Samos, Ege Denizinde yer alan küçük bir Yunan adasıdır.

Samos, Ege Denizi’nde küçük bir Yunan adası olarak biliniyor. Türkçe’de Sisam adı ile geçen ada, geçmişte 12 ada kolonisini oluşturan adalardan biri idi. Üstelik Türkiye’ye en yakın Yunan adası olması özelliğini taşımaktadır. Nüfusu 44 bin kişiden oluşan Samos Adası, Yunanistan’ın ege denizindeki adalarının arasında en çok Türk turist çeken adalarından birisi olması özelliğini taşımakta. Samos, Türkiye’nin dilek yarım adasının karşısında bulunması sebebiyle oldukça ilginç bir coğrafi konuma sahip olan adaya gittiğiniz zaman Türkiye’den bir yere gitmiş gibi samimi ve sıcak bir ortamı keşfedeceksiniz. Ada sakinleri en çok çiftçilik, tekne üreticiliği ve balıkçılık ile uğraşmış ve ekonomisini bu yönde ilerletmiş bir ada. Samos, antik dünyada en eşi benzeri bulunmayan eserlere ev sahipliği yapmış olup, hala bu eserlerin kalıntılarını içinde barındırmaya devam etmektedir. Bu sebeplerle Unesco Dünya Mirasları Listesinde yer almaktadır. Ünlü matematikçi ve filozof olan Pythagoras’ın memleketi. Ada dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Bu sebeple yerleşim yerleri kıyıya yakın kesimlerde kurulmuştur. Bu da adanın en çok ilgi çeken özelliği olarak görülmekte. Kıyılardaki yerleşim sebebiyle tatil imkânları daha gelişmiştir.

En İyi Zaman

Samos Adası Akdeniz iklimine sahip bir ada. Akdeniz’in ılıman iklimi sebebiyle, tüm yıl boyunca güneşli ve sıcak bir iklime sahip olduğu için yılın her mevsimi gidilebilir. Yaz aylarında ortalama 27-30 derece arası sıcaklığa sahip bir adadır. Yaz tatili için ideal olduğu kadar kışın kafa dinlemek isteyenlerinde sıkça tercih ettiği Samos’ta tatil bir başka güzel. Her mevsimin tatil anlayışına göre, yazın kalabalık ve eğlenceli bir hal alıyor, kışın ise daha sakin ve yaz sıcağına göre daha serin oluyor. Aslında mevsimlerde hiç sorun yok, çünkü çok sert soğuklar bu adaya uğramıyor. Fakat yazın gitmek elbette daha ideal.

Ulaşım

Samos Türkiye’ye çok yakın olduğu için ulaşımda oldukça kolaydır. Feribot seferleri ile rahatlıkla ve dakikalar içinde ulaşabilirsiniz. Kuşadası’ndan yaz aylarında Samos için feribot seferleri düzenleniyor. Kış aylarında ise Rodos adasından aktarmalı olarak da düzenlenebiliyor. Kış aylarında gitme kararı alırsanız önce Rodos’a, oradan da Samos’a gidebilirsiniz. Adaya ulaşım için düzenlenen turlarda var. Genelde bu turları büyük gezi acenteleri organize ediyor. İzmir’de yaşıyorsanız şehrinizdeki küçük tur organizatörlerin de de Samos’a turlar bulabilirsiniz. Tur organizasyonları eş dost ve en önemlisi Türkiye vatandaşları ile yapıldığı için daha eğlenceli bir hal alacaktır.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Alışveriş

Samos adasına seyahat ettiyseniz ve alışveriş olayını merak ediyorsanız, ilk almanız gereken şey şarap olacaktır. Zira adada şarap üreticiliği ünlü. Yerel olarak üretilen muscat şaraplarını adanın her yerinde bulmanız mümkün. Şarap dışında ise Liman, Pythagoria, Karlovasi ve Vathi bölgelerinde yerel butik ve dükkânlarla çeşitli pazar ve mağazalara ulaşabilirsiniz. Yerel bir alışverişten AVM alışverişi gibi yoğun bir alışveriş beklememenizi öneririz. Limana yakın yerlerde adanın ünlü üretimi süngerler bulunmakta. Bu ürünler aynı zamanda adanın en ünlü ürünleridir.

Yeme İçme

Samos’ta Türk ve Yunan mutfağı etkileri bulunmakta. Samos’ta restoranların çoğu taze deniz ürünleri ve geleneksel Yunan Mutfağına ait yemekler servis ediliyor. Souvlaki, Moussaka, Choriatiki ve Yunan salatalarına dair lezzetleri bu adada bulabilirsiniz. Yemeklerin pahalı, içeceklerin ucuz olduğu adada aç kalmanız çok zor, çünkü Yunan ve Türk mutfakları birbirine çok benziyor. Yemek yenilebilecek restoranların hemen hemen tamamı Samos şehir merkezinde bulunmakta. Bu restoranlar genelde açık hava ve deniz kenarında, ağaçların altında yerlerde yer alıyor. Aynı zamanda her restoranda geleneksel Yunan müziklerini dinliyorsunuz. Sahilde Samos’a özgü restoranların yanı sıra birkaç fast food restoranı da mevcut.

Konaklama

Samos’ta küçük ve orta dereceli oteller veya apart otel daireler yer almakta. Uygun fiyatlı bir konaklama tercih edecekseniz, pansiyonlar veya apart otellere yönelmenizi tavsiye ederiz. Rakım olarak fazla yüksek yerlerde konaklamamaya dikkat etmelisiniz çünkü bu noktalara genelde merdiven aracılığı ile gidilmektedir ve yorucu olacaktır. Fakat genelde yüksek yerlerdeki oteller daha uygun fiyatlıdır. Arabayla çıkarım diye düşünmeyin çünkü böyle pek çok noktaya araç ulaşımı yok. Ayrıca bu noktalarda hava koşulları da çok uygun olmuyor ama nefis bir manzara eşliğinde uyanmak istiyorsanız, ben yorulmam çıkarım diyorsanız bu noktaları tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Samos adasında gece hayatı Türk ve Yunan eğlence tarzını bir araya toplayan bir eğlence kültürü bulunmakta. Liman ve Vathi sahili kesiminde içki alabileceğiniz, oturup yemek yeyip içki içebileceğiniz veya yalnızca içki içebileceğiniz farklı ve her zevke uygun mekânlar bulunmakta. Açık hava kafeleri ile meşhur olan Samos’ta taverna ve restoranlar meşhur. Tavernalar, taverna kültürüne hâkim olmayan turistler için ideal bir seçenektir, farklı ve eğlenceli bir atmosferin tadına varılmasını sağlar ve pek çok turist bu eğlence türünden çok hoşlanır.

Samos gezisi mi planlıyorsun?

Samos hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Samos gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Samos gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.