Priştina, 2008 yılında kurulmuş olan çok genç bir cumhuriyetin, Kosova Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkentidir.

Priştina, 2008 yılında kurulmuş olan çok genç bir cumhuriyetin, Kosova Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkentidir. Priştina’da Türkler, Arnavutlar, Boşnaklar, Romenler ve Sırplar bir arada yaşamaktadır. Bu kadar çeşitli kültürü barındıran Priştina tarihi zenginlikleri çok olan bir şehirdir. Her ne kadar savaş döneminde tarihi binalar büyük zararlar görmüş olsa da, Kosova bağımsızlığını ilan ettikten sonra bu binaların çoğunun onarımını yapmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok sayıda mimari yapı kazanmış olan Priştina’da halen birçok turistin ilgisini çeken Osmanlı mimarisinin eserlerinden örneklere rastlayabilirsiniz. Osmanlı dönemi eserlerinden Priştina’da gezilecek yerler konusunu bazı örneklerle sıralayacak olursak, Yaşar Paşa Cami, Lap Cami, Fatih Sultan Mehmet Cami, Sultan Murad Cami, Sultan Murad Hüdavendigar Türbesi, Piri Nazır Türbesi ve Saat Kulesi’ni sayabiliriz. Osmanlı mimarisinin yanı sıra Priştina gezilecek yerler arasında ayrıca Bizans döneminden kalma Ulpiana Antik Kenti de görülmesi gereken yerlerden birisidir. Etnografya Müzesi, Kosova Ulusal Kütüphanesi, Rahibe Teresa Katedrali, Kosova Müzesi, Priştina Anıtlar Kurulu Binası ve Graçanista Ortodoks Manastırı Priştina’ya yolunuz düştüğünde uğramanız gereken duraklardan önemlileridir. Şehrin içinde yer alan ve doğal güzelliği ile ziyaret edenleri kendisine hayran bırakan Gërmia Parkı, uzun ve keyifli bir gün geçirebilmeniz için en ideal mekandır. Yüzebileceğiniz parkta, bisiklet de kiralayabilirsiniz ya da yürüyüş yollarından keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer seyahatinizi kısa süreli planladıysanız Priştina’ya vize almadan da gidebilme imkanına sahipsiniz. 90 günü aşacak olan ziyaretler içinse vize alma zorunluluğu var.

En İyi Zaman

Priştina’nın iklimi Türkiye’den çok farklı değildir. Genel olarak karasal iklimin görüldüğü Priştina’da bahar ayları yağmurlu, kış ayları soğuk ve yağışlı ve yaz ayları da en sıcak havayı yaşayabileceğiniz dönemlerdir. Eğer uzun bir seyahat planlamadıysanız, yağmura yakalanmak istemezsiniz. Bu nedenle ziyaret tarihlerinizi yaza yakın dönemlere planlayabilirsiniz. Yaz aylarında sıcaklıklar 20 ila 30 santigrat derece aralığında olduğu için ve bu dönemlerde yağışlar da pek sık olmadığı için seyahatinizi yaz aylarına planlamanızı tavsiye ederiz. Yaz aylarında yapacağınız ziyaretlerde Gërmia Parkındaki havuzda yüzme şansınız da olacaktır.

Ulaşım

Priştina’ya uçakla ulaşım sağladığınız zaman şehir merkezine ulaşımın en çok tercih edilen şekli taksilerdir. Ulaşımın daha hızlı ve konforlu olması için tercih edilen taksiler biraz yüksek fiyatlar vermektedir. Bu nedenle eğer taksi seçeneğini değerlendirecekseniz, taksicilerle mutlaka pazarlık yapmalısınız. Havalimanından şehir merkezine ulaşımın ikinci seçeneği de, otobüs seferleridir. Ancak bu seçenek çok fazla tercih edilmez. Priştina’da şehir içi ulaşım için de yine otobüsler kullanılır. Otobüslerin ücretlerini bindikten sonra nakit para ile verebilirsiniz. Şehir içi ulaşım için yürüyüşü de tercih edebilirsiniz, ulaşmak istediğiniz lokasyonlar genel olarak birbirine çok yakın olduğu için yürümek iyi bir alternatiftir.

