Coğrafi konumu ile kutup bölgesine en yakın başkent olan Reykjavik, İzlanda nüfusunun yarısını bünyesinde bulunduruyor.

İzlanda’nın güneybatısında Faxaflöj körfezi sahilinde konumlanmış Reykjavik, İzlanda’nın başkentidir. Coğrafi konumu ile kutup bölgesine en yakın başkent olan Reykjavik, İzlanda nüfusunun yarısını bünyesinde bulundurur. Yaklaşık 196.000 nüfusu bulunan şehir yer aldığı coğrafi konum nedeniyle beklenildiği kadar soğuk değildir. Kış aylarında ortalama -1 derece bir sıcaklığı olan şehir, genelde yağmurludur. İlkbahar mevsiminde parçalı bulutlu güneşli bir havanın hakim olduğu Reykjavik, jeotermal ısıtmanın en yaygın olduğu yerlerden biridir. Şehir yollarında donan yerlerin dahi jeotermal ısıtmayla ısıtıldığı şehirde hava da oldukça temiz. Reykjavik, balıkçılık alanında önemli bir merkez olarak da biliniyor. Balıkçılık harici, sıcak su kaynaklarının bulunması nedeniyle seralarda sebze ve meyve yetiştiriciliği de hakim durumda. Sessiz ve sakin bir yaşantıya sahip olan bu şehri ziyaret etmek isteyenler için Reykjavik’e Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaz. Amsterdam, Oslo, Köln, Kopenhag ve Londra’dan aktarmalı olarak uçuşlar ile bu şehre ulaşmanız mümkündür. Reykjavik’in bulunduğu ülke olan İzlanda’da volkanik hareketler sebebiyle sürekli coğrafya değişimleri gözlenebiliyor. Volkanik hareketlilik, şelaleler, buzullar, lav ovaları, gayzerler ve termal göller gibi yeryüzü şekillerinin oluşmasına neden olmuş. Reykjavik’de de birçok şelale, termal göl, lav ovaları gibi yeryüzü şekillerine rastlanıyor. Gulfoss Şelalesi bu bölgede görmek isteyebileceğiniz ilk mekanlardan biri olabilir.

En İyi Zaman

Kış aylarının sanılanın aksine çok soğuk geçmemesi nedeniyle yaz mevsiminde tatil yapmak isteyen ziyaretçiler için yaz mevsimi ideal zamanlardır. İlkbahar mevsiminde parçalı bulutlu bir havanın hakim olduğu şehre bu mevsimde de ziyaret gerçekleştirip, keyifli bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz. Bulunduğu coğrafi koşullar nedeniyle, Reykjavik çeşitli yeryüzü şekillerine sahip durumundadır. Öncelikle ziyaret etmek isteyebileceğiniz en önemli yerlerden biri; Gulfoss Şelalesi olabilir. Kültürel ve sanatsal aktivitelerin de önemli olduğu şehirde konser ve konferans salonları bulunuyor. Harpa Reykjavik Konser ve Konferans Salonu görülmeye değer yerlerden. Bir diğer ziyaret edebileceğiniz mekan olan; 1986 yılında açılmış Hallgrimskirkja Kilisesi, mimarisinin sadeliği ile etkileyici bir yapı olarak göze çarpıyor. Şehirde bu kiliseyi ziyaret ettikten sonra oldukça hareketli ve eğlenceli caddeler olan Laugavegur ve Skolavördüstigur, kafeler ve restoranların çok fazla olması, hediyelik eşya ürünlerinin bulunması nedeniyle turistler tarafından oldukça tercih edilen yerlerden ikisi. Buralarda alışveriş yapabilir, kafelerde zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca, karla kaplanmış yüzeylerde sıcak su kaynakları dolayısıyla; sıcak suyun içinde zaman geçirebileceğiniz Mavi Lagün de mutlaka denenmesi gereken bir aktivite olabilir. Şehir Müzesi, Saga Müzesi, Kolaporti Bit Pazarı, Asmundarsafn, Arnarholl Anıtı yine ziyaret edebileceğiniz ve katılmak isteyebileceğiniz Reykjavik’in önemli mekanları ve aktivitelerinden bazıları.

Ulaşım

Reykjavik şehrinde trafik sorunları bulunmuyor. Oldukça rahat ve sakin bir trafiğe sahip olan şehirde, havalimanından şehir merkezine ulaşımı sağlayan 2 firma mevcut durumda. Bu firmalar şehrin içinde de tur hizmeti veriyorlar. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için bu 2 firmadan size uygun olanını tercih edebilir, günübirlik şehir içi turlarından da faydalanabilirsiniz. Şehirde, Mjodd otobüs durağında İzlanda’nın birçok yerine seferler düzenleniyor. Bu duraktan yararlanıp, İzlanda’nın diğer bölgelerini de görme şansını elde edebilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Laugavegur Caddesi, alışveriş yapılabilen en önemli caddedir. Bir diğer alışveriş yapabileceğiniz yer; Hallgrimskirkja bölgesidir. Buradan küçük hediyelik eşya satan yerlere ulaşmanız mümkün olabilir. Konserve deniz ürünleri veya el ürünleri, Reykjavik’e özel bazı simgelerin yer aldığı hediyelik eşya ürünlerini alıp, yakınlarınıza hediye edebilirsiniz.

Yeme İçme

Balıkçılığın önemli bir yer olduğu şehirde, karides, kalamar, ahtapot vb. deniz mahsulleri tercih sebebiniz olabilir. Daha önce denememiş olduğunuz bazı lezzetleri burada tatmanız da mümkün olabilir. Balina, köpek balığı çorbası ve at eti bu şehirde denemek isteyebileceğiniz yiyecekler arasında olabilir. Deniz mahsullerinin yanı sıra et yemekleri de şehrin ünlü yiyeceklerinden. Et yemeklerini tercih etmek isteyen ziyaretçiler için oldukça çeşitli restoranlarda zengin içerikli et ürünlerinin olduğu seçenekler sunuluyor. Milli içkileri olan ‘’Brennivin’’ de denemek isteyeceğiniz bir içecek olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, Reykjavik’te yiyecek fiyatlarının oldukça yüksek olması.

Konaklama

Reykjavik, uygun fiyatlı hostel ve otellerden daha yüksek fiyatlı, yüksek kaliteli birçok konaklama mekanına sahip. Kalmak istediğiniz mekanın özelliklerini, tercih ve isteklerinize, bütçenize ve şehir merkezi, ana caddeler veya turistik mekanlara uzaklık gibi seçeneklere göre değerlendirip, ona göre belirleyebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Reykjavik oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatına sahip durumdadır. Şehri ziyaretinizde, gece gidebileceğiniz barlar, kulüpler ve eğlence mekanlarına sıkça rastlamak mümkün. Bar ve gece kulüpleri haricinde katılmak isteyebileceğiniz bazı festivallere de yer verilen şehirde, 12 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında Reykjawik Sanat Festivali, Ekim ayında Iceland Airwaves adlı müzik partisi, (elektronik ve rock müziğe yer veriliyor) ayrıca Ağustos ayında gerçekleştirilen Reykjavik Maratonu da bu tarihler arasında görüp, katılmak isteyebileceğiniz diğer eğlence aktivitelerinden olabilir.

Reykjavik gezisi mi planlıyorsun?

Reykjavik hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Reykjavik gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Reykjavik gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.