Selanik tarihsel, kültürel ve mimari açıdan dünyanın en güzel ve en huzurlu şehirlerinden biridir.

Yunanistan’ın Metropol Şehri: Selanik

Selanik, tarihsel, kültürel ve mimari açıdan dünyanın en güzel turistik şehirlerinden biridir. Şehirleşme olsa bile bu eski mimari evleri ve yapıları yok etmemiş ve bu karmaşa aslında şehre farklı bir güzellik ile tarihi anlamda değişiklik kazandırmış diyebilirim. Şehir denize o kadar yakın ki, tepelerde durulduğunda şehrin denize yürüyormuş gibi bir hissine kapılıyorsunuz. Nefes alabileceğiniz yollara sahip olan Selanik, dünyada görülmeden ölünmemesi gereken bir Akdeniz şehri. Atatürk’ün doğduğu şehir olması sebebiyle Türk ziyaretçilerden yoğun miktarda turist çeken Selanik’te en çok turist çeken yer de Atatürk Evi Müzesi olarak biliniyor. 1881’de Mustafa Kemal bu evde dünyaya gelmiştir ve bu tarihi yapı bugün Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşkede bulunmaktadır. Selanik’in bu açıdan ziyaretçi akınına uğruyor olması gayet normal, çünkü hem güzel, hem de tarihi bir şehir. Dünya’nın en büyük mübadelelerine şahitlik etmiş şehirde başka Türk ve Yunan kültürü olmak üzere pek çok kültürden derin izler taşıyor. M.Ö 316’da Makedonya kralı Kassandros tarafından kurulmuş olan şehir aynı zamanda Büyük İskender’in üvey kız kardeşi Thessalonike’ye da adını vermiştir.

Selanik’e Ne Zaman Gidilir?

Selanik, Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bir şehir olması sebebiyle yazları oldukça sıcaktır. Mayıs ve Eylül ayları arası en çok denize girilebilir hale geldiği için bu dönemlerde ziyaret edilmesi doğru olacaktır. Plajları oldukça temiz ve düzenli olan Selanik yaz aylarında tatilcilerin uğrak noktası haline geliyor. Aynı zamanda turizm patlamasının da yaşandığı aylar yaz ayları oluyor. Eğer kış aylarında da gitmek isterseniz yerel halkla iç içe bir kış gezmesi yapabilirsiniz. Kış aylarında da çok soğuk bir hava olmadığından küçük ve sevimli bir tatil yapabilirsiniz.

Selanik’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Selanik’e gitmek kolaydır. Türk Hava Yolları ile Atatürk havalimanından haftanın her günü Selanik ile karşılıklı olarak seferler düzenleniyor. Uçuş süresi 1 saattir. Yani oldukça kısa bir sürede Selanik’e varmış olursunuz. Trenle de gidilebilir ve bu oldukça keyifli bir seyahat olacaktır. Ayrıntılı sefer saatleri Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları web sitesinden veya telefonla arayarak da öğrenebilirsiniz. Geçmişteki yolculuklarınızdan farklı olarak demir yollarından faydalanmak sizler için daha da ilgi çekici olacaktır.

Selanik’ten Ne Alınır?

Selanik’te alışveriş kültürü açısından esnaf ve yerli üreticiler tercih ediliyor. Şehrin her yerinde küçük ve sevimli dükkânlar mevcut Bu dükkânlardan şehrin yerel kültürünün izlerini taşıyan kıyafet, kitap ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Alışveriş için en önemli sokak olarak bilinen Timiski Sokağı, daha çok lüks butiklerin bulunduğu bir yer. Bu butiklerde şık tasarımlı elbiseler bulabilmeniz mümkün. Ayrıca Egnatis caddesinde hediyelik eşyalar satan dükkânlar bulunuyor. El sanatları üzerine bir yoğunluk söz konusu şehirde. Pazar günleri hemen hemen tüm mağazalar kapalı. Bu durum yaz ve kış aylarında da aynı.

Selanik’te Ne Yenir, Ne İçilir?

Selanik, tarihi ve kültürel çeşitliliği açısından farklı mutfak kültürlerini bünyesinde barındırıyor. Selanik’e gittiğiniz zaman mübadelenin izlerini hala hissedebilirsiniz. Bunun neticesinde Selanik mutfağında İstanbul ve İzmir izlerine rastlamanız kuvvetle muhtemeldir. Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş bazı yemekler Selanik’te Türkçe isimleri ile bilinmektedir. Selanik, Ege mutfağı ile iç içedir aynı zamanda. Ege mutfağından derin izler taşıyan Selanik mutfağında balık ve deniz ürünlerine sıkça rastlanır. Ayrıca her yemeğin yanında makarna, pilav ve patates kızartması sunumu mutlaka yapılır. Zeytinyağlı yemekleri de asla ayrılmayan bir parçası Selanik mutfağının. Kısacası Ege mutfağındaki her şeyi Selanik mutfağında da bulabilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Selanik Otelleri: Selanik’te Nerede Kalınır?

Selanik konaklama açısından oldukça zengin bir şehir, zira şehirde beş yıldızlı otellerde de kalabilirsiniz, butik otel tarzı küçük otellerde de. Bu yüzden aslında tamamen bütçeniz ile alakalı bir durum oluşuyor. Bütçeniz iyi ise ve keyifli bir tatil öngörüyorsanız tavsiyem büyük ve beş yıldızlı bir otelde konaklamalısınız. Fakat benim bütçem az diyorsanız o zaman küçük ve ucuz oteller size göre olabilir. Eleftherias Meydanı, Tsimiski Caddesi, Ladadika, Aristotelous Meydanı ve Egnatia Caddesi bölgeleri konaklama merkezleri olarak uygundur. Selanik’i su gibi ezbere bilmiyorsanız başka bölgelerde kalmanızı önermem. Çünkü her şehirde olduğu gibi Selanik’te de konaklanmaması gereken bölgeler vardır. Güzel ve keyifli bir tatil için konaklamanıza özen göstermelisiniz.

Selanik Gece Hayatı

Selanik’te gece hayatı tıpkı New York’ta olduğu gibi “Uyumayan Şehir” unvanını taşır. Bu haklı bir unvandır zira şehirde her zaman bira içilecek mekânlar 24 saat açıktır. Gece, gündüz, sabah, akşam her zaman içki içip eğlenebileceğiniz bir yer mutlaka bulabilirsiniz. Selanik geceleri o kadar renkli ve o kadar kültürel manada iç içedir ki asla dönüp gelmek istemezsiniz. Aynı şekilde tatilde eğlenmeyi seven biri iseniz otele dönüp uyumak istemezsiniz. Etnik müzikleri ve kültürel içecekleri bir arada bulabileceğiniz tavernalar, disko ve barlar, kulüpler Selanik eğlence hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ben gece hayatını sevmiyorum deseniz bile Selanik’te kaldığınızda gece hayatına mutlaka kendinizi kaptıracaksınız.

Selanik gezisi mi planlıyorsun?

Selanik hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Selanik gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Selanik gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.