Puerto Limon ya da kısa adıyla Limon şehri, Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın Karayip Denizi kıyısında yer alan bir liman şehridir.

Puerto Limon ya da kısa adıyla Limon şehri, Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın Karayip Denizi kıyısında yer alan bir liman şehridir. Ülke kantonlar şeklinde yönetildiği için Puerto Limon aynı zamanda Limon Kantonunun da başkenti durumundadır. Limon Kosta Rika’nın ikinci büyük şehridir. Yaklaşık olarak 60.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Limon şehrinde ağırlıklı olarak Afrika kökenli vatandaşlar yaşamaktadır. Bunun nedeni de Kosta Rika’da 1948 yılına kadar Afrika kökenliler vatandaş olarak tanınmıyordu. Ancak bu tarihte haklarını arayan Afrika kökenli vatandaşlar vatandaşlık hakkı elde etmişlerdi. Dolayısıyla o tarihe kadar ülkenin diğer taraflarına yayılamamışlardı. Ancak günümüzde Limon Kosta Rika’nın kozmopolit yapılı bir şehri haline gelmiştir. Limon şehri Kosta Rika’nın önemli turistik şehirlerinden biridir. Karayip Denizi kıyısındaki beyaz kumlu plajlarıyla her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilir. Ayrıca su altı sporları için de pek çok kişi Limon Şehri’ni tercih etmektedir. Pajaros ve Uvita gibi turistik açıdan ünlü adalar da Limon şehri sınırlarında yer almaktadır. Şehirde iki adet gelişmiş liman bulunmaktadır. Bu limanlar sayesinde aynı zamanda bir ticaret şehri haline gelmiştir. Kıyıdan içerilere doğru ise harika bir doğal yapıya sahip olan şehir, Kosta Rika gezisi içerisinde mutlaka görülmesi gereken bir yer. Limon, denizi ve doğasıyla adeta bir cennet köşesini andırıyor.

En İyi Zaman

Limon şehrine yılın her mevsiminde gidebilirsiniz. Tropikal iklime sahip bu liman şehrinde sıcaklık yıllık ortalama 23–25 santigrat derecedir. Son derece elverişli iklim koşullarına sahip bu şehirde özellikle yaz aylarında çok sayıda turist bulmak mümkündür. Harika plajları ile deniz turizmi açısından son derece doğru bir tercihtir. Dalış sporuyla ilgileneler için de dünyadaki en uygun yerlerden biri Limon şehridir.

Ulaşım

Limon Şehrinde, Pablo Zidar Uluslararası Havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den Kosta Rika’ya doğrudan uçuş bulunmadığı için Limon Şehri’ne ulaşmak için Avrupa ya da Amerika Birleşik Devletleri üzerinden aktarmalı uçuşları kullanmak zorundasınız. Kosta Rika, Türk Vatandaşları için vize koşulu uygulamayan ülkelerden olduğundan dolayı Puerto Limon Şehri’ne gelmek isteyenler için en büyük zorluk çok uzun saatler süren yolculuğu göze almaktır. Doğrudan Limon Şehrine değil de başkent San Jose’ye gelmeyi seçerseniz, iki şehir arasındaki yolu karayolu ya da demiryolu ile de aşmanız mümkün. Limon Şehri içerisinde ise ulaşım, ticari taksiler ve pek çok yerde bulabileceğiniz bisikletler ile sağlanıyor. Ancak geceleri plajlar arasındaki bağlantı yolları çok karanlık olduğu için bisikleti kullanmak oldukça zor oluyor.

Alışveriş

Puerto Limon Şehri’nin karakteristik olarak alınabilecek belli bir hediyelik eşyası yok bu nedenle, şehre gelenler ahşaptan ve deriden yapılan hediyelik eşyalardan beğendiklerini almakla yetiniyor. Limon, bir liman ve sahil şehri olduğu için buraya çoğunlukla deniz turizmini tercih eden turistler geliyor. Su altı sporları için malzeme satan dükkanlara bolca rastlamak mümkün. Aynı zamanda sörf sevenler için de sörf malzemesi bulabileceğiniz birçok dükkan bulunuyor. Onun dışında şehrin alışveriş konusunda en canlı noktaları yiyecek satılan restoranlar.

Yeme İçme

Bir liman ve deniz kıyısı şehri olan Limon Şehri\’nde elbette ki deniz ürünleri yenile bilecekler listesinde başı çekiyor. Şehirde pek çok restoranda balık ve deniz ürünlerinden oluşan geniş menüler bulabilirsiniz. Bunun dışında Kosta Rika’nın genelinde çoğunlukla tüketilmekte olan pirinç ve sebze ağırlıklı yemekleri Limonda’da bulmak mümkün. Neredeyse milli bir yemek olan Gallo Pinto isimli siyah fasulye ve pirinçle yapılan yemeği Limon Şehrinde de bulabilirsiniz. Bunlardan ayrı olarak tropik sebze ve meyvelerle yapılmış yiyecekleri Limon Şehrinde deneme fırsatı bulabilirsiniz. Kosta Rika’da İguana eti yemek yasak olmamasına karşı, restoranlarda satışı yasaklanmış durumda. Ancak halkın kendisi özel olarak yemek için iguana yetiştirdiği için bazı yerlerde iguana etinden yapılan yemekler bulabilirsiniz. Eğer, yeni lezzetler keşfetmek konusunda sınırlarınız yoksa iguana deneyebileceğiniz tatlardan bir tanesi Limon’da. Ülke kahve üretimi bakımından oldukça önemli bir yer olduğu için kahve en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Bunun dışında alkollü içeceklerden bu bölgeye özgü romu tercih edebilirsiniz. Tropikal meyvelerden yapılan değişik içeceklerde yine tadabileceğiniz lezzetlerden.

Konaklama

Puerto Limon turistik bir şehir olduğu için şehirde pek çok otel bulmak mümkün. Şehirde yer alan otellerden bazıları şunlar. Hotel Playa Westfalya, Hotel Playa Bonita, Park Hotel, Hotel Royal Limon, Cabinas El Oasis, Hotel el Ceibo, Hotel Talamanca Pococi, Maribu Caribe Hotel ve Hotel Park.

Ne Yapılır?

Limon Şehri, Karayip Denizi kıyısındaki harika kumsalları ile adeta bir yeryüzü cennetidir. Burada kesinlikle bu harika kumsallarda güneşlenmenin keyfini çıkarmalısınız. Bunun dışında, berrak ve su altı zenginliği bakımından harika resiflere sahip denizinde dalış yapmayı ihmal etmemelisiniz. Adeta bir akvaryumu andıran bu dünyanın en ünlü resiflerini görmek için her yıl, dünyanın her köşesinden birçok kişi Limon Şehrini görmek için geliyor.

Puerto Limon gezisi mi planlıyorsun?

Puerto Limon hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Puerto Limon gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Puerto Limon gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.