Küba tarihini merak edenlerin gitmesi gereken en önemli şehirdir.

Karayipler ada topluluğu içerisinde olan bir ada devleti Küba’nın orta kesimlerinde kurulu olan şehirdir Santa Clara. Küba tarihini merak edenlerin gitmesi gereken en önemli şehir Santa Clara’dır. Santa Clara gezilecek yerler arasında devrimin lideri Che Guevara’nın mozelesi bu şehirde bulunuyor. Mausoleo del Che Guevara, Che Guevara Müzesi gidilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca birçok tarihi mekân ile canlılığını günümüzde hala koruyan Küba’nın devrimini yaşama şansına sahipsiniz. Şehrin içinde trafik akışı rahat bir şekilde ilerlemekte olup, ulaşım genel olarak 1960’dan kalma Amerikan arabalarıyla yapılıyor. Ayrıca toplu taşıma aracı olarak otobüsler kullanılıyor.  Şehrin genel mimari yapısı tamamen eskiye dönük bir şekildedir. Yeni yeni yapılan birkaç tane bina haricinde hep tek ve iki katlı konutlardan oluşan mimari yapıya sahiptir. Ernesto Che Guevara için yapılan Hasta Siempre şehirde görebileceğiniz anıtlardan bir başkasıdır. Şehir tam bir açık hava müzesidir. Bağımsızlık savaşıyla ilgili birçok şey günümüzde hala sergilenmekte olup, bakımı ve temizliği çok iyi bir şekilde yapılıyor. Şehri ziyaret edeceklere en büyük tavsiyemiz fotoğraf makinelerini yanlarına almalarıdır, çünkü birçok tarihi mekânı yerinde görme şansına sahip olacaklar. Şehir Küba devriminde öyle kritik bir noktaya sahip ki “Santa Clara’yı alan Kübayı alır” sözü şehrin konumu için söylenmiş en önemli sözdür. Şimdi şehri daha yakından tanıyalım.

En İyi Zaman

Şehre gitmek için özellikle bir zaman belirlemenize gerek yok. Çok nadir de olsa yılda birkaç sefer sıcaklık 20 derecenin altına düşmektedir. Yaz ayları sıcaklık ortalaması 30-35 derece arasındadır. Biraz serin olsun, tarihi bir gezi için gitmeyi planlıyorum diyorsanız, ağustos-ekim aylarında şehri gezmenizi tavsiye ederiz. Ama şunu da ekleyelim, bu aylarda yoğun yağışlarla karşılaşabilirsiniz. Ne de olsa tropikal bir iklime sahip Santa Clara. Onun haricinde yaz aylarında gidecekler için güneş kremlerini yanlarına almalarını tavsiye ederiz. Bunların dışında istediğiniz zaman bu tarihi şehri ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım

Şehirde bir havalimanı olmasına rağmen, uluslararası uçuşlara açık değildir. Küba’nın birçok yerine olduğu gibi Santa Clara’da ulaşım Havana üzerinden aktarma ile sağlanmaktadır. Havana’dan Santa Clara’ya günün birçok saatinde otobüs kalkmakta olup, isteyenler için tren yolculuğu yaparak şehre ulaşım gerçekleştirebilir. Otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 3-4 saat arasında sürüyor. Tren yolculuğu ona nazaran biraz daha uzun sürüyor ancak doğanın içinden harika bir yolculuk yapma şansına sahip oluyorsunuz. Şehir içi ulaşımı 1960’dan kalma Amerikan arabalarıyla yapılıyor. Ayrıca halk otobüsleri de bir yerden bir yere gitmek için kullanabileceğiniz toplu taşıma aracıdır.

Alışveriş

Santa Clara kenti ziyaretçilerine birçok alışveriş imkânı sunuyor. Hediyelik eşya satan dükkânlar ve el emeği eşyalar satan dükkânlara kadar geniş bir yelpazeden alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca alışveriş mekânları da şehre gelen turistlere hizmet veriyor. Santa Clara alışveriş merkezleri kolaylıkla sıralanabilir. Westfield Valley Fair, Great Mall of the Bay Area, Lucky Shopping Center, Mariposa Gardens Shopping Center, Benton Shopping Center’ı gidip alışveriş yapabileceğiniz popüler mekânlar olarak sayabiliriz. Küba’ya gidip puro ve rom almadan olmaz. Şehir’de puro satan birçok dükkân mevcuttur. Birbirinden kaliteli purolardan alarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Yeme İçme

Santa Clara’ya gittiğinizde yemek konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Çünkü birçok turistin uğrak noktası olması nedeniyle Avrupai tarzda birçok lokanta mevcuttur. Bu nedenle şehir merkezi içerisinde uluslararası lokantalar birçok yerde göze çarpıyor. Ancak Karayip kültürüne özgü birçok lokanta gelen ziyaretçilere hizmet veriyor. Karayip yemek kültürü bir parça İspanyol yemek kültürüyle benzerlik gösteriyor. Yemeklerde deniz ürünlerinden bolca kullanılıyor. Tropikal iklimden dolayı birçok tropikal meyvenin de tadına bakma fırsatınız olacak. Santa Clara popüler mekanlar, El Sabor Latino, Restaurante Colonial 1878, El Castillo ve Dinos Pizza gidebileceğiniz kaliteli mekânlardan bir kaçıdır.

Konaklama

Tarihi bir yer olmasının etkisiyle konaklama fırsatı bulunmakta. Şehir merkezinde belirli kalitede ve hizmet vermekte olan birçok otel mevcuttur. Otel fiyatları 100 TL ve 350 TL arasında gecelik fiyatları arasında değişiyor. Bu otellerden herhangi birini tercih edebilir ve tatiliniz boyunca uygun fiyatlara kalabilirsiniz. Pansiyon sayısı otel sayısından daha fazla Santa Clara şehrinde. Fiyat aralığı ise otel fiyatlarına göre çok uygundur. 50 ile 90 TL arasında gecelik fiyatlar değişmektedir. Ayrıca Kübalılarla yakın olmak için bu pansiyonları konaklama seçenekleri arasında başa yazmanızı tavsiye ederiz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Santa Clara şehri tüm Küba şehirlerinde olduğu gibi gece hayatı hareketli olan bir şehirdir. Şehirde müzikal açıdan kaliteli birçok mekân mevcuttur. Turistler için özel olarak düzenlenen Latin müziği ve salsa geceleri mevcuttur. Gündüzleri tarihi mekânları gezecek, geceleri ise istediğiniz eğlence seçenekleriyle eğlenme fırsatına sahip olacaksınız. Özellikle Main Street bölgesinde birçok eğlence mekânı bulunuyor. Santa Clara gece hayatı için popüler adresler; Cristall cerveza, Club Mejunje ve Casa del Gobernador şehirde gidebileceğiniz kaliteli mekânlar arasındadır. Kaliteli mekanlar sayesinde hem kültürel bir gezi yapacak, hem de sorunsuz bir şekilde eğlenerek keyifli bir tatil geçireceksiniz.

Santa Clara gezisi mi planlıyorsun?

Santa Clara hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Santa Clara gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Santa Clara gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.