Salvador aynı zamanda El Salvador olarak bilinen şehir Orta Amerika’nın hareketli ve renkli yerlerinden biridir.

Salvador aynı zamanda El Salvador olarak bilinen şehir Orta Amerika’nın hareketli ve renkli yerlerinden bir tanesidir. El Salvador, doğası, sıcakkanlı insanları ve ekonomik olarak ta ucuz bir ülke olmasından dolayı, yılda milyonlarca kişinin ziyaret ettiği destinasyonlardan biridir. El Salvador, deniz sahilinde tatil yapmak, kültürel bir turizme çıkmak veya tarihi bir gezi yapmak, hatta doğada gezmek için muhteşem bir yerdir. El Salvador, göz alıcı plajları, canlı kültürleri ve dünyanın en büyük karnaval kutlamalarına sahip bir yer olarak tanınmıştır. Salvador, “Brezilya’nın mutluluk başkenti” olarak bilinmektedir ve şehrin adı ise “kurtarıcı” anlamını taşımaktadır. Salvador Brezilya’nın bir kenti olarak, kuzeydoğuda bulunan Bahia bölgesinin ise başkenti olarak bilinmektedir. Salvador kadar ucuz bir ülke görmeniz neredeyse imkânsızdır. Burada geçireceğiniz günlerde, çok fazla para harcamanıza gerek kalmadan gezebileceksiniz. Hatta birçok kişinin tanıdığı ve dünyaca ünlü top model olan Adriana Lima, Salvador doğumludur. Salvador yaklaşık olarak 7 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Tarihte şeker ve köle ticareti ile çok iyi bilinen El Salvador, çok önemli kiliseler ve plaza binalarına ev sahipliği yapmaktadır. Kiliseler ve plazaların mimarileri ayrıca çok göz alıcı olmaktadır. Salvador, müziği, dansları, geçit törenleri, kostümler ve sokak partileri ile dünyanın en eğlenceli, hareketli ve renkli kentlerinden bir tanesi olarak kabul edilir.

En İyi Zaman

El Salvador tam anlamı ile tropik iklime sahip bir kenttir ve dolayısıyla burada yağışlar çok olmaktadır. Buradaki insanlar yağışa o kadar alışmışlar ki, yağış olsa bile, hiçbir zaman eğlenceleri bozulmaz ve bütün renklilik devam eder. El Salvador gerçekten hayatınızda bir defa da olsa bile görülmesi gereken çok eğlenceli ve muazzam bir kenttir. El Slavador’u ziyaret etmek için en iyi mevsim Nisan ve Haziran ayları arası olmaktadır. Bu aylarda yağışlar daha az olduğu için, ziyarete gidenler daha rahat ve kolay bir şekilde gezebilmektedir. Eğer yağışlı havalardan hoşlanmazsanız ve daha sıcak veya kuru bir havada gitmek isterseniz, en iyi dönem Eylül ayı olmaktadır. Eylül ayı El Salvador’un en kurak geçtiği aydır.

Ulaşım

El Salvador’a Türkiye’den gitmek isterseniz, hava yollarını kullanarak yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Şunu da belirtmek gerekir ki, El Salvador’a yapılan birçok yolculuklar aktarmalı olarak gerçekleşmektedir. Aktarmalı uçuşlarda, Avrupa’dan veya Amerika’dan aktarma yapacağınıza göre, vize işlemleri de değişkenlik göstermektedir, bunun yanı sıra nereden gideceğinize göre yolculuğunuzun süresi 15 ile 20 saat arasında farklılık gösterebiliyor. Şehrin havaalanı Peputado Luis Eduardo Magalhaes olarak adlandırılmıştır ve şehir merkezine 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehirde taksi ile ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz veya otobüste kullanabilirsiniz. Otobüs kullandığınızda ise, her yere ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabiliyorsunuz. Şehir içinde ulaşım ekonomik açıdan uygundur ve uygun fiyatlara ayrıca araç kiralayabiliyorsunuz.

