Sao Paulo, Brezilya’nın en önemli kentlerinden biri olarak, 1954 yılında bir grup Portekizli Katolik rahipler tarafından kurulan bir bölgedir.

Sao Paulo, Brezilya’nın en önemli kentlerinden biri olarak, 1954 yılında bir grup Portekizli Katolik rahipler tarafından kurulan bir bölgedir. Sao Paulo Brezilya’nın sanayi merkezi olarak bilinmektedir. Dolayısıyla buradan anlayacağınız üzere, Sao Paulo aslında dünya için de önemli bir sanayi merkezidir. Sao Paulo küçük bir kasaba olarak 1700’lü yıllarda kurulmuştur, fakat toprakların verimli olması ve yüksek bir rakıma sahip olmasıyla, kahve üretimi yükselerek, aynı zamanda 12 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Güney Amerika’nın en büyük şehri olarak tanınmaktadır. Sao Paulo’ya gitmek Türkiye’den yaklaşık olarak 14 saat kadar sürmektedir. Malum dünyanın bir ucuna gitmek olarak ta görebilirsiniz. Türkiye’den Sao Paulo’ya giriş yapan turistler için 90 gün vizesiz giriş hakkı verilmektedir. Ülkenin resmi olarak kullanılan dili Portekizce olmaktadır, fakat yine İngilizce bilen insanlarda bulunuyor. Turistik bölgelere göre de ayrıca İspanyolca konuşanları da bulabilirsiniz. Sao Paulo’da en kalabalık caddenin adı Paulista Caddesi olarak bilinmektedir, çünkü burası şehrin merkezi olarak kabul ediliyor. Burası şehrin en güvenilir bölgesi olarak bilinmektedir. Sao Paulo’da kafanızı kaldırdığınızda her yerde yüksek binalar görebilirsiniz ve buradaki mimariler gerçekten insanları büyülemektedir. Sao Paulo insanları ciddi anlamda etkileyen yerlere ve faaliyetlere sahip bir kenttir ve burayı ziyaret eden, tekrar ziyaret etmek istiyor. Sao Paulo’nun kalabalık bir kent olmasına rağmen, birçok kişi yılda dünyanın dört bir yanında, bu kalabalık şehri ziyarete gelmektedir.

En İyi Zaman

Sao Paulo aslında her mevsim yağışlı geçen, tropik bir iklime sahiptir, fakat birçok kişi her mevsimde Sao Paulo’yu ziyarete gelmektedir. Özellikle Aralık ayından Mart ayına kadar yağışlar devam etmektedir. Genellikle insanlar Nisan ve Haziran aylarında Sao Paulo’yu ziyaret etmeyi tercih ediyor. Bunun sebebi ise tamamen aslında havanın en uygun olduğu zamandan kaynaklanmaktadır. Sao Paulo diğer ülkeler ve şehirlere göre biraz farklıdır, çünkü buradaki en sıcak ay Şubat ayı olmaktadır ve 21 dereceyi bulabiliyor ve birçok sıcak kentlerin aksine en soğuk dönemde Temmuz ayıdır ve bu ayda da 14 dereceye kadar düşebiliyor ki yine her ay neredeyse sıcak veya ılık geçmektedir. Eğer Sao Paulo’ya gitmeyi düşünürseniz, Aralık ve Mart ayları arasında, Ekim ve Kasım’da gitmek için rezervasyonlarınızın yapılması şiddetle tavsiye edilir, çünkü bu aylarda fiyatlar oldukça uygun olmaktadır.

Ulaşım

Sao Paulo’ya Türkiye’den direkt olarak uçuş bulabilirsiniz. Sao Paulo’ya iniş yapacağınız zaman, uçak öncelikle Guarulhos havaalanına iniş yapmaktadır. Buradan şehir merkezine ulaşmak için 30 km kadar daha yolculuk yapacaksınız. Şehir merkezine gidebilmeniz için metro, otobüs ve taksi ulaşımları bulunmaktadır, fakat bunların arasında en kolay olanı taksidir. Sao Paulo’da artık gelişmiş bir metro ağı bulunduğu için, şehir içi ulaşımı çok kolay olmaktadır ve her yere gidebiliyorsunuz. Sao Paulo’da artık Japonya gibi metropol bir ülke olarak tanınmaktadır ve bu sebeple sınırsız bir ulaşıma sahip desek bile doğru olabilir. Burada kesinlikle hiçbir ulaşım sorunu yaşamazsınız.

