Seul Güney Kore’nin en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir.

Seul Güney Kore’nin en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir aynı zamanda. Ülkenin Kuzeybatısında Han nehrinin kıyısında bulunan şehir 1394’te ülkenin başkenti olmuştur. Yaşanan savaş nedeniyle ülke Kuzey ve Güney’e ayrılmış ve Kore dilinde başkent anlamına gelen Seul Güney tarafının başkenti olarak günümüze gelmiştir. Çok eski sayılabilecek bir tarihe sahiptir. Resmi adının Yi Hanedanı döneminde Hansang, Japon yönetimi döneminde ise Kyangsang olduğu bilinir. 2002 Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Güney Kore’de Seul önemli maçlara ev sahipliği yapmıştır. Özellikle o günlerde Türk ve Güney Koreliler arasında başlayan dostluk günümüzde de devam eder ve Türklere karşı çok sıcak davranılır. Seul’da gezilecek yerler konusuna geçmeden önce ikliminden bahsetmekte fayda var. Astropikal ve nemli kıtasal iklimin egemen olduğu Seul’de eğer yaz sıcaklığından hoşlanıyorsanız son derece güzel vakit geçireceksiniz. Çünkü yaz ayları oldukça sıcak yaşanır. Şehir etrafı alçak tepelerle çevrili olması hafif esintiler yaşanmasına neden olur. Tarihi ve kültürel eserleri ile Seul gerçekten dünya üzerinde bulunan ender şehirlerden birisidir. Genelde ahşap yapıların bulunduğu bu eserlerde çivi kullanılmaması insanların bir hayli dikkatini çeker. Bu yapıları keşfederek çok farklı mimari bilgiler öğreneceksiniz. Modern mimari olarak günümüz yüksek binalarına da rastlanır. Hem eski hem yeninin son derece uyumlu bir sentezi oluşan şehir büyük ilgi çekiyor. Seul gezilecek yerler açısından son derece zengin.

En İyi Zaman

Seul tarihi bir yapıya sahip olduğu için müzeleri gezmeniz son derece hoş vakit geçirmenizi sağlıyor. Milli Kore Müzesi, Milli Halk Müzesi ve Savaş müzesi bunların başlıcaları. Yürüyüş yapabileceğiniz ve keyifli bir gün geçirebileceğiniz N Seoul Tower’ın da bulunduğu Namsan Parkı sizi bekliyor olacak. Seul’da yaşam bu eşsiz kültürel mozaikle şekilleniyor. Şehrin içinden geçen nehirlerin yanına kurulan parklar da yine keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler olarak karşınıza çıkıyor. Çeşitli dinlere ev sahipliği yapan Seul bu sebeple birçok tapınağa da sahip. Her dinin mistik özellerini yaşayacağınız bu tapınakları ziyaret etmeniz şüphesiz farklı bir deneyim olacak sizin için.

Ulaşım

Çok eski bir ağı olan Seul’da ulaşım, Kore İmparatorluğu döneminde yapılan ilk tramvay hatları ile hala kullanılır. Ayrıca Seul’u Inheon’a bağlayan tren hatları yine bu döneme uzanır. Günümüz en modern ulaşım sistemi olan metro ise Seul’un en önemli ulaşım olanağıdır. Dünya metro ağı olarak birinci sırada yer alır. İstasyon sayısının çok fazla olması sebebiyle de dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Çok yoğun bir nüfusu olması rağmen son derece modern bir ulaşım ağı olan şehir herhangi bir aksaklık yaşamamanızı sağlayacak. Gezeceğiniz yerlere rahatlıkla gidebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Alışveriş

Büyük küçük birçok alışveriş merkezine sahip Seul’da seyahat, adeta başınızı döndürecek. Zaten çok yoğun bir nüfusu olması sebebiyle bu alanda oldukça ilerlemiş durumdalar. Namdaemun Market, Noryangjin Fish Market, Lotte Deparment Store Main, Itaewon, Dongdaemun Shopping Complex, Gangnam Underground Shopping Area, Coex Mall, The Shilla Duty Free Seoul ve Hongdae Free Market bunlardan bazıları. Nüfus yoğunluğu olması sebebiyle bu tarz alışveriş merkezleriyle karşılaşmanız kaçınılmaz olacak. Aradığınız her şeyi bulacağınız bu şehirde zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayacaksınız. Son derece hareketli bir şehir olan Seul kaliteli ürünleriyle karşınızda olacak. Alışveriş yaparken kendinizi oldukça yorgun hissetmiş olabilirsiniz.

Yeme İçme

Seul şehrinde yeme ve içme ilgili birçok seçeneğe sahip olacaksınız. Akşam saatlerinden itibaren canlanmaya başlayan binlerce açık hava lokantası size Kore kültürüne has yemekleri ve milli içkileri olan soju eşliğinde hoş geldin diyecek. Farklı damak tatlarıyla karşılaşacağınız Seul mutfağında mutlaka kendinize uygun bir şeyler bulacaksınız. Sarımak ve çiğ balık Seul yemeklerinin adeta temel taşı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında noodle ve acılı lahana turşusu da kesinlikle denemeniz gereken tatlar. Çok uçuk tatların olmadı Seul mutfağı hemen hemen her insanın beğeneceği türden. Kendiniz pişirebileceğiniz mekanlar başka bir seçenek.

Konaklama

Bu kadar kalabalık bir şehirde konaklama sorunu yaşayacağınızı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Çünkü sayısız otel seçeneği sizi bekliyor olacak. Hotel Galaxy Tour, k-Haus Residence Gwanghwamun 6, IP Boutique Hotel, Itaewon, Guesthouse Gangnam, Baekje Hotel, Patio 59 Yongsan, Elm Tree Guesthouse Myeongdong ve Duri Guest House bunlardan en ünlü olanları. Guesthouse Gangnam otelinin sadece bayan müşterilere hizmet verdiğini unutmamanız gerekebilir. Gelen turistlere bazı zamanlarda indirimli fiyatların uygulanması da sizi oldukça memnun bırakacak. Otellerdeki konfor ve kalite de ayrıca takdir edilmesi gereken bir durum. Çünkü gerek odalarınız gerekse otelin genel havası son derece modern dizaynlara sahip.

Gece Hayatı ve Eğlence

Seul ve gece hayatı dediğimizde aklımıza hemen soju içkisi gelecek. Gittiğinizde bu içkiyi özellikle akşam saatlerinden itibaren hemen hemen herkesin içtiğini göreceksiniz. İsimleri saymakla bitmez binlerce gece kulubü olan şehirde özellikle son yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran k-pop müzikler çok modadır. Gençlerin çok beğendiği bu müzik türü eşliğinde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bilindik gece kulüplerinden farklı olarak bu müziğin hemen hemen her mekanda çalması kısa sürede sizi de etkisi altında bırakacak. Soju eşliğinde son derece keyifli ve eğlenceli bir gece geçireceğinizi şimdiden size garanti edebiliriz.

Seul gezisi mi planlıyorsun?

Seul hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Seul gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Seul gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.