Avustralya dendiğinde akla gelen ilk şehirlerden biri olan Sidney, ülkenin turizm açısından en aktif ve bilinen şehridir.

Avustralya dendiğinde akla gelen ilk şehirlerden biri olan Sidney, ülkenin turizm açısından en aktif ve bilinen şehridir. Her yıl yılbaşına giriş görüntüleri ile gündeme gelen Sidney oldukça gelişmiş bir şehirdir. Nüfusu yaklaşık 5 milyon olan Sidney, Avustralya kıtasının ve aynı zamanda adasının en eski yerleşim bölgesidir. 1800’lü yıllara yaklaşırken keşfedilmesi ile kaderi değişen şehir, Güney Pasifik okyanusunun önemli bir yerleşim yeridir. Avustralya hem bir kıta hem bir ülke olarak dünya üzerinde etkili ekonomilerin başında gelir. Para birimi olarak kullanılan Avustralya Doları ve para piyasalarının bir kısmının kalbinin attığı Sidney ekonomi açısından önde gelen değerlerdendir. İngilizce konuşulan ülkede bu dilin farklı bir lehçesinin kullanılması buradaki eğitim olanakları vb. gibi durumlar nedeni ile Avustralya bu konular içinde dünyada önemli bir eğitim merkezi konumundadır. Avustralya göçmen alan ülkelerden olması ve bunu bir program dahilinde nitelikli işgücü üzerine bina etmesi nedeni ile birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu yönü ile tanınır. Sidney ise Avustralya’nın sayılan bu tüm özelliklerini içinde barındıran önemli bir cazibe merkezidir. Doğası ve şehir yapısı itibari ile mutlaka gezilmesi ve yaşanılması gereken yerler listesinde her zaman kendine üst sıralarda yer edinebilmektedir. Sidney’de yaşayan bir çok Türk vatandaşı mevcuttur.

En İyi Zaman

Sidney Seyahat Programı için Sidney’in kendine özgü bir hava durumu ve iklim yapısı olduğunu unutmadan plan yapmalısınız. Yaz aylarında sıcak bir şehir olan Sidney, aşırı sıcaklık artışının olmadığı yaz ayları ile oldukça davetkar bir şehirdir. Bu tarz bir tatil planı için yaz aylarını da tercih edebilirsiniz. Deniz turizmi bakımından sörf imkanı ile birlikte muhteşem plajları sizlere denizin keyfini sonuna kadar çıkarmayı sağlıyor. En iyi seyahat dönemi Sidney için, Aralık–Şubat arasındaki dönem önerilir. Seyahat süresinin uzunluğunu da mutlaka planlarınıza dahil ediniz.

Ulaşım

Sidney için ulaşım imkanı ülkemizden aktarmalı uçuşlar ile mümkündür. Yaklaşık 20 saat civarında bir uçuşla Sidney’e ulaşabilirsiniz. Seul veya Singapur üzerinden aktarmalı gidebilirsiniz. Bunun dışında diğer havayollarını inceleyerek, yine aktarmalı uçuşlar bulabilirsiniz. Sidney Havalimanı’na varışınızdan sonra sizi gelişmiş bir şehir içi ulaşım karşılayacaktır. Sidney toplu taşıma araçları ile İstanbul’a çok benzer yapıdadır. Tren, otobüs, raylı sistemler, deniz ulaşımı vb. entegre biçimde kullanılır. Tüm taşıtlar için geçerli bir kart vardır. Bunu alarak ulaşım ağını hangisinden yararlanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Havalimanından taksi, otobüs veya tren alternatifleri mevcuttur.

Alışveriş

Sidney şehrinde alışveriş için yapılabilecek birçok kapalı merkez vardır. Hepsi de birbirinden lüks ve önemli markaları barındırmaktadır. Sidney alışveriş merkezleri size burada çok rahat şekilde alışveriş yapabilme imkanı sunar. Ancak buralardaki alışverişler için iyi bütçe gerekebilir. Bu durumda imdadınıza Sidney’in cadde ve sokaklarındaki dükkanlar yetişir. Birçok cadde üzerinde ve sokak içinde oldukça uygun fiyatlı ürünler satan mağazalar vardır. Buralardan Sidney’e özgü hediyelikler ve Avustralya’yı hatırlatacak kıyafet ve figürler alabilirsiniz. Kanguru temalı oyuncaklardan çocuklarınıza almayı unutmayın!

Yeme İçme

Sidney mutfağı için söylenebilecek ilk şey, mutfağın tamamen karma bir mutfak olması ve bu özelliğini yerel tatları da yitirmeden harmanlamış bir mutfak olarak içindeki birçok kültüre damak zevki sunmasıdır. Deniz ürünlerinin yaygınlığı ve lezzeti konusunda fazla söze gerek olmayan Sidney mutfağında kanguru eti de oldukça önemli bir yere sahiptir. Deniz mahsulleri ile özellikle bu tatları arayan ve beğenenler için oldukça rahat bir yemek yeme olanağı sunan mutfak, kendine özgü lezzetleri ile de denenebilir bir mutfak olan Sidney Mutfağı sizleri bekliyor.

Konaklama

Sidney gibi büyük, modern şehre yakışır Sidney konaklama imkanları fazlası ile mevcuttur. Ancak buradaki planlı yapılaşma nedeniyle turizmin ve şehrin merkezi olan bölgelerde, konaklama imkanlarının seçilmesi gerekir. Bu sayede böylesi büyük ve özel bir şehri çok rahat gezebilirsiniz. Seçimlerinizde bu konuya dikkat etmelisiniz. CBD bölgesi seçim yapmanız için en uygun bölgedir. Ancak fiyatları yüksek gelirse alternatif oteller için en uygun bölge de Inner West bölgesi olacaktır. Sörf için kuzey bölgeleri, deniz ve plajlar için güney bölgeleri tercih etmeniz oldukça rahat bir Sidney tatili için önemlidir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Sidney oldukça önemli ve modern bir şehirdir. Bu büyüklüğün ve modernliğin yansıması, gece hayatında neredeyse dur durak bilmeyen eğlence hayatı ile tezahür etmektedir. Oldukça kalabalık ve yaygın olarak müdavimleri bulunan Sidney gece hayatı özellikle Cuma akşamından başlayan süreçte oldukça dolu dolu yaşanır. Bu nedenle hiç zorluk çekmeden kendinize uygun bir eğlence şekline dahil olabilirsiniz. Klas ve nezih mekanları tercih edebilir ya da Sidney’in bütün güzelliğiyle seyredebileceğiniz gece gemi veya yat turlarına katılabilir ve unutulmaz Sidney geceleri yansımalarını yakından izleyebilirsiniz.

Sidney gezisi mi planlıyorsun?

Sidney hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Sidney gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Sidney gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.