Bir medeniyet kenti olan Rabat yıllar boyu uygarlıklar tarihinin portresi olmuş durumdadır.

Bir medeniyet kenti olan Rabat yıllar boyu uygarlıklar tarihinin portresi olmuş durumdadır. Burası Fas’ın başkentidir. Dünyada turist çeken ülkeler arasında ilk 10 sıradadır. Hassan tower ülkenin sembolleri arasındadır. Yapısı itibari ile başlı başına bir sanat eseridir. Üst taraflarında  üçgen şekildeki  oymaları ile dikkat çekmektedir. Kenarlarındaki boşluklar ile de dikkat çekmektedir. Aşağılara doğru indikçe ortalarda güneşi andıran sembollerle adeta bir estetik abidesi. Chellah buranın diğer sanat eserleri arasında yer alıyor. Buralara gelindiği zaman mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında. Eski bir yapıt olan bu yer taşlarla çevrilmiş kaleye sahip. Taşlardaki sanatsal çalışmalar göze çarpıyor. Bloklardaki işçilik yıllar öncesi bu işlemlerin nasıl yapıldığını insana düşündürüyor. Plage de Rabat buranın plajıdır ve entemiz bölgesidir. Su oldukça açık renkte. Deniz ortasına doğru açık mavi renklerin kıyıdaki kumsalla ahengini denizi gören bir seyir terasından çay yudumlayarak izlemek çok keyif verici. Turist akını oldukça fazla bir bölgedir. Yaz aylarında milyonlar buraya akın etmektedir. Buralarda egzotik bahçelere şehrin iç kesimlerinde rastlayabilirsiniz. Ve buralarda  bahçe kenarlarında kısa bodur oldukça tıknaz ağaçlar var fakat akşam yel çıktığında bunların arasında dolaşmak ve çıkarttıkları seslerde kaybolmak huzurun teninize dokunuşlarını hissetmekle eşdeğer.

En İyi Zaman

Yaz ayları burası vaz geçilmez bir yer. Çünkü Fas yaz aylarında ziyaret edilir. Kavurucu sıcakta teniniz yanarken Rabat’ta denize girmek inanılmaz keyif verici. Tatile çıkmadan önce yer ayırtılmalıdır. Zira burası yaz aylarında her turistin gözde mekanı olduğundan dolayı yer bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bırakın otelleri, plajda yer bulamadığınız zamanların olduğunu göreceksiniz. Halka açık bir kumsalı var. Suyu tatlıdır ve kesinlikle yaz aylarında gidilmelidir. Kış aylarında ise çoğunlukla kum fırtınası çıkmaktadır. Burada ise bunu değerlendirmenin en güzel yolu bu fırtınayı fotoğraflamaktır. Yüksek seyir terasları bu işler için hemen hemen her yerde mevcuttur.

Ulaşım

Kazablanka hava alanı Fas’nın hava alanıdır. Bir turizm bölgesi de sayıldığı için hemen hemen her ülkeden buraya uçak bulmanız mümkün. Buraya ulaşımı hava yolu ile gerçekleştirdikten sonra Rabat’a trenle gidebilirsiniz. Ülkenin tamamını olmasa da büyük bir kısmını tren ile dolaşabilirsiniz. Tren seyehatleri burada genelde eski tarihlerden kalma trenlerle gerçekleşmekte. Nostaljik trenle Rabat’a gidebilirsiniz. Dilerseniz taksi yolu ile de Fas hava alanından Rabat şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yolların çok iyi olduğunu söyleyemeyiz fakat yolculuk esnasında yollarda göreceğiniz süprizler ile yolun vasatlığını unutacağınızdan eminiz. Buraları ziyaret ederken fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda götürün.

Alışveriş

Rabat’ta alışveriş yapacaksanız buranın ünlü çarşıları var aynı bizim Türkiye’de ki kapalı çarşı gibi. Buraya vardığınızda çevrenize hediye olarak götürebileceğiniz hediyelik eşya çeşidi oldukça bol. Takı tasarım konusunda milyonlarca çeşit bulabilirsiniz. Fas’lı kadınlar bu işleri çok iyi yaptıkları için bol miktarda takı tasarım işlerine ait hediyelik eşya bulabilirsiniz. Bunlar genelde bileklik ve yüzük tarzındalar. Bunun dışında yöresel kıyafetler, boydan elbiseler ve hediyelik eşyalar mevcut. Terlikler diğer göze çarpan detaylar arasında. Ve Terliklerde yöresel halkın işlemeleri mevcut. Bu işlemeleri elbileselerin üzerindede görebilmeniz mümkün. Elbiseler Korelilerin yöresel kıyafetlerini andıran cinsten.

Yeme İçme

Buraya geldiğinizde Yöresel yemeklerden tatmadan sakın gitmeyin. Nihayetinde doyurucu Arap kültürüne ait pirinçli bulgurlu yoğun yemekler var. Etli yemekler ağırlıkta olduğu için gözde mekanlarda etli yemek menüsünden oluşan mekanlar turistlerin öğlen ve akşam vakitlerinde zaman kaybetmeden akın ettikleri yerler arasında ilk sırayı alıyor. Peki buralar nere? Rabat şehir merkezinde bulunan birkaç özel tercih sebebi olan, yöresel yemeklerin yapıldığı gidenlerin tavsiye ettiği mekanlardan birkaçı Old Medina, Dar Naji, Pizza de Gourment’dir. Pizza de Gourment sıradan bir pizzacı değil. Pizza ekmeği yerine resmen hamuru tavukla yoğuruyorlar ve muhteşem bir tada dönüştürüyorlar. Buralara uğramadan dönülmemesi gereken bir yer.

Konaklama

Her ziyaretçi buraya geldiğinde konaklamak için ucuz bir yer arıyor. Bizimde tespitlerimiz doğrultsunda temiz güvenilir ve ucuz bir otel arıyorsanız ülkenin kuzeyine doğru gitmelisiniz. Burada oteller diğer kesimlere doğru nispeten daha ucuz. En ucuz otelleri sizler için sıralayacak olursak Hotel Bouregreg oteli bölgenin en hesaplı otellerinden biridir. Bundan dolayı turistler için vazgeçilmez tercih bölgesidir. Çok sayıda insanlar ile karşılaşabileceğiniz kalabalık bir yer. Gecelik fiyatları 150-200 Türk Lirası’na tekabül ediyor. Bu oteli Otel Texuda takip ediyor. Gecelik fiyatı 200 Türk Lirası’dır. Sakinliğin ve konforun bir arada olduğu yer Hotel Urban yine gözde mekanlar arasındadır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatı genellikle Rabat’tadır. Deniz kıyısı olan kumsal kesimine doğru yoğunlaşmış durumda. Eğer eğlence arıyorsanız, kumsal yönünde Al Palatino’yu tercih edebilirsiniz. Çok nezih bir restorandır. Kültür ve medeniyet kokan bir mekândır. Le Divan Otel ve Bar muhteşem konsepti ile rakiplerinden bölgede sıyrılarak adeta fark atıyor. Menüsündeki içecekler ve yiyecekler bakımından dünya mutfağını Rabat’a getiren bu otel maddi açıdan güçlü olanların tercih noktasıdır. Sizlerde gece iyi bir eğlence geçirmek istiyorsanız Rabat’ta bu bölge tam size göre.

Rabat gezisi mi planlıyorsun?

Rabat hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Rabat gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Rabat gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.