Balkanlar seyahatimin son ülkesi olan Kosova’ya Üsküp üzerinden geçmek üzereyken beni nelerin beklediğini tam olarak kestiremiyordum. Henüz yola çıkmadan Kosova hakkında birkaç yazı okumuştum. Verdiği bağımsızlık mücadelesi, göç ve zor zamanlar bu ülke ile anılıyordu. Ancak, Priştine’de 2 gün, Prizren’de 3 gün geçirdikten sonra, bu ülkenin sunacağı pek çok şeyin olduğunu görmüştüm. Samimi ve misafirperver insanları, gezilecek yerleri ve yerel kültürü deneyimlemeye değer zenginlikteydi.

Prizren ve Priştine’nin gezginlere sunacağı pek çok şey var. Kosova gezinizde her iki şehri de görmenizi mutlaka tavsiye ediyorum. Priştine’den Prizren’e otobüs yolculuk yalnızca 1,5 saat sürüyor. Priştine’den günübirlik geziler için dahi Prizren’e gidilebilir. Kosova’da hangi şehri ziyaret edeceğiniz konusunda emin değilseniz ve yalnızca bir şehir görmek istiyorsanız, işte bu Prizren olmalıdır.

Prizren Hakkında Bilgi

İlgi alanlarınız tarih, kültür ve güzel mimariler görmekse Prizren tam size göre! Aslen Roma döneminde kurulmuş olan Prizren Osmanlı yönetimi döneminde büyük bir zenginliğe kavuşmuştur. Tarihi eski şehir camileri, kiliseler, eski köprüler ve şehrin muhteşem manzarasını sunan Prizren Kalesi burada görülmesi gereken yerler arasında.

Bununla birlikte, benim de çok büyük keyif aldığım nokta, eski şehir bölgesini dolaşmak, Arnavut kaldırımlı sokakları keşfetmek ve insanları ile iletişime girmek. Şehir meydanında yer alan kafelein birinde kahve veya bira içmek ve uygun fiyatlı restoranlarda yerel lezzetler yemek de burada deneyimlenecek özel anlardan biridir.


Böldüğüm için özür dilerim. Balkanlar ve Orta Doğu’da yaptığım gezilerden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTubeTwitterPinterest


Prizren’i Ziyaret Edin!

Prizren’e yalnızca 2 gün ayırmıştım fakat bu güzel tarihi yerin cazibesine kapılıp 1 gün daha fazladan kalmıştım. Çünkü bu güzel küçük şehre aşık olmuştum. İnsanları çok canayakın ve misafirperver, Arnavut taşlarla örülü sokakları, tarihin büyüleyici yapıları ve lezzetli yemekleri burada 1 gün daha fazladan kalmama neden olmuştu.

En önemlisi, Prizren’de her geçirdiğiniz sürede yapabileceğiniz bir şeylerin olması. Yerliler dışarıda, kahve içiyor, aileler yemeklerini yiyor, gençler içeceklerini yudumluyor. Sezon dışı bile durum tam da böyleymiş! Prizren’de keyifli zamanlar geçirmek isteyenlere buraya gelmelerini tavsiye ediyorum.

Prizren Gezilecek Yerler

Kosova’yı tam anlamıyla tanımak için hem Priştine hem de Prizren’i ziyaret etmeye kesinlikle vakit ayırmalısınız. Ancak, vaktiniz kısaysa ya da tek bir şehir görmek istiyorsanız, tarih, mimari ve Kosova’nın tarihi yönünü görmek için Prizren’e gitmenizi tavsiye ederim. Eğer harika bir gece hayatı ve modern restoranlarla dolu hareketli bir yaşam peşindeyseniz o halde Priştine’yi tercih edebilirsiniz.

Taş Köprü

Prizren’in tarihte yer edinmiş sembol yapılarından biri olan Taş Köprü 16. yüzyılda inşa edilmiş. Ancak, bugün var olan köprü, 1982 yılında orijinal köprünün 1979’daki bir selde yıkılmasından sonra inşa edilmiş bir kopyası. Taş Köprü’de biraz durup tepedeki kaleye bakın. Manzarası görülmeye değer. Burada birkaç kare fotoğraf çekinmek isteyebilirsiniz.