Alışveriş

Sao Paulo’da aslında istediğiniz birçok şeyi bulabilirsiniz. Hem bölgeye özel ürünler, hem de uluslararası satılan birçok ürünler bulunmaktadır. Buradaki alışveriş merkezleri, mağazalar, küçük butikler, hediyelik eşya dükkânları ve semt pazarları her gün insanlarla dopdolu olmaktadır. Herkes kendisine veya hediyelik bir şeyler alabilmek için bir kalabalık oluşturur. Sao Paulo’nun en meşhur ve bilinen Pazar yeri, Mercado Municipal’dir ve burası Cantairera Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Sau Paulo’da almak istediğiniz ürünlere göre gidebileceğiniz yerler vardır. Örneğin dekoratif ev eşyaları almak için Rua Teodoro Sampio’ya gidebilirsiniz. Özel kıyafetler ve lüks mücevherler almak isterseniz, gideceğiniz adres Rua Oscar Freire olabilir. Ucuz alışverişler yapmak isterseniz, Rua Jose Paulino’ya gidebilirsiniz.

Yeme İçme

Sao Paulo’da mükemmel tatlar tadabilirsiniz. Burada tadacağınız tatların hiçbirini başka bir yerde bulamazsınız. Sao Paulo bir göçmen kentidir ve burada bulabileceğiniz bütün lezzetler dünya lezzetlerinin karışımı olmaktadır. Brezilya’da ki mutfak kültüründe, Portekiz, Japonya ve İtalyan lezzetlerini bulabilirsiniz. Sao Paulo’nun milli yemeği olarak kabul edilen siyah fasulye, aslında Afrika kökenli bir yiyecektir, fakat artık yıllardır Sao Paulo’nun geleneksel yiyeceği olarak kabul edilmiştir. Sao Paulo’yu ziyaret ettiğinizde gidebileceğiniz en güzel restoranlar; Kinoshita, Varanda Grill, A Bela Sintra, Mocoto, El Tranvia, Jam, Amadeus ve daha nice restoranlar bulunmaktadır. Sao Paulo’nun mutfağı hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgi şu ki, burada hiç kimse aç kalmıyor. Herkes mutlaka kendi damak zevkine göre bir şeyler bulabiliyor.

Konaklama

Sao Paulo artık dünyaca çok ünlü ve yılda milyonlarca turistlerin gittiği çok önemli bir şehirdir ve ayrıca sanayi açısından da hareketli olması, kentteki birçok şeyin gelişmesine neden olmuştur. Sao Paulo’da iki yıldızdan başlayarak 5 yıldızlı otellere kadar birçok otelleri bulabilirsiniz. Bunların haricinde apart oteller, hosteller, pansiyonlar ve konuk evlerini bulabiliyorsunuz. Şehir merkezinde daha çok oteller bulunmaktadır, fakat kentte 600’u aşkın konaklama yerleri bulunmaktadır. Dolayısıyla Sau Paulo’yu ziyaret etmek istediğinizde, bütün planlarınızı en sağlıklı şekilde yapmanız gerekiyor ki, konaklamaya kadar her şeyi ayarlaya bilesiniz. Aksi takdirde 600’ü aşkın oteller bulunsa bile, yer bulamayabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Sao Paulo’da gece hayatının hareketli geçtiğini tahmin edebilirsiniz. Sao Paulo’nun gece hayatı mutlaka keşfedilmeye değerdir. Gecenin geç saatlerine kadar açık olan kafe restoranlar ve restoranlar, ayrıca barlar, diskolar ve gece kulüpleriyle, Sao Paulo her gece dopdolu geçmektedir. Sao Paulo’da gidebileceğiniz mekânlardan bazıları; Bar Secreto, Clash Club, Disco Club, Kia Ora, Pink Elephant ve daha nice yerler bulunmaktadır. Sao Paulo’da geceniz hiçbir zaman boş geçmez ve her gece farklı bir mekânı ziyaret edebilirsiniz.

Sao Paulo gezisi mi planlıyorsun?

Sao Paulo hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Sao Paulo gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Sao Paulo gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.