San Francisco Amerika’nın en önemli kültür ve ekonomisine sahip Kaliforniya’nın kuzeyinde yer alan bir bölgedir. Yurtdışı tatil önerileri kapsamında değerlendirebilirsiniz.

San Francisco Amerika’nın en önemli kültür ve ekonomisine sahip Kaliforniya’nın kuzeyinde yer alan bir bölgedir. San Francisco aslında 1776 yılında sadece bir tane binanın kurulmasıyla başlayan bir yerdi. 1906 yılına kadar kendini geliştiren ve ticari açıdan hareketlenen San Francisco’da meydana gelen depremle bölgenin birçok yeri yerle bir oldu. Depremden sonra hızlı bir şekilde San Francisco kendisini düzeltti ve daha fazla geliştirdi. Bölge özellikle dağ manzaraları ve Victoria dönemi tarzında mimarilerle oldukça ilgi çekicidir ve birçok kişi bu özelliklerini canlı görebilmek için San Francisco’ya gelmektedir. San Francisco birçok özellikleriyle Amerika’nın en özel yerlerinden bir tanesi olarak kabul edilir. Her yıl dünyanın birçok yerinden turistler gelir ve burada en az bir ya da iki hafta kalarak güzel bir tatil geçirmeye çalışır. Burada görebileceğiniz, ziyaret edebileceğiniz birçok yer ve yapabileceğiniz birçok aktiviteler bulunmaktadır. Eğer imkânınız varsa, hayatınızda bir defa San Francisco’ya gitmeniz tavsiye edilir, çünkü çok büyüleyici bir yerdir. Rengârenk ve hareketli bir şehirde birçok hayat görebileceksiniz. Hayat dolu bir şehir olarak bilinir. Çok eğlenecek ve birçok yeniliklerle karşılaşacaksınız. San Francisco’ya geldiğinizde ya gitmek istemeyeceksiniz ya da tekrar gidebilmek için birikim yapmaya başlayacaksınız.

En İyi Zaman

San Francisco’ya gitmeyi planlıyorsanız, gitmek için en iyi zaman Ağustos ve Eylül ayları arası olmaktadır. Bu aylar arasında hissedebileceğiniz sıcaklıklar genel olarak 25 ve 30 derece arasında olmaktadır. Bunun yanı sıra, San Francisco’nun gece ve gündüz saatleri arasındaki sıcaklık olarak çok büyük bir fark vardır. Bu sebeple öğleden sonraki saatlerde esen serin rüzgârlardan kendinizi korumak ve sıcak tutabilmeniz için yanınızda üzerinize giyebilecek bir şeyler taşımanız her zaman tavsiye edilir. San Francisco’ya gidebilmek için en iyi mevsim ise yaz olmaktadır. Yaz aylarında San Francisco’da eğlenmeniz için en ideal zaman olmaktadır.

Ulaşım

San Francisco’ya gitmek için hava yollarını kullanabilirsiniz. Türk Hava yolları her gün San Francisco’ya seferler kaldırmaktadır. Bunun dışında ise San Francisco’ya Avrupa’dan veya New York ve Washington gibi Amerika’nın diğer eyaletlerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Amerika’ya ulaşım kolaydır, fakat unutmayın ki Amerika’ya gitmeden önce vize almanız gerekiyor. Bu sebeple öncelikle hangi nedenlerle San Francisco’ya gitmek istiyorsanız ona göre vize araştırmanızı yapmanız gerekir. Amerika’nın herhangi bir yerine ancak hava yollarını kullanarak gidebilirsiniz. Şehre vardığınızda ise artık ulaşım kolay, şehrin farklı yerlerine gitmek üzere birçok otobüsler bulabilirsiniz ya da aynı zamanda metrobüsler bulunmaktadır.

Alışveriş

San Francisco, Kaliforniya’nın en büyük ve ticaretin en hareketli olduğu bölgedir. Burada büyük alışveriş merkezleri ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlar bulabilirsiniz. Burada yapacağınız alışverişlerin çoğu Union Meydanı’nda oluşmaktadır. Dolayısıyla San Francisco’da alışveriş yapmak istediğinizde Union Meydanı’na giderek başlayabilirsiniz. Yakın bölgelerde ise Haight, Ashbury ve Sacramento gibi bilindik meşhur markaların bulunduğu mağazalar bulunmaktadır. Eğer San Francisco’da yerel ürünler alışverişi yapmak isterseniz, en ideal yer Fisherman Wharf olmaktadır. Burada küçükten büyüğe kadar istediğiniz bütün hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Ayrıca Chinatown ve Japon mahallesine gittiğinizde ise Çin ve Japon kültürüne ait farklı hediyelik eşyalarda bulabilirsiniz. San Francisco birçok kültürü bir arada barındıran bir şehir olmaktadır.

Yeme İçme

San Francisco diğer Amerika’da bulunan şehirlerden biraz farklıdır ve kozmopolitleşmiş olması sebebi ile dünyanın birçok farklı mutfak kültürlerini burada tadabiliyorsunuz. San Francisco yemek kültürünü çok benimsemiştir ve buradaki kişiler için yemeğin lezzeti ve sağlık açısından kaliteli olmasına çok önem verilmektedir. Burada aynı zamanda sokak lezzetlerine de çok önem verilir. San Francisco’yu ziyaret edenler; Deniztarağı Çorbası, midye çorbası, Fisherman Wharf’ta yengeç, istiridye, karides, Mac&Cheese, tatlı olarak ise Doughnut yemeden gitmezler. San Francisco’ya geldiğinizde gidebileceğiniz ve lezzetlerini tadabileceğiniz bazı yerler; Tartine Bakery, Tosca Cafe, Ozumo, Fisherman Wharf mutlaka gidilmesi gereken yerlerdir ve Cheesecake Bakery gibi daha birçok güzel yerler bulunmaktadır.

Konaklama

San Francisco’da birçok yerde konaklayabilirsiniz. Nerede konaklamak istediğiniz aslında tamamen sizin neler yapmak istediğinize ve nasıl bir manzara istediğinize bağlı olarak değişmektedir. Elbette bu özelliklere bağlı olarak ta ayrıca konaklama fiyatları da artış ve düşüş gösterebiliyor. Ulaşım açısından sıkıntı yaşamak istemezseniz, konaklayacağınız yerin merkeze yakın olması çok önemlidir. Buna göre Union Meydanı’na yakın otelleri tercih edebilirsiniz veya bir gezgin olarak San Francisco’da geziyorsanız, Chinatown ve Fisherman Wharf’ta da yine uygun konaklama yerleri bulabilirsiniz. San Francisco’ya gitmeden önce internetten araştırıp sizin bütçenize göre en uygun konaklama yerini de bulabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

San Francisco’nun gece hayatı oldukça hareketli ve eğlenceli olmaktadır. Birçok yer sabahın erken saatlerine kadar açıktır. Buradaki mekânlarda müzik türü olarak blues ve caz müzikleri çok fazla dinlenilmektedir. Buradaki gece hayatı özellikle Castro, Mission, Nort Beach ve 17. cadde’de daha yoğun ve hareketli olmaktadır. Bunların yanında gidebileceğiniz bazı yerler; Mayes, Brunos, Hemlock, 330 Ritch, Circa, Stray Bar ve Ruby Skype gibi yerler bulunmaktadır.

San Francisco gezisi mi planlıyorsun?

San Francisco hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. San Francisco gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile San Francisco gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.