Roma Gezilecek Yerler: Tarihi Roma Evler

Roma tartışmasız dünyanın en büyüleyici kentlerinden biri. İki bin yılı aşkın olağanüstü eserleri ile tarihe açılan yeni bir pencere adeta. Eğlenceli şehir yaşamı, büyüleyici açık hava müzeleri ve rengârenk kültürü ile bir giden bir daha gidiyor. Roma bu! Tarihi sokaklarında kaybolurcasına salına salına yürüyüp sokak çeşmelerinden akan bir damla suyu da içti mi insan daha da kopamaz buradan. Hem ülkemize de yakın. Akdeniz’in sıcaklığı ile yoğrulmuş güler yüzlü insanları ve pırıl pırıl sokaklarında keman tınıları. Ah! Kulağa ne kadar da hoş geliyor öyle değil mi?

Kolezyum, Roma
Kolezyum, Roma

Roma Gezi Rehberi

Şimdi… Gelelim Roma’nın eşsiz eserlerine. E, dedik ya Roma bu, insanı her halükârda baştan çıkarır. Roma İmparatorluğu’nun büyüleyici izlerini kentte adım başı görebilmek mümkün. Kolezyum’un baş döndürücü gladyatör meydanında bir tur atmak ve başkent semalarını Palantine Tepesi’nden ayakları uzatıp izlemek başlıca yapılması gerekenlerdir efendim. Sonra şehre can veren Romanesk kiliseler, çeşmeler ve modern Roma Sarayları ise Roma’ya aşık olduğun andır.

Şaşırtıcı Ortaçağ eski eserleri ve günümüz modern yapıları ile karakterize olmuş Roma, bir kartpostal gibi pastoral renklerin dansını gözler önüne seriyor. Dedikleri gibi Roma, bir günde de inşa edilmedi. Ne gezginler geldi geçti buralardan hepsi de arkasında “Ebedi Şehir Roma” yı bir günlüğüne de olsa yaşayın mesajlarını bırakmışlar.

Daha Fazla Okuyun: Dünyanın Yedi Harikasından Biri: Kolezyum

Roma’nın çok sayıda etkileyici eserlerini ve Arnavut kaldırımlı sokaklarını keşfe çıkmak için biraz zaman gerekir en nihayetinde. Sıcaklar Mayıs aylarında başlar ve Eylül ayına kadar sürer. Sen iyisi mi tam da Roma’yı gezmek için en ideal mevsim olan Ekim ayında buraya gel. Serin serin dolaşır, doya doya yaşarsın başkent Roma’yı. Aman koşup terledikten sonra o güzelim Roma çeşmelerinden de fazla suyu kaçırmayasın. Sonra üşütür bu güzelim şehirden mahrum kalırsın. Demedi deme sonra…

Roma’ya Ne Zaman Gitmeli?

İtiraf etmek gerekirse turist kalabalığının azalması ve oda fiyatlarının düştüğü zaman Roma’yı ziyaret etmek daha iyidir. Yanına her olasılığa karşı bir ceket ve bir şemsiye alarak Eylül-Kasım aralığında Roma’nın tadına doyasıya varabilirsin. Yok yok ben kalabalığı ve sıcağı severim diyorsan çantandan suyunu eksik etmeden Mayıs ve Ağustos aralığında Roma’yı keşfe çıkabilirsin.

Roma’da Görülecek Yerler

Roma gezilecek yerler arasında birbirinden güzel tarihi eserler yer alıyor. Örneğin şehir içinde bir şehir olan Vatikan ya da muhteşem Aziz Peter Bazilikası, şapeli ve daha fazlası. Sıcacık bir ev sahipliği yapıyor bu mübarek yer. Tabii burayı görmek için biraz giriş sırası bekleyeceksin ama olsun iyi bir deneyim olacaktır burası senin için.

Pantheon, Roma
Pantheon, Roma

Roma’nın ünlü meydanlarından biri olan Campo Di Fiori’ye gel. Şöyle bir 360 derece meydanı gezdikten sonra kurulan yerel pazarları gez. Bir şeyler satın almak istersen Türk usulü pazarlık yapmayı da unutma! Meydan cıvıl cıvıl çok seveceksin burayı. Bir çok kafe, restoran ve pizzacılar da burada.

Trevi Çeşmesi, Roma
Trevi Çeşmesi, Roma

Gözlerini kapa ve 2000 yıl önce nasıl göründüğünü hayal et! Evet, Roma Forumu. Şehre can veren, zaferler kazandıran antik tapınak. Müthiş zarafete sahip kemer ve sütunları iyi ki Roma’ya geldim dedirtecek güzellikte.

Roma’da Ne Yenir?

Her köşe başı bir pizzacı. O meşhur Tramezzini gezginlerin mutlaka yemeleri gereken yiyecekler arasında. Snack kültürüne ise diyecek bir şey yok.

İtalyan Pizzası
İtalyan Pizzası

Sen iyisi mi gerçekten iyi ve ucuz bir pizza arıyorsan merkezde yer alan La Gatta Mongiona restoranına uğra. Burada hem birkaç çeşit geleneksel makarna yemekleri ve şahane Akdeniz usulü salata bulmanda mümkün. Unutmadan Roma’da akşam saat 20:00’dan sonra nadiren dükkanlar kepenkleri kapatır. Aman! Sonra aç kalmayasın.

Roma’da Ücretsiz Yapılacak Şeyler

İspanyol merdivenlerini in çık. Aziz Peter Bazilikası’nın hayranlık uyandıran mimarisine şahit ol. Pantheon anıtlarını keşfet.

Roma'da Yapılacak Ücretsiz Şeyler

Trevi Çeşmesi’ne bozuk para at ve bir dilek tut. Yemyeşil tepelerine çık Roma’nın o muhteşem siluetine karşı bir selfie çek ve Borghese Villası’nı da gezmedim deme.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma konaklamak için oldukça uygun fiyatlı bir şehir. Birçok pansiyon ve hostel gezginlerin emrine amade. Merak etme hepsi de son derece temiz, güvenilir ve kaliteli hizmet veren yerlerdir.

Sana harika birkaç önerimiz var;

Anıt, mimari ve antik yapılara olan yakınlığı ile gezginler için harika bir seçenek olan Hostel Mosaic.

Roma’nın merkezinde ve Termini tren istasyonunun karşısında harika bir konuma sahip olan bir başka konaklama tavsiyemiz Hotel Tokyo. Burası da Roma gezilecek yerlere yakın ve ulaşım ağı olan bir konumda.

Roma hakkında daha fazla bilgi okumak istersen “Roma Gezi Rehberi” başlıklı yazımızı da okuyabilirsin.

Değerlendirme
Sezar’ın Hakkını Sezar’a Veren Şehir: Roma
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Bunun ötesinde 2013'ten beri tam zamanlı yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yapan dijital içerik üreticisiyim. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, rehberler ve videolar sunarak başkalarının da seyahat etmesini kolaylaştırmak istiyorum. Tüm maceralarımı, fotoğraf ve videolarımı burada ve YouTube kanalımda paylaşıyorum. Sadece fotoğraf/video çekmenin ve seyahat etmenin yanı sıra, doğada zaman geçirmeyi de seviyorum. Sizlere burada seyahatlerimde yaşadığım iyi-kötü anları, tecrübelerimi ve nasıl ucuza gezilir üzerine ipuçları içeren içerikler paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak ol! Sosyal medyada beni takip et ve hiçbir paylaşımımı kaçırma!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.