cima Corgo ve Douro Superior’dur. Portekiz turları sayesinde adını dünyaya duyurmuş olan bu güzeller güzeli şehir sadece doğasıyla değil aynı zamanda mimari yapısı, tarihi ve dar Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla tam bir Akdeniz şehrini anımsatmaktadır. Porto’da bulabileceğiniz birçok tur sayesinde şehri dolu dolu yaşayabilir, günlük şarap tatma turlarına, şarap imalathanelerinin nasıl işlediğine ve üzümün nasıl işlenip şaraba dönüştüğünü göstermek adına düzenlenen turlarıyla şehir turunuzun tadını çıkarabilirsiniz. Doğa ile tarihi güzelliğin iç içe geçtiği gece hayatının ise tam bir festivale dönüştüğü Porto’ya seyahat sizin için de unutulmaz bir deneyim olacak.

En İyi Zaman

Bilindiği üzere Porto şehri Portekiz’in en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Lakin yaz ayları olan Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında yaklaşık 40 santigrat dereceyi aşan sıcaklıkları bulunmaktadır. Kış aylarında ise hava yağmurlu ve sisli geçmekte sıcaklık ise 7 ila 12 santigrat derece arasında seyir etmektedir. Eğer sıcak havalara gelemiyorsanız, güneş alerjiniz ya da tansiyon hastalığınız varsa ya da yağmurda Porto’nun tadını çıkaramam diyorsanız gezinizi kesinlikle ilkbahar veya sonbahar aylarına göre ayarlamalısınız. Eğer yaz ya da kış aylarını tercih ederseniz şemsiyenizi unutmayın deriz.

Ulaşım

Porto’da ulaşım, bölgesel ve urban trenler (Braga-Aveiro-Guimaraes-Marco) olmak üzere iki ana kola ayrılmaktadır. Bu iki ana noktanın kalkış ve varış noktası olan Sao Bento Tren İstasyonu şehrin en tarihi bölgesinde yer almaktadır. Tren istasyonlarının bir tür sanat galerisi gibi kullanılması ve istasyon duvarlarındaki çini işlemeleri dikkatinizi oldukça çekecek, kaldı ki tren istasyonunun içinde ve etrafında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfeler, güzel ve yöresel hatıralar edinebileceğiniz hediyelik eşya dükkânları ve şehirle ihtiyacınız olan her türlü bilgiye erişme imkânınıza yardımcı olacak turizm danışmaları bulunmaktadır. Değerli eşyalarınızı güvende tutmak için ise bu istasyonlarda bulunan 24 saat açık özel emanet kasalarını belirli bir ücret karşılığında kullanabilirsiniz.

Alışveriş

Rua Santa Catarina şehrin en önemli alışveriş caddesidir. Namı dünyaya yayılmış olan Majestic Cafe’de bu caddede yer almaktadır. Her hangi bir araç girişine kapalı olup tamamen yayalara tahsis edilmiş olan bu cadde de dünya markaları bir yana Porto ve Portekiz’e özgü yöresel danteller, etnik hediyelik eşyalar bulabileceğiniz birçok mağaza yer almaktadır. En meşhur alışveriş merkezi Centro Comercial Via Caterina’dır fakat Rua Gonçalo Sampaio 350 adresinde bulunan Shopping Cidade de Porto’yu da atlamamak lazım. Son olarak Praca de Bom Sucesso 127-131 adresinde bulunan Galeria Peninsula AVM bir diğer alışveriş yeri seçeneğiniz olabilir.

Yeme İçme

Porto mutfağı, temelde Akdeniz mutfağından esinlenir diyebiliriz. Başta deniz ürünleri olmak üzere, tavuk eti, domuz eti, lahana, patates, pirinç, soğan, sarımsak ve baharatlar Porto mutfağının vazgeçilmezleridir. Dahası etin yenemeyen kısımlarını baharatlar ve sarımsakla kurutarak Porto’ya özgü linguica adlı bir sosisleri üretirler. Bu ülkede meşhur bir atıştırmalıktır. Restoranlar üçe ayrılmakta; tasca denilen et yemeği restoranı, a restaurante cervejaria denilen bar-restoranlarda ya da marisqueira denilen deniz ürünleri restoranları şeklindedir. Kahvaltıda bile deniz ürünlerini tüketen bir şehir olan Porto için morina, sardalye ve mezgit favori balıklardır dahası ahtapot ve kabuklu deniz ürünleri de bolca tüketilmektedir.

Konaklama

Tahmin edebileceğiniz üzere Porto’da konaklama kaliteye, şehir merkezine olan yakınlığı ve konforuna göre fiyatlandırılmaktadır. Konforun artması, şehir merkezine yakınlığın artması ve kalacağınız otelin ya da hostelin kalitesinin artması fiyatlarda da sizi artışa sürükleyecek gerçeklerdendir. Residencial Visconde, Hotel HF Ipanema Porto ve Gallery Hostel Porto en çok tercih edilen konaklama alanlarından olmakla beraber kalitesiyle, şehir merkezine olan yakınlığı ve konforuyla göz doldursa da cebinizi biraz yorabilir. Dolayısıyla eğer kısıtlı bir bütçeyle bir Porto seyahati planlıyorsanız toplu taşıma araçlarından yararlanarak şehir merkezine ulaşabileceğiniz uzaklıkta ve daha düşük konfor ve kalitede konaklama alanları tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Portekiz’in incisi Porto’da gece hayatı denilince akla gelen ilk yer Douro Nehri kıyısındaki Riberia ve Gaia bölgesidir. Şehir merkezinde bulunan Gare (Rua da Madeira 182) gidilmesi gereken popüler gece kulüpleri arasında yer almaktadır. Daha büyük gece kulüpleri şehir merkezinin biraz dışında yer almaktadır ve bu bölgelerdeki en popüler mekânlar ise Matosinhos’taki Estado Novo ve sadece cuma ve cumartesi günleri açık olan Foz bölgesinde bulunan Industria’dır. Söylemeden geçmeyelim Portekiz’in yöresel müziği Fado’yu dinlemeden Porto’dan ayrılırsanız Portekiz’e gitmiş dahi sayılmazsınız.

Porto gezisi mi planlıyorsun?

Porto hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Porto gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Porto gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

1 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.