Sakız Adası (Chios), Ege Denizi’nde yer alan bir Yunan adasıdır.

Sakız Adası (Chios), Ege Denizi’nde yer alan bir Yunan adasıdır. Oldukça geniş bir yerleşim merkezi olan Sakız Adası, ismini orada çok fazla yetişen sakız ağaçlarından alıyor. Yaklaşık 55.000 nüfusu olan Sakız Adası dünyada sadece burada bulunan ve adanın sembolü olan damla sakızı ile özdeşleşmiştir. Türkiye sahillerine 5 km uzaklıkta bulunan Sakız Adası, ticaret gemiler için bir limana da sahip durumda bulunuyor. Adada yetişen sakızlar oldukça ünlü ve dünyada benzersiz bir ürün olma özelliğini bulunduruyor. Sakız Adası çok köklü bir tarihe sahip. Adanın kuzeybatısında bulunan Agio Galas ve güneyinde bulunan Emporisos bölgelerinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu milattan önce 6000’li yıllardan beri yaşamın olduğu belirlenmiş olup, Sakız Adası’nı ziyaret etmek isteyenler buranın çok eski dönemlerden kalmış, sayısız ve eşsiz tarihi eserlerini görmekten keyif alacaklardır. Ünlü manastırları olan Nea Moni, Unesco’nun Dünya Mirasları Listesinde kendine yer bulmuş durumda. Sakız Adası iklimi klasik bir Akdeniz iklimi olmakla beraber yazları sıcak, kışları serin bir hava durumunda seyrediyor. Yaz aylarındaki ortalama sıcaklığı; 20-25 derece olurken, kış aylarında ortalama 5-10 derecede, genelde güneşli bir havanın hâkim olduğu Sakız Adası uluslararası bir havalimanına sahiptir; fakat buraya Yunanistan haricinde çok fazla sayıda ülkeden uçuş olmuyor. İzmir-Çeşme feribotları ile buraya ulaşım mümkün olabiliyor. Turist ziyaretinin oldukça fazla olduğu Sakız Adası’nda tarihi eserlerin olduğu yerlerden, müzelere, köylere, plajlara ve bahçelere kadar oldukça geniş seçenekler mevcut.

En İyi Zaman

Yunanistan bir ada ülkesi olarak doğası ve kültürü ile birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Ada ülkesi demek bölgenin nemli bir iklime sahip olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla Sakız Adası’na gidebileceğiniz en iyi aylar mayıs ve eylül ayları arası olmaktadır. Bu aylarda, adada bahar havasından sonbahar havasına kadar hepsini hissedebilmektesiniz. Tarihin en eski dönemlerinden beri yaşamın olduğu adada, mimari, tarih, kültür kokan mekânları ziyaret oldukça fazladır. Sakız Adası Kalesi, Jüstinyen Müzesi, Nea Moni Manastırı (Unesco Dünya Mirasları Listesinde), Olympi Mağarası, Bizans Müzesi, Agio Galas Mağarası, Pyrgi Köyü, Olimpi Köyü ve Mesta Köyü gibi çok fazla sayıda turisti çeken, mimari yapıları ve sokakları ile görülmeye değer olan bu köyler ile, Sakız Limanı, merkeze 30 km uzaklıkta olan Nagos Plajı, adanın en kalabalık plajı olan Karfos Plajı ve Elinda Plajı, Bella Vista Plajı, Agia Fotia Plajı gibi çok fazla gezilip görebilecek turistik mekana sahip olan Sakız Adası’nda; eşsiz güzelliklerdeki plajlarda denize girip; köy, müze ve manastırlara yapacağınız geziler ile adanın kültürel havasını soluyabilirsiniz. Ayrıca düzenlenen turlar ile güney, kuzey ve merkez Sakız Adası gezileri yapabilirsiniz.

Ulaşım

Uluslararası bir havalimanına sahip olan Sakız Adası, bu havalimanına Yunanistan haricinde çok fazla ülkeden uçuş almıyor. İzmir ve Çeşme arası feribotlar ile 45 dakika gibi bir sürede gerçekleşen yolculuklar ile bu adaya ulaşım mümkün. Rent a car firmaları aracılığı ile de adada ulaşımınızı sağlayabilir, daha kısa mesafeli gezileriniz için taksilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca şehir içi ve köylere olan ulaşımları da otobüsler ile sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Sakız Adası genellikle el sanatları üzerine yoğunlaşmış bir adadır. Yunanistan’a bağlı bir adadır ve burada çok farklı kültürlerle karşılaşabileceksiniz. El sanatlarının yanı sıra, adanın belirli bölgelerinde farklı markalarda olan ürünlerin mağazalarını da bulabileceksiniz. Yunanistan genel açıdan bir turizm bölgesi olduğundan, birçok farklı ürünleri gelenlere sunmaya çalışmaktadır. Özellikle adanın sahil bölgelerine gittiğinizde, ilginizi çekecek farklı ürünler bulabileceksiniz. Yunanistan özel bir ülke olduğu kadar, adaları da çok özel olmaktadır. Sakız Adası’nda gelenlere sunulan ürünler, adanın ne kadar farklı ve renkli bir yer olduğunu göstermektedir.

Yeme İçme

Sakız Adası’nda genellikle tercih edebileceğiniz yiyecekler deniz mahsullerinden oluşabilir. Karides, ahtapot, kalamar gibi zengin birçok su ürününü ve Yunan mezelerini burada tatmak mümkün. İsmi “suma” olan bu adaya özel incir içerikli anasondan bir içki de buradaki ziyaretinizde denemek isteyeceğiniz alternatif olabilir. Damak zevkinize göre tercih edebileceğiniz çokça sayıda restoran bu adada yerini almış durumda.

Konaklama

Yüksek fiyattan, uygun fiyata kadar sezona göre bütçelendirme yapılan birçok konaklama mekânına Sakız Adası’nda rastlamak çok kolay. Turizmin çok geliştiği bu adada kalacak yer bulmak sizin istek ve ihtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Plajlara yakın olan bölgelerde konaklamalar tavsiye edilirken, adanın farklı lokasyonlarında çok fazla hostel, hotel, butik otel ve pansiyon gibi alternatiflere rastlamak mümkün.

Gece Hayatı ve Eğlence

Sakız Adası’na yapacağınız ziyaretinizde gece dışarı çıkmak istediğinizde, adanın sahil kesimlerine toplanmış bar ve gece kulüplerine, eğlence mekânlarına ulaşmanız ve eğlenmeniz kolay. Hareketli bir gece hayatına sahip olan adada, zevkinize hitap edecek müzik türlerine göre mekânları seçip, oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Sakız Adası’nda ayrıca festivallere katılmak da mümkün. Temmuz ayında gerçekleşen Agia Marina, Ağustos ayında gerçekleşen Sotiros ve yine Ağustos ayında gerçekleşen Festival Soumas bunlardan bazılarıdır.

Sakız Adası gezisi mi planlıyorsun?

Sakız Adası hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Sakız Adası gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Sakız Adası gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.