Nehrin kuzey tarafında geçerek kıyı boyunca eski şehir manzarasını seyrederek yürüyüş yapabilirsiniz. Bir sonraki köprüye gelince nehrin karşı tarafına geçin. İlk caddede sağınıza dönün ve karşınıza…

Sinan Paşa Camii

Prizren’in önemli dini ve kültür yapıtlarından biridir. Cami minaresi hem nehirden hem de kaleden kolayca görülebiliyor. Cami ziyarete açık. Girişte erkekler ayakkabılarını çıkararak ayakkabılığa koyabilir, kadınlar için başörtüsü gerekmiyor (cami içerisindeyken bir turist kafilesi gelmişti ve kadınların başları açıktı), cami içerisinde fotoğraf da çekebilirsiniz.

Camiden ayrıldıktan sonra sola (batı) ana meydana dönün ve…

Şadırvan Meydanı (Çeşmesi)

Ana meydanın merkezinde oldukça sade görünümlü Şadırvan Çeşmesi bulunuyor. Uzun zamandır kentin bir sembolü olmuştur. Yaz günleri meydanda yürüyen insanlar sık sık fıskiyede durup ellerini ve yüzünü yıkayıp, sularını içiyorlar.

Ana meydandan batıya doğru devam edin…

Aziz George Katedrali

Aziz George Katedrali, 15. yüzyılda inşa edilmiş. İçerisi ise 17. yüzyıla uzanan fresklerle süslü. Kilise 2004 ayaklanmasında ağır hasar görmüş ve daha sonra restore edilmiş. Şimdilerde şehirde korunan bir kilise.

Aziz George Katedrali’nin karşısında…

Aziz Nikolas Kilisesi (Tutic Kilisesi)

Küçük Sırp Ortodoks Kilisesi 1332 yılında inşa edilmiş, ancak 1970 ayaklanmasında hasar gördükten sonra aynı yıl ayaklanmadan sonra ve 2005 yılında restore edilmiş. Prizren’de yer alan kültür anıtlarından biri de bu kilisedir.

Ana meydan üzerinden batıya doğru devam edin…

Meryem Ana Katolik Katedrali

Meryem Ana Katolik Katedrali, 1870 yılında inşa edilmiş. 1883 yılına uzanan göz alıcı tablolara ev sahipliği yapıyor. Prizren’in Apostolik İdaresinin merkezi olan katedral ziyaretlere açıktır.

Kilise ana kapısından çıktıktan sonra kuzeye doğru yürüyün ve nehre doğru ilerleyin. Köprüyü geçip kuzeye doğru yürümeye devam edin…

Ljevis Leydi Ortodoks Kilisesi

Ortodoks Kilisesi, 14. yüzyılda inşa edilmiş Sırp Ortodoks Kilisesi’dir. Osmanlı yönetimi sırasında kilise camiye dönüştürülmüş ve 20. yüzyılda ise Olağanüstü Öneme Sahip Kültür Anıtı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Ancak, 2004 yılında yaşanan huzursuzluk sırasında ateşe verildi. Prizren’de olduğum zaman kilise henüz ziyareti kabulüne başlamamıştı.

Doğuya doğru yönünüzü çevirin ve yürüyün. Karşıda göreceğiniz…

Saat Kulesi ve Arkeoloji Müzesi

Bölgeden eserler sergileyen Arkeoloji Müzesi, 1975 yılında açılmış. Sıraışı saat kulesinin üzerine inşa edilmesiyle 15. yüzyıldan kalma bir hamamda yer alıyor. İkisi bir arada burada görülebilir.

Doğuya doğru yürümeye devam edin…

Gazi Mehmet Paşa Hamamı

Gazi Mehmet Paşa Hamamı 1563-1574 yılları arasında hamam olarak inşa edilmiş. Hamam hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılıyordu. 1883, 1964 ve 1970’lerde restorasyondan geçti. 2000 yılından bu yana ise yapının bir kısmı kültürel bir galeri olarak kullanılmaya başlanmış ve bugün de sergiye açık bir yer olarak ziyaretçilerine kapısını açıyor.

