Bir balıkçı şehri olarak kurulan ve zamanla Hollanda’nın en gözde şehirlerinden biri haline gelen Rotterdam, 13. yy dan beri ayaktadır.

Bir balıkçı şehri olarak kurulan ve zamanla Hollanda’nın en gözde şehirlerinden biri haline gelen Rotterdam, 13. yy dan beri ayaktadır. Dünya üzerinde en büyük limanlardan biri bu şehirdedir, yani burası haliyle bir liman şehridir. Zaten şehrin nüfusunun belki de yarısı yerli değildir. Bu yüzden kısa sürede kendinizi oradan gibi hisseder ve yabancı olduğunuzun siz bile farkına varmazsınız. Ülke ticaretinin ana kolu buradan akar. Kozmopolit bir şehirdir, öyle ki burada yaklaşık olarak 170’i aşkın etnik grup vardır. Yani bir bakıma yabancılar şehri. Şehir oldukça modern ve iyi alt yapılıdır. Bunun nedenlerinin en güçlüsü 2. dünya savaşında şehrin yerle bir olup yeniden inşa edilmesidir. Haliyle modern dünyaya uygun bir şekilde inşa edilmiş. Bu kadar kısa sürede kendini böyle güçlü bir şekilde ayaklandırması da ayrı bir güzellik. Şehrin sokaklarında sizi bekleyen güzelliklerin sayısı çok fazla tabi. Bunların en belirginleri farklı ev tipleri, film festivalleri, ilgi çekici mimari yapılar ve şehrin tam ortasından geçen göz alıcı nehir. Rotterdam gezilecek yerler arasında, Euromast, Cube House, Hotel Newyork, Diergaarre Blijdorp, Grote Of Sint – Laurenskerk, Kuntshal ve Museum Boijmans Van Beuningen yer almaktadır. Bunlardan mümkün olduğunca fazla yere gidin. Kısacası sizi burada oldukça güzel ve özel bir şehir bekliyor.

En İyi Zaman

Golf Stream okyanus akıntısı etkileri, şehrin iklim tipini ve hava şartlarını belirler. Burası ılıman iklim tipinin yaşandığı, güzel bir Avrupa şehri. Yaz mevsimi de kış mevsimi de burada ılık ve yumuşak geçer. Bu nedenle Rotterdam için en iyi zaman sınırlaması yapmak çok doğru olmaz. Ancak tabii ki her şehir gibi, Rotterdam şehrinin de en güzel zaman diliminin olduğu bir ay var. Bu da yaz ayları, sıcaklık yükselir ve hayli neşeli bir hava oluşur. Yılın en sıcak geçen ayı ise ağustos olur. Kışları – derecelerin görülmesi mümkün, bu yüzden kış mevsiminde gittiğinizde ceketler ve kalın kazaklar valizinizde olsun.

Ulaşım

Şehrin ulaşımı o kadar gelişmiş ki, bu konuda sıkıntı yaşanmaz. Metro en sık tercih edilen ve en ideal ulaşım ağına sahip olan toplu taşıma aracı. Siz de bunu kullanın ve şehrin her yerine bunla kolayca ulaşın. 5 metro hattına sahip ve burada istasyonlar değişik renkleri ile dikkat toplar. Tramvay da çok kullanılır fakat bu ikisinin çalışma saatleri aynı değil, bunu unutmayın. Otobüs ve BOB otobüslerini de es geçmeyin. BOB otobüs, gecenin geç saatlerinde size hizmet sunar. Toplu taşıma araçlarını kullanmak için OV çip ihtiyacı duyulur. Rotterdam gezilecek yerler rotanızda toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Ticaretin bu kadar geliştiği bir şehirde alışverişin tadına doyulmaz. Şehrin her bir köşesi AVM dolu. Üstelik aranılan şeyi bulmak da bir hayli kolay olur. Markthall, Blaak Markt, Het Nieuwe İnstituut ve Lijnbaan popüler AVM yerlerine verebileceğimiz örneklerdir. Lijnbaan AVM’nin Avrupa içindeki ilk AVM olma özelliği var. Bu yüzden buraya mutlaka gidin ve bu hissi yaşayın. Peynir çeşitlerinden satın alın ve gelirken yanınızda getirin. Üstelik bu şehirdeki AVM’ler farklı bütçeye sahip olan kişilere göre hizmet sunmakta. Yani mutlaka bir şeyler satın almak mümkün olur. Buradaki lezzetlerden hem tadın hem de yanınıza alın.

Yeme İçme

Hollanda mutfağı, çok çeşitli değildir. Lakin eşsiz lezzetler burada da mevcut. Peynir çeşitleri çok meşhur, mutlaka tadın. Klasik Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, burada da patates tüketimi bir hayli fazladır. İçinden nehir geçer de hiç deniz ürünleri tüketilmez mi? Bu yönden de oldukça geniş yemek anlayışı var. İlginç bir deneyim için çiğ balık yiyin, buradaki vatandaşlar sık olarak çiğ balık yer. Poffertjes ve stroop waffle tatmanız gereken lezzetler arasında en önemlileri. Yemek yemek için nerelere gidilir derseniz; Parkheuval, Zeezout, Z ve M Delicatessen, Zenne ve Ottoman Sarnic sizin için ideal yerler olur.

Konaklama

Leidseplin ve Rembrandteplien merkezdeki ideal konaklama yerlerinden. Çünkü buralar ulaşımın kolay ve çeşitli mekanlara yakın olan yerleri. Burada otel çeşitleri çok fazladır. AVM çeşitlerinin yakınında konaklamak isteyen bireyler, Blaak içindeki otelleri tercih etsin. Hostel Ani Haaiken, Hostel ROOM Rotterdam, Grand Hotel Central, Skyline Hotel ve Stayhokay Rotterdam ideal otellere örnek. Ücret seçenekleri otellere göre değişir. Haliyle merkezdeki otellerin fiyatları, diğerlerine oranla biraz fazla. Merkezden biraz uzaklaştığınızda sizi uygun fiyatlı yerler bekler.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bu açıdan Rotterdam gece hayatı, Amsterdam ile kıyasıya yarışacak bir şehirdir. Uyuşturucu gibi madde kullanımlarının serbestliği nedeniyle, gençler için çok hareketli gece hayatı var burada. Bunun bilincinde olun ve kendi çapınızda önlem alın. Tabi buranın gece hayatından siz de nasiplenmek istiyorsanız, biraz paranıza kıymanız gerekir. Yaşam standartlarının yüksek olduğu böyle bir şehirde bunun görülmesi de çok normal. Factory 010, Club Blender, Club Of Corso, Cluo Vie ve Baja Beach Club Terug en popüler eğlenme mekanları. Beurs barlar sokağına da mutlaka uğrayın ve buranın keyfini çıkarın.

Rotterdam gezisi mi planlıyorsun?

Rotterdam hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Rotterdam gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Rotterdam gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.