Otantik yapısı ve tarihi dokusu ile sizi etkisi altına alacak şehirlerin başında geliyor.

Yemen’in başkenti olan Sana son derece etkileyici bir yerdir. Otantik yapısı ve tarihi dokusu ile sizi etkisi altına alacak şehirlerin başında geliyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu şehrin kendi etnik dokusu sizi oldukça etkileyecek. Sana gezilecek yerler arasında özellikle mimari estetiği ile göz dolduruyor. Ancak gözünüze dökülen bir şehir getirmeniz doğru olmaz. Son derece bakımlı, süslü şehirleriyle iddialı bir başkent söz konusu olan. Ancak zanaatkârların yoğunlaştığı caddeleri ile size ruhunun kaybolmadığını fısıldayacak kadar da geleneksel. Bir şehir 2500 yıllık olunca, Sana’da görülecek yerler listesi de uzadıkça uzuyor. Mimarisinden gözlerinizi ayırabildiğiniz takdirde, asil geçmişi ile karşınızda duran eski kent, kendisini keşfetmek üzere sizi davet ediyor. Geleneksel dokusunu koruyan bu eşsiz kentte, M.Ö. 6. yüzyıla uzanan bir yolculuğa davetlisiniz. Özellikle kültür turizminden hoşlanan biriyseniz, mutlaka Sana’yı görülmesi gereken yerler listenizin başına eklemelisiniz. Sana, tarihinden bu yana ticaret yolları üzerinde kurulu bulunduğu için, kültürel anlamda son derece zengin bir şehir. Denizden 2 bin 400 metre yüksekte kurulu şehrin ılıman iklimi de seyahatinize kolaylık katılacak en önemli avantajlarınızdan biri halini alacaktır. Çok katlı binaların işlenmiş taşlardan yapılmış mozaiği sizi etkisi altına alacak, seyahat keyfiniz üst noktalara ulaşacaktır. Seyahatiniz sonrasında bir kez daha gelmek isteyeceğiniz bir kent olarak hafızanıza kazınacaktır bu tarihi şehir.

En İyi Zaman

Yemen’in harika başkentine ziyaretinizi planlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de hava durumu olacaktır. Çöl ikliminin hüküm sürdüğü Sana için en iyi zaman, yağışların en aza indiği Aralık ve Ocak aylarıdır. Muson yağmurları bu bölgede özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında oldukça fazladır. Mevsimsel Muson yağmurlarının etkili olduğu bölge için planlamayı iyi yapmak doğru olacaktır. Sana kentinin dağlık kısımlarında ılıman bir iklim etkilidir. Bu nedenle seyahat sırasında zorluk yaşanmayacaktır. Çöl ikliminin etki etmesi sonucu gece ve gündüz arasında sıcaklık farkları çok yüksek olabilmektedir. Bu durum karşısında kıyafet konusunda tedarikli olmanızı öneririz.

Ulaşım

Başkent Sana’ya ulaşım uçak yolu ile direkt sağlanabilmektedir. Yaklaşık dört saat elli dakika süren yolculuğun ardından kente ulaşmış olacaksınız. Ulaşım açısından en kısa süreli ve doğru tercih bu olacaktır. Direkt uçuşlar vasıtasıyla programlı bir şekilde şehre adım atabilirsiniz. Yemen’in diğer kentlerini gezmek isterseniz de, Sana turunuzun ardından yolculuk edebilirsiniz. Kent içinde ise trafik sorunundan bahsetmek mümkün değil. Toplu ulaşımla dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Dabbabs adı verilen ve yaklaşık on kişinin yolculuk edebildiği minibüsleri kullanarak, şehri gezebilirsiniz. Böylece ulaşım masraflarınızı da bir ölçüde kısma imkânına sahip olabilirsiniz.

Alışveriş

Büyülü bir kent olan Sana’da ilginizi çekecek pek çok hediyelik ürüne rastlayabilirsiniz. Özellikle şehrin merkezinde pek çok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Sana’da alışveriş yapılacak yerlere örnek vermek gerekirse; yiyecek ve içeceklerin bulunduğu büyük bir merkez olan Al-Hoda Supermarket, Ulusal Yemenli Kadınlar tarafından kar amacı güdülmeden el emeği ile el sanatı ürünlerinin üretildiği Hope in Their Hands ve ülkenin meşhur ballarından satın alabileceğiniz mağaza Honey’i de ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaretleriniz sırasında mutlaka almanızı önereceğimiz ürünler Yemen Balı ve el işi hediyelik eşyalar olacaktır. Özellikle sevdiklerinize de ülkenin son derece meşhur olan ballarını alabilirsiniz.

Yeme İçme

Sana’da tavuk ve koyun eti son derece sık olarak tüketilmektedir. Kıyı kesimlerinde ise balıketi tercih edilir. Yemen’in ünlü yemeklerinden olan Saltah, mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında bulunur. Yemen’in yerel yemeklerinin en güzide örneklerini tadabileceğiniz Sana’da yemek isteyeceğiniz lezzetler arasında; Aseed, Fahsa, Samak Mofa yer almaktadır. Sadece bununla da sınırlı olmayan pek çok yemeği deneyebilirsiniz. İçecek olarak da sıklıkla siyah çay tüketilmektedir. Aynı zamanda kuru üzümden yapılmış soğuk içecekler olan Karkadin ve Al Zabib mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Bu ve bunun gibi pek çok lezzeti Sana’da deneyimleyebilirsiniz.

Konaklama

Bu harika başkentte konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır. Tarihi dokusuyla dikkat çeken kentte, bütçenize uygun oteli seçip konaklayabilirsiniz. Değişik bir tecrübe deneyimlemek isterseniz, özellikle tarihi dokusu ile dikkat çeken mekanları tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Yemen Sana’da gece hayatı ve eğlence mekanlarından bahsetmek gerekirse, özellikle Türk tarzı kahvehanelerde vakit geçirebilirsiniz. Dikkat çekici bir eğlence mekanı olan Al Fanus’a gidebilir. Bu eğlence merkezinde son derece renkli lokantalar mevcuttur ve çeşitli eğlenceler düzenlenmektedir. Bu mekanlarda gerçekleştirilen eğlencelere katılabilirsiniz. Ne yazık ki bu tür eğlenceler dışında Sana’da gece hayatı kültürü bulunmamaktadır. Bu nedenle eğlenmek istediğinizde tek seçeneğiniz otelinizdeki bar olabilir. Bunun dışında daha çok kültür turizmi olarak değerlendirebileceğiniz şehrin kendine has eğlence kültürüne dahil olabilir, lokantalarda düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. Veya sıkça rastlanan kahvehanelerde dostlarınızla, şehrin insanlarıyla keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Sana gezisi mi planlıyorsun?

Sana hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Sana gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Sana gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.