Alışveriş

Şehirde alışveriş yapmak genellikle çok ekonomiktir. Aradığınız her çeşidi uygun fiyatlara bulma şansına sahip olacağınız Priştina’da alışveriş yapmak büyük keyif olacaktır. Alışverişinizi yapmak için Priştina Pazarı, ALBI Shopping Mall ve Bill Clinton Bulvarı’na mutlaka uğramalısınız. Hediyelik eşya almak isterseniz de UCK Sokağı ve Garibaldi Sokağında yer alan mağazalar ilginizi çekecektir. Priştina’da uygun fiyatlara kitap da alabilirsiniz. Alkol ve tütün ürünlerinin fiyatları çok uygundur ve hediye olarak bu tarz ürünleri de düşünebilirsiniz. Çok sayıda mağaza ve çok sayıda alternatifler bulacağınız Priştina, alışveriş yapmak için hem ekonomik hem de keyifli bir şehirdir.

Yeme İçme

Priştina kültürel çeşitliliği çok fazla olan bir şehirdir. Bu zenginlik Priştina’nın mutfağına da etki etmiştir. Osmanlı döneminden etkileri, İtalyan mutfağının ve Arnavut mutfağının da etkilerini bir arada barındıran bu mutfak oldukça zengin ve lezzetlidir. Türk mutfağına benzerlikleri çok olan bu mutfakta, en sık karşınıza çıkacak olan yiyecek Boşnak Böreği olacaktır. Türkiye’de de rastladığımız peynirli, patatesli ve kıymalı çeşitleri olan Boşnak böreği, Priştana’da her yerde satılmaktadır. Priştina’da yemek yemek isterseniz, hamur işi de et ürünleri de bulma şansınız var. Şehirde dolaşırken, kebapçılara, dönercilere ve börekçilere rastlamanız da mümkün.

Konaklama

Konaklama konusunda birçok alternatif sunan Priştina’da ekonomik otellerden 5 yıldızlı lüks otellere kadar çok çeşitli konaklama imkanları bulabilirsiniz. Şehir merkezine yakın ve ekonomik bir otel arıyorsanız, Mother Theresa Caddesi etrafındaki otelleri deneyebilirsiniz. Otellerde ya da pansiyonlarda Türkçe hizmet verebilen personellere rastlamanız çok yüksek ihtimaldir. Turist yoğunluğunun fazla olduğu dönemlerde otel fiyatları artış gösterir. Bu durumdan etkilenmemek için erken rezervasyon yaptırabilir ya da seyahatinizin tarihini daha az turist olan dönemlere ayarlayabilirsiniz. Priştina’ya varmadan önce konaklamanızı ayarlamanız sizi kötü sürprizlerle karşılaşmaktan koruyacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Daha önce alkol fiyatlarının uygunluğundan bahsetmiştik, fiyatlardaki bu uygunluk Priştina’nın gece hayatı konusunu da olumlu yönde etkiler. Öğrenci yoğunluğunun ve genç nüfusun fazla olması da gece hayatı üzerinde olumlu etkilere neden olmuştur. Renkli, canlı ve aktif bir gece hayatına sahip olan Priştina’da gece kulüplerinin ve barların giriş ücreti olsa da bu ücretler caydırıcı değildir. Türkiye’deki gibi damsız girilmez uyarısı olmayan kulüp ve barlarda erkek müşterilerden daha fazla ücret alınır. Bahar ve yaz ayları geldiğinde de hareketlilik iyice artar ve bazen sokaklara kadar taşar.

Priştina gezisi mi planlıyorsun?

Priştina hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Priştina gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Priştina gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.