Dünyanın az sayılı şehir devletlerinden biri olan Singapur, kuzeyinde Malezya’nın Johor şehri, güneyinde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrilidir.

Dünyanın az sayılı şehir devletlerinden biri olan Singapur, kuzeyinde Malezya’nın Johor şehri, güneyinde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrilidir. Oldukça eğlenceli bir yaşamın süre geldiği Singapur, uyumayan şehir olarak biliniyor. Eğlence mekanları oldukça ünlü olan Singapur, bu anlamda tüm Dünya’ya nam salmış durumda. Her yerden turist akınına uğrayan şehir, birçok festivali ile de ünlenmiş durumda. Singapur şehri, Malezya’nın Johor Bahru kentine yürüme mesafesinde yer alıyor ve yapılan araştırmalara göre buraya gelen turistlerin yüzde 60 gibi büyük bir kısmı, iki şehir arasını yürüyerek geçmeyi tercih ediyor. Eğer Singapur’da bulunuyorsanız ya da ziyaret etme planınız varsa, farklı ülkelerin bağlantısını sağlayan bu yolda yürümenizi ve sizin de bu zevki tatmanızı öneririz. Bunun yanı sıra Singapur’da oldukça çeşitli milletlerden insan bir arada yaşıyor. Yaklaşık 6 milyonluk Singapur nüfusunun büyük bir kısmını Çinliler, diğer kısmını Malaylar, Hintliler ve diğer azınlıklar oluşturuyor. Bu kadar çok kültürün yer aldığı Singapur’da da oldukça zevkli vakitler geçirmeniz mümkün. Singapur, ekonomik ve tarımsal faaliyetlerde ne kadar dışa bağımlı bir yer olsa da, şehirde ulaştırma, bankacılık, habercilik alanlarında oldukça büyük gelişimler bulunuyor. Bu anlamda da önemli olan Singapur’a yapacağınız ziyaretlerde, gezip görmeniz gereken fazlasıyla yer bulunuyor.

En İyi Zaman

Singapur, iş amaçlı ya da turistik gezilerde tercih edebileceğiniz şehirler arasında yer alıyor. Özellikle gece hayatı ve eğlence dünyası, sizi Singapur’a çeken nedenler arasında yer alabilir. Singapur’da tropikal iklim hakimdir. Sıcaklık ve nem miktarı yılın her zamanı oldukça yüksek. Bundan dolayı Singapur’u yılın her zamanı ziyaret etmeniz mümkün. Singapur’a gitmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Nem ve sıcaklıktan dolayı kendinizi ve cildinizi korumanız gerekebilir. Bunun yanı sıra yılın bazı dönemlerinde etkili olan muson yağmurlarına karşı da tedbirli olun.

Ulaşım

Singapur şehrinde ulaşım her anlamda gelişmiş durumda. Küçük bir ülke olmasına rağmen havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım imkanı bulunuyor. Changi Airport adlı havalimanından şehir merkezine ulaşmak için oldukça ekonomik olan halk otobüslerini ya da taksileri tercih edebilirsiniz. Şehir içinde ulaşım oldukça gelişmiş durumda ve bu gelişmişlik fiyatlara da yansıyor. Bir yerden başka bir yere gitmek için kullanmak istediğiniz her vasıta uygun fiyatlarla karşınıza çıkıyor. Ama siz en uygun olanı ile yolculuk yapmak isterseniz, her birinde klima bulunan halk otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Alışveriş

Singapur halkı alışveriş ve yeme içme için genellikle Malezya’nın Johor Bahru şehrini tercih ediyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Singapur’a yürüme mesafesinde yer alan Johor Bahru şehri, hem alışveriş hem de yeme içmede Singapur’a göre daha ucuz. Bu yüzden hem yerli halk, hem de giden turistler daha çok Johor kentini tercih ediyor. Siz şehir değiştirmekten yana değilseniz, Singapur şehrinde de alışveriş yapacak çok güzel mekanlar bulabilirsiniz. Kent Meydanı Alışveriş Merkezi başta olmak üzere, şehirde birçok dev alışveriş merkezi ve alışveriş yapılacak semt bulmanız mümkün.

Yeme İçme

Singapur’da çeşitli kültürlerden insanlar bir arada barındığı için çok çeşitli yeme içme imkanları da bulunuyor. Bol baharatlı ve acılı Hint mutfağı, Çin mutfağı ve daha birçok ülkeden lezzetleri burada bulmanız mümkün. Dünya mutfağından lezzetlerin yanı sıra, yerel yemekleri tatmanızı da öneririz. Singapur’a özgü yerel lezzetler yanında, Hindistan cevizi sütü ile kavrulmuş pirinç de ikram ediliyor. Bu lezzetlerin tadına bakıp lezzet haritanızı genişletmeniz de yarar var. Eğer Çin yemekleri yemek istiyorsanız, mutlaka Çin Meydanı Yiyecek Merkezi’ne gitmenizi tavsiye ederiz. En iyi Çin lezzetlerini burada bulacaksınız.

Konaklama

Singapur küçük bir ada şehri olduğu için konaklama alanları oldukça pahalı seçeneklerden oluşuyor. Hem oteller, hem de kiralık evler, Asya ülkeleri içerisinde en yüksek fiyatlara sahip. Oteller, hosteller, kiralık evler bulunuyor ancak, bu seçenekler içinden bütçenize en uygun olanı seçmek tamamen size kalıyor. Oteller ve kiralık daireler, en pahalı seçenekler arasında yer alıyor. Bu seçenekler arasında en ucuz konaklama sağlayabileceğiniz seçenek tabi ki hosteller. Gün boyu dışarıda olup, yeme içme işlerinizi de dışarıda bir restoranda giderdikten sonra, bu hostellerde ucuz fiyata konaklamanız mümkün oluyor.

Gece Hayatı ve Eğlence

Singapur gece hayatı ve eğlence mekanları, tüm Dünya tarafından yakından biliniyor. Zouk Singapore Nightclup, Avalon, South Crystal Pavilion, Marina Bay Sands ve daha birçok gece kulübü bulunuyor ve bu kulüpler, uluslararası üne sahip durumda. Gece kulüpleri ve eğlence mekanlarının yanı sıra birçok festivale de ev sahipliği yapıyor Singapur. Bu festivaller ve etkinlikler arasında, Formula 1 Grand Prix, Christmas, Mid-Autumn Festival, GSS ve Singapore Food Festival dünyada en çok ses getiren festivallerden bazıları. Singapur şehri eğlencenin tam merkezi dememiz mümkün.

Singapur gezisi mi planlıyorsun?

Singapur hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Singapur gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Singapur gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.