Brezilya’nın ikinci büyük şehridir.

Rio de Janeiro Ocak Irmağı anlamı taşıyan, Rio de Janeiro tam adı, São Sebastião do Rio de Janeiro’dır. Yani Saint Sebastian’ın Ocak Irmağı anlamına gelmektedir. Brezilya’nın ikinci büyük şehridir. Brezilya’nın Festivali ile ünlü kenti Rio de Janeiro, eğlence ve futbolun kalbi olan kent, mimarisi, yemek kültürü ile aklınızı baştan alacak bir kent. Brezilya’nın en büyük 2. şehri olan Rio de Janeiro  dünyaca ünlü bir şehirdir. Plajları eşsiz denizi, tarihi alanları, festivalleri ve renkli yaşam kültürü ile kendine bağlayan bir kent. Rio de Janeiro’da ilk durağınız mutlaka devasa boyutlarda olan Kurtarıcı İsa heykeli olmalıdır. Milyonlarca tursit sadece bu heykeli görmek için kente akın ediyor. Plajları ile ünlü kentteki hayatta bu plajlar etrafında toplanmıştır. Rio de Janeiro plajları Copacabana, İpanema ve Lebnon olarak 3 bölgeye ayrılmıştır. Özellikle Lebnon ve İpanema tarafları neredeyse en güvenli ve iyi bölge olarak tarif edilmektedir. En işlek bölge ise, Lebnon bölgesidir. Rio de Janeiro’da gezilecek yerler arasında Santa Teresa bölgesi gezilmesi gereken bir yer. Yüksek bir tepede bulunan bölge, bohem hayatın izlerini taşıyor. Ayrıca, bu tepede çok güzel şatolar bulunuyor. Gerçekten görmeye değer.  Rio de Janeiro’nun özenle korunmuş bir bölgesi Santa Teresa. Ayrıca bölgede, sanat galeri, sanat filmlerinin gösterildiği küçük sinemaların olduğu, güzel binaların olduğu, bir mahalle olarak da nitelendiriliyor. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2012 Dünya Gençlik Kongresi’ne ev sahipliği yapmıştır.

En İyi Zaman

Bölgede ekvator iklimi hakimdir. Rio de Janeiro güney yarım kürede bulunduğundan ülkemiz yazı yaşarken kent kışı yaşamaktadır. Rio de Janeiro’yu ziyaret etmenin en iyi zamanı Rio de Janeiro Karnavalı organizasyonlarının gerçekleştiği şubat ayıdır. Ancak bu dönemlerde oldukça kalabalık olacağından konaklama ve rezervasyon işlemlerinizi çok önceden yapmanız gerekiyor. Kasım ayı da ziyaret etmek için uygundur. Ancak Ocak ayında kesinlikle gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü sıcaklık 43 dereceyi buluyor. Kasım ayını tercih ederek sıcaktan bunalmadan gezebilirsiniz. Ayrıca turist yoğunluğu da o kadar faza olmayacağından, rahat hareket edebilirsiniz.

Ulaşım

Rio de Janeiro’da ulaşım olarak otobüs çok yaygın olarak kullanılabilir. Ayrıca taksi de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gayet uygun fiyata taksi ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. Ayrıca Rio de Janeiro’da araba kiralarsanız çok rahat edersiniz.

Alışveriş

Rio de Janeiro’da dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz. Birçok büyük markanın mağazalarını burada bulabilirsiniz. Yerel el ürünü satan mağazalardan da hediyelik eşya alabilirsiniz. Bunun yanında, yerel sanatçıların, sokaklarda yaptıkları resimleri sergilediği ve incik boncukçuların olduğu bir halk pazarı bulunuyor. Bu pazara mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz. Plaj eşyaları, terlik, bölgenin kültürünün koklanacağı bir Pazar burası. Pazarda sebze ve meyve çok fazla bulunmuyor. Pazar gezmeyi seven biriyseniz buraya mutlaka buraya uğrayın.

Yeme İçme

Rio de Janeiro yemek konusunda enfes lezzetler tadabileceğiniz bir yer. Her türlü et ürünü burada harika yapılıyor. Et yemekleri konusunda tam bir uzman olan Rio de Janeiro, sebze yemeklerinde de başarılı. Yöreye özgü sebze yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Yemeklerinde palmiye ve Hindistan yağını yoğun olarak kullanmalarına rağmen bir süre sonra bu tatlara alışıyorsunuz ve müptelası haline gelebilirsiniz. Balık ürünleri konusunda da harika lezzetler yaratan Rio de Janeiro restoranlarında mutlaka bir akşam balık yemenizi tavsiye ederiz. Kentteki restoranlar içinde Porcao isimli restoran bir hayli ün yapmış. Yaptığı ızgara yemekler ile turistler denemek için sıraya giriyor.

Konaklama

Rio de Janeiro konaklama olarak hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz bir yer. Şehir merkezinde çok sayıda otel, apart ve pansiyon bulabilirsiniz. Her bütçeye uygun seçenekler bulunuyor. Ancak Şubat ayında giderseniz açıkta kalabilirsiniz. Kentin en yoğun olduğu dönem Rio de Janeiro Karnavalı bu ayda yapılıyor. Bu aylarda kenti ziyaret etmeyi planlıyorsanız mutlaka çok önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Yoksa en kötü odaya (bulabilirseniz tabii) dünyanın parasını ödeyebilirsiniz. Ancak şubat ayı için bir planlamanız yok ise, konaklama seçenekleri çok fazla. Bütçenize göre konaklama yapabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Sambanın merkezi Rio de Janeiro da gece hayatını dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız. Özellikle Lapa bölgesinde bulunan Red Light District aklınızı baştan alacak. Samba yapan dansçılar ile eğlenceye doyacaksınız. Müzikler, tavernalar, barlar ve daha nice seçenek ile gece hayatından beklediğiniz tüm eğlenceleri burada bulabilirsiniz. Eğer karnaval zamanında gitmeyecekseniz Rio de Janeiro’nun en güzel eğlencesini Lapa’da yakalayacaksınız. Karnaval zamanında gidecekseniz coşkulu karnaval ile eğlencenin dozunu artırabilirsiniz. Karnaval eğlencesini yakından izlemek ve gece hayatındaki renkleri görmek için bile bu kent ziyaret edilmeye değer. Dünyanın en renkli karnavalına ev sahipliği yapan Rio de Janeiro, gece hayatı ile de ün yapmış. Sambacı dansçılar ve eşsiz müzikler ile çok para harcamadan eğlenebileceğiniz bir yer burası.

Rio De Janeiro gezisi mi planlıyorsun?

Rio De Janeiro hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Rio De Janeiro gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Rio De Janeiro gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.