Şehrin tarihi milattan önce 5. yüzyıla kadar dayanıyor.

Şehrin tarihi milattan önce 5. yüzyıla kadar dayanıyor. Kamboçya’nın bilinen ilk büyük devleti 9. yüzyılda kurulan Khmer İmparatorluğu dolayısıyla Kamboçya halkına Khmerliler deniyor. Siyem yenildi anlamına gelen şehrin ismi Khmerliler ile Siyem halkı arasındaki çatışmayı simgeliyor. Siyam ordusunun Khmerlilere yenilmesi sonucu onlara bu isim takılmış. Siem Reap şehri iki farklı kültürün, modern ve geleneksel, birleşimi sonucunda ortaya çıkan değişik bir kültüre, bin yıllık tapınaklara ve göz alıcı mimari bir yapıya sahip. Özellikle şehirde bulunan Khmer İmparatorluğunun 900 ile 1400 lü yıllar arasında mimari bir şaheser olarak adlandırılan ve bu şehrin bir sürü turist çekmesini sağlayan Angkor Wat tapınağı en büyük kültürel ögelerden bir tanesi. Yıkılmadan önce bir şehir olan Angkor 1177’de Çampa Krallığı’nın akınları ile yıkılmış ancak bir kaç yıl sonra Khmer İmparatorluğu’nun Çampa Krallığı’nı yenmesiyle buraya Ankgor Wat tapınağını yaptırmış. 1800’lü yıllarda Fransız sömürgesine giren şehir 100 yıl kadar sömürge devleti olarak kalmış ve çıkan iç savaş nedeni ile 1.7 milyona yakın insan hayatını kaybetmiş. Şu anda 170 bin nüfusa sahip şehrin tek eksiği deniz olmaması. Yalnız denizin yerine şehrin içerisinden geçen Siem Reap Nehri mevcut. Kamboçya’da kullanılan para birimi Riel ancak dolar da her yerde olduğu gibi kullanılabiliyor.

En İyi Zaman

Siem Reap şehri tropikal iklime sahip, sıcaklık ve nem miktarı tropikal iklimlerde olduğu gibi yüksek. Mevsimlere göre sıcaklık, nem ve yağış değişimi çok az. En düşük sıcaklığı 19 derece en yüksek sıcaklığı ise 35 olarak ölçülmüş. Ortalama yağışa bakıldığında ise en çok yağış aldığı ay Eylül ayı. Şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar ekim ile mart ayları arası. Çünkü bu aylar arasında sıcaklık ne çok yüksek olur ne de çok düşük, yağış da aynı sıcaklık gibi. Eğer diğer aylarda gitmek isterseniz yanınıza yağmurluk veya şemsiye almalısınız.

Ulaşım

The Ankgor uluslararası havalimanı Siem Reap şehir merkezine 15 km uzaklıkta. Ancak Türkiye’den Siem Reap’a uçmak isteyenler için maalesef aktarmasız uçuşlar yok. Önce Türkiye’den Singapur ya da Tayland’a uçmak, oradan da otobüs ya da tekrar bir uçağa binmek gerekmekte. Bangkok’tan Siem Reap’a uçakla bir saatte vara biliyorken otobüsle sekiz saatte varabilirsiniz. Bu yüzden para konusunda sıkıntınız yoksa uçağı tercih edebilirsiniz. Her ülkede olduğu gibi şehir içinde taksiye bine bilmeniz mümkün. Bir de tuktuk diye bir ulaşım aracı bulunuyor ve bu araç taksiden bir kaç dolar daha ucuza geliyor.

Alışveriş

Siem Reap şehir merkezi Sivutha Street ve Psar Chas yani eski pazar çevresinde kurulmuş. Alışveriş mekânları arasında eski pazar (Psar Chas), Angkor Market, Center Market, Khmer seramik ve güzel sanatlar merkezi yer alıyor. Buralarda alışveriş yapabilmeniz mümkün, buralar hem fiyat olarak uygun hem de aldığınız ürünler için vergi ödenmiyor. Ne alabilirsiniz? Kamboçya ipeği, seramik ürünler, tekstil ürünleri, ahşap ve taş oymadan yapılan hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Özellikle yerel pazarlarda tekstil geliştiği için kaliteli ürünleri çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Nakit para kullanabildiğiniz gibi kredi kartınızı da rahatlıkla her yerde kullanabilirsiniz.

Yeme İçme

Her ülkede her şehirde olduğu gibi farklı mutfakları bulmak Siem Reap’ta da mümkün. Yalnız maddi durumunuza göre nerede nasıl bir yemek yiyeceğinize siz karar verebilirsiniz. Ara sokaklardaki salaş dükkânlarda bir şeyler yemek paranızı daha az harcamanızı sağlayabilir. Ancak canınız restorana gitmek isterse burada Tayland, Khmer, Vietnam, Fransız, Endonezya mutfaklarını bulabilirsiniz. Yerel içkilerinde ise bir çeşit şarap bulunuyor. Bu şarabın içinde kalbi delik bir yılan bir de akrep var. Kanlarının şaraba karışınca bunu içen erkeklerin güç kuvvet kazandığını düşünüyorlarmış. Sayıları azaldığı için şehirde yılan yemek yasaklanmış.

Konaklama

Her ülkede olduğu gibi Kamboçya’nın Siem Reap şehrine giderseniz otelde kalabilmeniz mümkün. Çeşitli internet siteleri üzerinden araştırma yapıp size en uygun olabilecek oteli bulmalısınız. Tabi bunu yaparken uygunluğuna dikkat etmenin yanında oteller hakkında yapılan yorumları da çok iyi okumalısınız. Daha önce giden insanların izlenimlerini, o otel hakkındaki düşüncelerini okuyarak siz de kalabileceğiniz en sağlıklı yeri bulabilirsiniz. Otel haricinde ev kiralamak mümkün. Ancak ev kiralamak 5 ya da 10 kişilik kalabalık bir grupla gidildiğinde daha mantıklı olabiliyor. Otelde kalacak paranız yoksa da ucuz hostellerde kalabilmek mümkün.

Gece Hayatı ve Eğlence

Siem Reap şehrini çok fazla turistin tercih etmesinden dolayı canlı bir gece hayatı var. Gece hayatınızı güzel geçirmek istiyorsanız özellikle Pub Street denilen 8. cadde bar, restoran ve gece kulüpleriyle dolu. Zengin menüleri ile bu mekanlardan bir tanesinin size uyacağından emin olabilirsiniz. Özellikle her yerin menüsünde Angelina Jolie diye bir kokteyle rastlamanız mümkün. Bu kadar revaçta olan bir kokteyli siz de denemelisiniz. En popüler gece mekânlarından bazıları; Angkor What, Martini, FCC Angkor, Linga Bar (gaylere yönelik bir bardır), Temple Club ve Soup Dragon’dur.

Siem Reap gezisi mi planlıyorsun?

Siem Reap hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Siem Reap gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Siem Reap gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.