Adem Jashari’ye doğru sola (kuzeye) dönün ve hamamın içinden Bayraklı’ya doğru yürüyün. Sağa dönün (doğu) ve…

Gazi Mehmet Paşa Camii

16. yüzyılda inşa edilen Gazi Mehmet Paşa Camii Prizren’in eeski ve büyük camilerinden biridir. Cami, Arnavutluk Prizren Külliyesi kompleksinin bir parçasıdır.

Camiden çıkıp sağa dönün ve Sheshi I Lidhjes’e doğru devam edin. Enver Haradinay’da sola (kuzey) dönün…

Arnavut Prizren Külliyesi ve Müzesi Birliği

Arnavut Prizren Külliyesi, etnik Arnavutların çıkarlarını korumak amacıyla 1878 yılında kurulmuş. Siyasi liderlerin ilk toplandıkları kompleks şimdi bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Enver Haradinay’da kuzeyde bir sonraki köprüye, Ura e Maraşit’e doğru yürümeye devam edin ve nehri geçtikten sonra…

Maksut Paşa Camii ve Çınar Ağacı

Maksut Paşa Camii 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Nehrin kenarındaki Çınar Ağacı ise 400 yıldan daha eski.

Prizren Kalesi

Kaljaja olarak da adlandırılan Prizren Kalesi, nehrin yukarısındaki bir tepenin üzerinde stratejik bir konumda yer alıyor. Prizren Kalesi, şehrin Olağanüstü Önemlilik Kültür Anıtı olarak tanınan bir başka yapısı. Kalede yer alan bazı kitabeler gösteriyor ki 6. yüzyıla ait parçaların olabileceğini.

Kaleyi ziyaret etmek ücretsizdir. Kalenin farklı noktalarından Prizren şehrinin manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Şehre buradan bir bakış atın, nehri takip edin. Daha sonra solunuzda Kutsal Kurtarıcı Kilisesi’nin kalıntıları göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa, gün batımını bekleyin ve Prizren’de güneşi kaleden muhteşem manzaralar eşliğinde batırın.

Kaleden çıkmak için yine ana giriş kapısını kullanabilirsiniz. Kaleden çıktıktan sonra yol üzerinde…

Kutsal Kurtarıcı Kilisesi

1330 yılında inşa edilmiş olan Kutsal Kurtarıcı Kilisesi, Olağanüstü Önemle Kültür Anıtı olarak listelenmiş. 2004 ayaklanması sırasında ağır hasar gördü ve hala ziyaretçilere kapalıdır.

Kurtarıcı Kilisesi’nden şehre doğru yürümeye devam edin. Kıvrımlı yolu takip edin ve ilk caddede sağa dönün. Büyük beyaz binayı (bir müzik okulu) geçin. Eğimli sokakta yürümeye devam edin…

Kutsal Pazar Kilisesi

Kale duvarlarının altına sıkışmış, yamaçta gizlenmiş küçük bir kilise. 1371 yılında inşa edilmiş. Ziyaretçilere kapalıdır, ancak kilisenin arkasındaki pencereden bakabilirsiniz.

Buradan sonra tekrar şehir merkezine geri dönebilir ve Şadırvan Meydanı’nda bulunan kafelerden birine giderek günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Prizren’i daha önce ziyaret ettiniz mi? Şehir hakkında herhangi bir bilgin ve tavsiyelerin var mı? Yorum yazarak listeye katkıda bulunun.

Halveti Tekkesi

Burası Halvetilik Tarikatı’nın merkezi. Aynı zamanda Prizren’de açılan ilk tarikat binası. 350 yıldan fazladır burada varlığını ilk günkü gibi sürdürüyor. Pir Osman Baba tarafından kurulmuş. Yapı içerisinde türbe, dua odaları ve semahane bulunuyor.

Emin Paşa Camii

Prizren şehir merkezinde yer alan Osmanlı mimarisi Emin Paşa Camii 19. yüzyılda Tahir Paşa’nın oğlu Mehmet Emin Paşa tarafından yaptırılmış. Yakın zamanda TİKA tarafından restorasyonu yapılan caminin içi de, dışı da görülmeye, vakit geçirmeye değer. Geniş bir avluya ve Kur’an kurslarının verildiği hizmet binasına ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezinde yer alması nedeniyle Cuma namazlarına da katılımı yoğun oluyor.

Deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

Değerlendirme Yazısı
Prizren Gezilecek Yerler

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.