Santorini, Yunanistan'ın en popüler turizm merkezlerinden biridir.

Santorini beyaz boyalı, mavi pencereli evlerinin camlarında begonvil çiçekleri, panoramik ve harika bir deniz manzarası, taş sokakları, yerel restoranları ile cennetten kopup gelmiş bir yer. Kim gitse âşık oldum diyerek dönüyor, en önemlisi de bu galiba. İnsanların bakış açıları farklıdır, farklı bakış açılarından ortak bir fikir çıkıyorsa mutlaka dikkate alınmalıdır. Santorini ayrıca her yıl yüzlerce çiftin evlenmek ve balayı yapmak için geldikleri bir ada. Yani, romantikliği ile nam salmış bir ada. İlgi çekici mimarisini ve doğasını volkanik bir ada olmasından alıyor Santorini. 300 metreye yakın dik uçurumların üzerine yapılmış evleri hem ilgi çekici, hem ürkütücü, hem de çok güzel görünüyor. Caldera körfezi aslında bir yanardağ krateri. Tüm yerleşim yeri bu kraterin çevresinde kurulmuş durumda. Kıvrılarak inen yollarından deniz ayağınızın altındaymış gibi harika bir görüntü oluşuyor. Mimarisi o kadar güzel ki, dünyada böyle bir yerin var olabileceğine inanamıyorsunuz. Tatil amacı ile gittiyseniz bir gün böyle bir yere yerleşme hayalleri ile dönüyorsunuz. Mimari genelde aynı şekilde işlenmiş. Tüm evler tıpkı bir kaymak katmanı gibi görünüyor. Kısaca ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken bir adaya yolculuğa başlıyoruz.

En İyi Zaman

Santorini adasına yaz aylarında gitmek en güzeli. Çünkü temmuz ve ağustos aylarında en çok turisti çekiyor. Ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasında seyrediyor bu aylarda. Tam deniz ve tatil sezonunu açmış oluyor. Fakat bu aylarda otellerde yer bulmak çok güç oluyor. Bu yüzden kış aylarında mutlaka rezervasyon yapmak gerekiyor. En az ziyaretçisini alan ay ise aralık ve mart ayları arasıdır. Otellerin neredeyse yüzde doksanı kapalı olmakta. Bu yüzden yine konaklama açısından zorlanabilirsiniz. Fakat bu adanın kış sezonu da oldukça huzur verici. Tamamen sizin hangi ayda tatil yapmak istediğinize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir gidilecek zamanda.

Ulaşım

Santorini, Türkiye’ye yakın, doğa ile iç içe ve doğal güzelliklerini kaybetmemiş bir ada. Ulaşım aslında çok ama çok basit. İzmir ve İstanbul’dan gemiler kalkıyor. Ayrıca gemi ile yapacağınız yolculuk çok farklı ve keyifli oluyor. Civar adaların arasından kıvrıla kıvrıla birkaç saat içerisinde adaya ulaşabiliyorsunuz. Rodos, Kos ve Pire limanlarından da gemiler kalkıyor adaya doğru. Farklı bir güzellik ise Santorini adasında liman bulunmuyor. Sizi adaya belli bir mesafeden botlar götürüyor. Tamamen dünyadan izole olmuş ve korunması için canla başla çalışılan bir ada bu yüzden. Her nasıl gidecekseniz gidin, mutlaka gemi ile gitmeniz gerekir.

Alışveriş

Santorini’de bolca butik dükkân ve hediyelik eşya mağazası bulmanız mümkün. Hatta en çok hediyelik eşya dükkânı var. Tamamen turistlerin ilgi ve odaklarına göre oluşturulmuş yerel hediyelikler ile döndüğünüzde sevdiklerinize bu adadan izler getirebilirsiniz. Santorini gün batımı tabloları ise en çok satılan hediyelikler arasında yer almakta. Dar taş sokakların arasında keyifle dolaşacağınız labirent gibi çarşıları size kendinizi tarihi bir dizide yürüyormuş gibi hissettirecek. Bu adada en çok satılan hediyelikler tamamen el yapımı.

Yeme İçme

Santorini’de aç kalmanız mümkün değil, çünkü Türk mutfağı ile Yunan mutfağı birbirine çok yakın ve benzer özellikler taşıyor. Aynı zamanda adanın çok turist çekmesi sebebiyle farklı kültürlerden farklı yiyecekler bulmak kolay. Deniz mahsulleri, levrek, ıstakoz, karidesli spagetti gibi pek çok deniz ürünü ile harmanlanmış yemek bulmak mümkün bu adada. Adaya özgü olarak domates ile yapılan lezzetler çok meşhur. Küçük tatlı cherry domatesler en çok tercih edilenler arasında, ayrıca bu cherry domateslerin kurutulmuş bir şekilde tüketilmesi de çok meşhur. İçerisinde domates ihtiva eden her tür yemeği lezzetli bulacağınızı garanti edebiliriz.

Konaklama

Adada 5 yıldızlı otel yok. Bunun yerine küçük butik otellerde veya pansiyonlarda konaklaya biliyorsunuz. Ohia köyü manzaralı otelleri ile ünlü olan adanın en pahalı yeri burası zaten. Fira yakınlarında Firostephani’de uygun oteller bulabilirsiniz. Diğer bölgelere göre cebinize mutlaka daha iyi gelecektir. Her pansiyonun, butik otelin veya evin mutlaka harika bir manzarası bulunuyor, merak etmeyin. Adanın güzelliklerini her an gözlerinizin önünde bulmanız için harika bir coğrafyası var adanın. Bu yüzden her nerede kalırsanız kalın mutlaka rahat edersiniz. Ayrıca giden herkesin de dile getirdiği gibi, ada o kadar güzel ki, 5 yıldızlı oteller olsaydı mutlaka adanın dokusu ve güzelliği zarar görürdü.

Gece Hayatı ve Eğlence

Santorini’de çok renkli bir gece hayatı var. Ayrıca buradaki turist yoğunluğu genelde genç nüfus ağırlıklı. Koo clup adanın en hareketli barı olarak biliniyor. Yerel içkilerden ouzo içmek isterseniz mutlaka küçük balık restoranlarını tercih etmelisiniz. Yunan müziği ezgilerini bu tür yerlerde dinlerken balık yiyebilir, yanında ouzo içebilirsiniz. Murphy’s bar küçük ve şirin bir eğlence mekânı. Volcane Restoran Fira Caldera ise denizin üzerinde yemek yiyormuş gibi hissedeceğiniz harika bir restoran. Cosmopolitan Pool Bar ise Caldera restoran gibi adanın tepesinde bir bölgede ve harika bir manzarası var. Bu tür mekânlar pahalı gibi görünse de cep yakmıyor.

Santorini gezisi mi planlıyorsun?

Santorini hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Santorini gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Santorini gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.