Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinin güneydoğusunda yer alan Santos, Güney Amerika’nın en büyük liman kentidir.

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinin güneydoğusunda yer alan Santos, Güney Amerika’nın en büyük liman kentidir. Alüvyonlu ve verimli bir ova olan, Sao Vicente adasının deniz seviyesine yakın yerlerinde yer alır. Santos, dünyanın kahve ambarı olarak nitelendirilmektedir. Dünyaya kahve ihracı bu şehirden yapılır. Adını Lizbon’da bulunan Santos Hastanesinden alan kent, tarım ve sanayi alanında çok gelişmiştir. Kereste, sabun, şeker ve konserve üretimi yapılır. Şehir merkezinin dışında bulunan Guaruja plajı, şehre turist çekmektedir. Sahilleri doğa harikası bu şehir, gezilmesi gereken bir liman kenti. Ancak şehirde çeteleşme olduğundan tehlikeli de olabilir. Santos’da getto bölgelerine gitmek tehlikeli olabilir. Güney Amerika kıtasının en büyük limanına sahip olan Santos’ta Maua meydanınına mutlaka gitmelisiniz. 16. lui stilinde yapılmış olan Carrara Sarayı, ahşap dekorasyonu ile ilgi çekici. Santos gezilecek yerler arasında, Maua Meydanında turistik bir tramvay bulunuyor. Bu taramvay ile belli başlı tarihi ve turistik yerleri gezebilirsiniz. Futbolcu Pele’nin adına yaptırılmış bir müze bulunuyor. Santos’da gezilecek yerler içinde olması gereken müze 2014 yılında açılmış. Pele’nin 2200 parça hatırası burada sergileniyor. Aldığı kupalar, formalar Pele’ye ait her şey bu müzede bulunuyor. Şehirde sayısız sahil bulunmaktadır. Ayrıca Verdant Bluffs bölgesi yürüyüş yeri olarak kullanılmaktadır. Bu bölgenin tepesinde tarihi bir kilise bulunmaktadır. Market istasyonları da demiryolu ile şehri dışarıya bağlamaktadır. İş merkezi olarak bilinen Downtown, Market, Conference Centre bölgeleri en alabalık yerlendendir. Ayrıca, Ocean Docks bölgesinde liman, tersane ve orduya ait silah depoları bulunmaktadır. Bu bölge gemilerin konaklamasında, hasarlı gemilerin onarılmasında ve gemi yapımında çok başarılı bir bölgedir. Hava limanı Los Santos International bölgesindedir. Commerce ve Square bölgeleri şehrin merkezidir. Polis karakolu ve belediye binası Square bölgesinde bulunuyor. Santos muz üretiminde ilk sıralarda yer almaktadır. Muz ihracatı ile tanınan bir kenttir. Santos’ta çeteler birbiri ile çatışma halinde bulunmaktadır. Yaklaşık 4 büyük çete vardır. Bu çeteler, şehrin doğusu, güneydoğusu ve kuzeydoğusundadır. Buralardan başka Temple, Vinewood Mezarlığı, Santa Maria Sahili ve Verona Sahili’nde de çete kontrolü bulunmaktadır. Bu çeteler çok büyük suçlar işlemektedir ve birbirleriyle çatışma halindedir. Bu bölgelere giderken dikkatli olmalısınız. Hatta mecbur değilseniz gitmemeniz konusunda sizi uyaralım.

En İyi Zaman

Santos şehrinde tropikal iklim görülmektedir. Genellikle yaz aylarında yağış, kış aylarından daha fazla görülür. Bu nedenle Santos’a gitmek için en iyi zaman Nisan ve Mart ayları olacaktır.

Ulaşım

Şehir merkezinde bulunan tramvay ile, şehrin belli başlı noktaları zaten gezilmektedir. Ancak şehirde bulunan otobüsler ile istediğiniz noktaya otobüs ile gidebilirsiniz. Üstelik otobüs ile seyahat etmek oldukça uygun. Şehre ulaşım en iyi demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Santos’un ciddi bir demiryolu ağı bulunmaktadır.

Alışveriş

Santos tam bir kahve diyarıdır. Burada dünyanın en lezzetli kahvelerini satın alabilirsiniz. Yerel ürünlerin satıldığı mağazalarda, hediyelik ürünlere bakabilirsiniz. Marketlerde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Büyük markaların mağazalarına da burada rastlayabilirsiniz. Ama ısrarla söylüyoruz kahve almadan buradan dönmeyin. Kahve çeşitlerini de araştırıp ilginç kahve çeşitleri ile yurda dönüş yapabilirsiniz. Ayrıca dekoratif sabun da ülkede bir hayli meşhurdur.

Yeme İçme

Hemen hemen her kafe de lezzetli kahvelerin tadına bakabilirsiniz. Bunun dışında Santos’da balık çeşitleri çok lezzetli yapılıyor. Brezilya’nın tüm kentlerinde olduğu gibi Santos’ta da et yemekleri harika yapılıyor. Ancak baharatları fazla kullanabiliyorlar. Özel soslar ile ikram edilen et yemekleri ve ızgara çeşitleri Türk damak tadına çok aykırı değil. Yemek konusunda bir turist olarak bu kentte hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Hele ki balık ve et tüketmeyi seviyorsanız. Şehir merkezinde çok sayıda küçük yerel restoran bulunuyor. Bunlar dışında fastfood seçenekleri de bulunuyor tabii. Buradaki tüm kafelerde sayısız ve çok lezzetli kahveler yapılmaktadır. Dinlenme molalarınızda bu leziz kahvelerden içmeyi unutmayın.

Konaklama

Santos’ta konaklama imkanları çok fazla ancak biz konaklama yeri olarak kesinlikle şehir merkezini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Gettoya gitmemenizi ve burada konakmamanız konusunda sizi uyarıyoruz. Şehir merkezinde, otel seçenekleri, hosteller, apart bulabilmeniz mümkün. Rezervasyonunuzu erken yaptırdığınız takdirde sıkıntı yaşamazsınız.

Gece Hayatı ve Eğlence

Santos’un gece hayatı çeşitli partiler ve gece kulübü seçenekleri ile renkli geçmektedir. Aradığınız alternatifi bularak dilediğiniz gibi akşamları eğlenebilirsiniz. Güvenlik açısından dikkatli olmanız gereken bir kent olan Santos’ta geceleri eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Santos gezisi mi planlıyorsun?

Santos hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Santos gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Santos gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.