Şangay Çin’in en önemli ekonomik ve mali merkezidir.

Şangay Çin’in en önemli ekonomik ve mali merkezidir. Hatta sadece Çin’in değil Asya pazarının en önemli merkezi olan Şangay bu neden ile oldukça yoğun bir büyük şehirdir. Tam anlamıyla milletlerarası bir şehirdir. Hemen her ülkeden ekonomik işlemler yapan kişi ve firmalar bulunmaktadır. Şangay için ilginç bir veri, nüfusun % 1’ini barındırmasına rağmen ekonominin yaklaşık % 8’i için katma değer sağlamaktadır. Bunun dışında Çin ekonomisinde gelip geçen yüklerin % 10’u ve en önemlisi Çin gümrüğünden geçen malların en az dörtte biri bu şehirden geçmektedir. Adının para ile anılması boşa olmayan Şangay, ulaştırma ağıyla dikkati çekmektedir. Aklınıza gelen her türlü ulaşım alternatifini sınırlarında barındırmaktadır. Klasik tüm taşımacılığın yanı sıra nehir taşımacılığı da yapılan şehir, Çin için adeta yaşamsal fonksiyonlarını barındıran bir organ görevi görmektedir. Tüm bunların bedeli olarak da hayat pahalılığı konusunda liste başı olmaya devam ediyor. Emlak fiyatların ve günlük hayatın pahalılığı nedeni ile orta sınıf çalışanlar için pek de uygun olmayan bu şehirden bu bağlamdan insanların diğer şehirlere göçü artık sıradan bir olay halini almıştır. Burada bulunan çözüm Şangay dışında küçük yerlerde yaşamak ve iş için Şangay’ın gelişmiş ulaşım fırsatlardan yararlanmak oluyor.

En İyi Zaman

Şangay gibi muhteşem bir şehri gezmek için neden bulmanıza gerek yok. Canlı ekonomik hayatı ve muhteşem gökdelenleri bile sizin Şangay seyahat planlarınızı hızla yapmanıza yeterli. Ancak iklim bu seyahatiniz için özellikle yaz aylarında sizi oldukça zorlayacaktır. Sıcaklıkların oldukça yükselmesi ve tropikal türü bir iklim nedeni ile yağmurların hatta tayfunların yaşanabileceği ihtimali nedeni ile yaz ayları seyahatiniz için uygun olmayacaktır. Özellikle Temmuz ayında artan bu risk nedeni ile Temmuz öncesi ve sonrası değerlendirilebilir. Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim aylarını Şangay seyahatiniz için değerlendirebilirsiniz.

Ulaşım

THY tarafından düzenlenen direkt uçuşlarla Şangay’a ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 10 saat süren bir yolculuktan sonra Şangay’a varabilirsiniz. Bunun dışında Şangay uçuşlarınızı ülkemizden bağlantılı olarak pek çok noktadan kalkan uçuşlardan seçebilirsiniz. Şangay ulaşım konusunda, şehir içi ulaşımı için, en yoğun kullanım metroyla olmaktadır. Şangay dışından gelenler özellikle turistler metro kullanmaktadır. Bunun en önemli nedeni metro tabelaları Çince yanı sıra İngilizce olmasıdır. Otobüsler de oldukça yoğun kullanılır ve metro kadar geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Havalimanından otobüs kullanabilirsiniz ancak gece yarısından sonra sadece taksi vardır ama fiyatlarına dikkat!

Alışveriş

Şangay diğer tüm kentleri gibi alışveriş konusunda yoğun bir şehirdir ve ekonominin merkezi olması nedeniyle Şangay alışveriş konusunda da önde gelmektedir. Elektronik cihazlar alışveriş için temel meta olsalar da, birçok ürün için alışveriş yapabilirsiniz. Huaihai ve Nanjing caddeleri karma ürün satışı konseptleriyle aradığınız birçok ürüne ulaşmanızı sağlayacaktır. Elektronik cihazlar için alışveriş yapacaksanız ve çok para harcamak istemiyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Orta Tibet ve Kuzey Sichuan caddeleri sizin için uygundur.

Yeme İçme

Şangay için bütün Çin kentleri gibi, Çin mutfağının ilginç lezzetlerini bulacağınız restoranlar ilk yemek alternatifinizdir. Ancak buradaki lezzetler tamamen bizim mutfağımıza yabancı, damak zevkimize uygun olmayabilir. 25 milyona yakın nüfusuyla farklı birçok lezzeti barındıran restoranları ile oldukça büyük bir mutfak varyasyonuna sahip diyebiliriz Şangay için. Ancak burada en önemli konu yoğun biçimde et kullanılması ama bunun domuz eti olmasıdır. Bu nedenle Şangay için dikkatli olmalısınız ama sürpriz! Şangay da Türk Lokantası var. Türk lezzetleri sizin için ideal seçim olacaktır.

Konaklama

Şangay şehrini rahatlıkla gezebilmek adına hemen her şehirde olduğu gibi metro yakınında konaklamak en mantıklı çözüm olacaktır. Bütçeniz elverdiği ölçüde seçimlerinizi bu yönde yapmalısınız. Bu seçimler için alternatifleriniz Shanghai, Baoshan ve Hongkou bölgeleridir. People Square bölgesi de Şangay uygun otel alternatifleri ile dikkat çekmektedir. Otellerinizi seçerken görmek istediğiniz yerlere göre belirleyeceğiniz rotaya uyumlu bir yer seçin. Otel alternatifleri için SHIFT International, Yiting Hotel, Youth Hostel gibi yerleri incelemelisiniz. Bütçeniz uygunsa IFC Residence, Puli Hotel, Kerry Hotel veya Green Court gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Şangay gece hayatı için saat sınırlaması olsa da, bu saat 02:00 ye kadar uzar, bu kadar kalabalık ve farklı kültürden kişilerin olduğu bir şehirde bu konuda zorlanmazsınız. Birçok alternatif mekan eğlence için uygundur. Burada yaşanan Şangay Gece Hayatı oldukça renkli, canlı bir konsept ile yaşanmaktadır. Geleneksel mekanlar kadar farklı kültürlerden ithal tarzlar ile üslenmiş bir gece hayatı ve eğlenceler sizi bekliyor. Eğer taksi kullanmak zorunda kalırsanız oldukça pahalı olabilir. Bu nedenle bu tarz bir eğlenceye gidecekseniz mutlaka şehri bilen bir grupla gitmelisiniz.

Şangay gezisi mi planlıyorsun?

Şangay hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Şangay gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Şangay gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.