Alışveriş

El Salvador çok doğal ve hareketli bir kenttir. Burada birçok el yapımı ürünler bulabilirsiniz. Salvador özellikle bira, sabun ve tütün üretimi açısından çok önemli bir ülkedir ve buradan dünyanın birçok yerine bira, sabun ve tütün gönderilmektedir. Salvador’u ziyaret edenler, çoğunlukla dekoratif ve kokulu sabunları hediye olarak alıyorlar. Salvador’da birçok yerel marketler bulunduğundan, hediyelik eşya bulmak çok zor olmamaktadır. Tek yapmanız gereken, dışarıda dolaşıp nereden neyin olduğunu keşif etmektir ki gezmeyi sevenler bunu rahatlıkla yapabiliyor. Özellikle alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmak isterseniz; Iguatemi, Salvador Alışveriş Merkezi, Barra Alışveriş Merkezi ve Paralela Alışveriş Merkezleri’nden alışverişlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yeme İçme

El Salvador birçok lezzetlere yer veren bir ülkedir ve bunların arasında başta gelenler, İtalya, Japonya ve Fransız mutfakları olmaktadır. Diğer Karayip ülkelerinde olduğu gibi, El Salvador için de, pirinç ve fasulye başta gelen gıda ürünleridir. Bunların dışında deniz ürünleri ve baharatlı lezzetlerde ayrıca Salvador’un vazgeçilmezi arasında yer almaktadır. Salvador’u ziyaret ettiğinizde, mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında Pupusa bulunmaktadır. Bu da tortillaya benzer bir yemek olmaktadır. Panes Con Pavo’da ayrıca tatmanız gereken hindili bir yemektir. Burada birçok farklı ülkelerin yemekleri bir araya getirilip harmanlandığı için, herkes kendine göre bir lezzet bulabilmektedir.

Konaklama

El Salvador’da rahatlıkla bulabileceğiniz şeylerden bir tanesi konaklamadır. Konaklama araştırması yaparken, aslında ülkenin ne kadar ucuz olduğunu anlayabileceksiniz. Hiç tahmin bile edemeyeceğiniz fiyatlarda lüks otellerde bile kalabilirsiniz. Salvador’da bütün oteller ucuz olduğu için, her yerde kalabilirsiniz, fakat her otelin ucuz olmasına bakmayın, aynı zamanda otelin ne kadar güvenli olduğuna da dikkat edin. El Salvador’u ziyaret etmek isteyenler için önerilebilecek yerler arasında; Hotel Las Magnolia, Alicante Hotel ve Hotel Arbol de Suenos bulunmaktadır ve bu otellerin güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Bunun dışında hizmetleri de oldukça yüksek kalitede olmaktadır. Güvenlik elbette çok önemli olduğu için burada özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü El Salvador hareketli bir şehirdir, dolayısıyla özellikle otel güvenliği açısından çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Birçok kişi bütün ülkelerde veya şehirlerde bir gece hayatının olduğunu düşünüyor, fakat El Salvador sandığınız kadar gece hayatı renkli ve hareketli olan bir şehir değildir. Buradaki en eğlenceli gece hayatının olduğu bölge Zona Rosa’dır. Şehrin kendisi oldukça hareketli ve renklidir, fakat Salvador’un gece hayatı daha sessiz, karanlık ve hatta sinsi bile denebilmektedir. Birçok filmlerde El Salvador’da çekilen bölümler vardır. Orada aslında gece hayatının nasıl olduğunu anlayabiliyorsunuz. Elbette abartılı olarak anlatılanlar varsa bile, Salvador’un gece hayatı gerçekten diğer şehirlere göre daha sessizdir. Bu sebeple çok fazla bir beklentinizin olmaması gerekiyor, fakat gündüz hayatınızı istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz.

Salvador gezisi mi planlıyorsun?

Salvador hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Salvador gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Salvador gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.