Büyük Lizbon bölgesinde yer alan Sintra şehri Portekiz’in turizm için en önemli kaynağıdır.

Büyük Lizbon bölgesinde yer alan Sintra şehri Portekiz’in turizm için en önemli kaynağıdır. Yüksek tepelerin ortasında bulunan bu şehir 19. yüzyıl başlarında ortaya çıkan romantizm akımının etkisiyle inşa edilmiş evleri ile ünlüdür ve bu mimari yapılar UNESCO tarafından korunmakta ve kültür mirasları listesine dâhil edilmiş durumdadır. Sintra Museu de Arte Moderna-Modern Sanatlar Müzesi, Igreja de Santa Maria, Castelo dos Mouros-Moorish Castle, Pena Sarayı, Palacio Nacional-Ulusal Saray, Museu do Brinquedo-Oyuncak Müzesi, Palacio da Regaleira, Monserrat Sarayı, Cabo de Roca, Praia da Adraga gibi mimarisinde romantizm akımını taşıdığı için dünya çapında bilinen yapılar bulunduran Sintra şehri gidilip, gezilip, görülmek için ertelenmemesi gereken planlar arasında bulunmalıdır. Merkezi Vila Velha, merkezde bulunan park, müze ve kiliseleri, özellikle de şehrin tepesinde yer alan sarayı Palacio Pena, Araplar tarafından inşa edilen kalesi Castelo dos Mouros ve bahçeleri gezilip güzel bir göz ziyafeti çekilmeli. Yaklaşık 400 kilometre kare bir alana yayılmış olan bu minik ve şirin şehir, 450 bin civarı bir nüfusu olan bir destinasyondur. Doğal güzelliklerle bezenmiş olan bu minik şehirde birbirinden güzel bitki örtüsü ve onların rengârenk görüntüsü sizi şaşkına çevirecek. Dahası uygun fiyata deneyimleyebileceğiniz birbirinden leziz soslarla hazırlanmış Sintra’ya özgü deniz ürünü yemekleri ve bu yemeklerin uygun fiyatları da göz önünde bulundurulursa bir an evvel buraya gelin deriz.

En İyi Zaman

Okyanusa kıyısı olan bir şehir olan Sintra kentini ziyaret etmek için seçeceğiniz zaman dilimi kesinlikle sizin keyfinize kalmış bir durumdur çünkü yazları sıcak geçen 35-40 santigrat derece civarlarında kışları ise ılık, yağmurlu geçmekte ve 10-15 santigrat derece civarında seyretmektedir. Tarihi ve dini yapısı göz önünde bulundurulursa sonbahar-kış aylarında hafif yağmurlu sisli bir havada şehrin mimarisi siz gezginleri kesinlikle büyüleyecektir. Elbette ilkbahar-yaz aylarındaki gezi de en az sonbahar-kış kadar tat verecektir ama mistisizm biraz daha az dozda olacaktır.

Ulaşım

Küçük bir şehir olan Sintra’da ulaşım hiçte sıkıntı olmamakta. Lizbon ya da Porto’dan aşina olacağınız trafik sıkıntısı şehrin küçüklüğünden ve sağlam bir planlama ürünü olan alt yapısından dolayı Sintra’da karşınıza çıkıp sizin canınızı sıkmıyor. Otobüs, metro ve taksilerle birbirinden güzel parklara, saraylara ve müzelere tek vesaitle gidebilirsiniz. Gece geç saatlere kadar çalışan metro ve otobüsler sayesinde de ister eğlenceden geç dönüş saatlerinizde isterseniz de geç vakitte planladığınız eğlence aktivitelerinden vazgeçmek zorunda kalmayacak, tatilinizin tadını çıkarırken eğlenceyi de doyasıya yaşamış olacaksınız.

Alışveriş

Sinistra, Po de Arroz, H’art Portugal, SintrArt, Maria du Bosque, Maria Madrugas ve Pateo do Titao gibi birbirinden güzel ve çeşitli alışveriş merkezine sahip olan Sintra şehri, elbette birbirinden renkli butik dükkânlara ve pazarlara da sahip. Ama eğer aradıklarınızı hemen elinizin altında bulmak istiyorsanız alışveriş merkezi elbette daha kolay ve mantıklı bir seçim olacak fakat Sintra’nın etnik dokusunu ve kültürünü anlamak için panayırlarına ve pazarlarına kesinlikle uğrayın deriz.

Yeme İçme

Şarap imalathaneleri ve üzüm bağları, şarap turları ve tatma etkinlikleri, yemek turları, şarap barları, köylü pazarları, bira tatma etkinlikleri ve turları oldukça yaygın bulunan bir bölgedir Sintra. Geniş yer kaplayan üzüm bağları ve şarap imalathaneleri sayesinde büyük bir üne kavuşmuştur Sintra, dolayısıyla bu şöhreti turizme faydalı kılmak için şarap turları ve tatma etkinlikleri ile perçinlemişlerdir. Yemeklerde yoğun bir şekilde domuz eti kullanılmaktadır, fakat her damağa uygun restoran ya da fast food dükkânı bulunmaktadır. Eğer vejetaryen iseniz sıkıntı yaşayabileceğiniz bir bölge olsa da domuz eti yemek istemeyenler için biraz kısıtlı bir menüsü olan bir şehir.

Konaklama

Okyanusa olan kıyısı sayesinde ister okyanus ve doğa manzaralı lüks bir konaklama isterseniz de okyanustan daha uzak bölgelerde daha ekonomik konaklama alanları arasında seçim yapabilmeniz için Sintra siz gezginlere oldukça geniş bir yelpaze sunmakta. Penha Longa Hotel & Golf Resort, Hotel Tivoli Palacio de Seteais, Arribas, Lawrence’s, Tivoli Sintra, Quinta da Capela, Vinha da Quinta, Central Hotel, Casa do Valle, Cinco Bed & Breakfast, Casa Miradouro, Quinta Verde Sintra, Quinta das Murtas, Quinta de Sao Thiago, She Pine Tree House, Monte Da Lua, Quinta Do Rio Touro, Quinta da Vigia ve Quinta das Sequoias gibi birbirinden çeşitli konaklama alanlarından cebinize, zevkinize ve beklentilerinize uygun olanı seçip Sintra’nın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Okyanusa olan kıyısı ve turizmin en canlı damarı olmasına rağmen, Sintra’nın gece ve eğlence hayatı pek gelişmemiştir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında hava kararır kararmaz şehrin sakinleri evlerine çekilirler. Fakat elbette ki tahmin edeceğiniz üzere gece hayatı ve eğlence hayatı hiç yok desek de haksızlık etmiş oluruz. Gece kulüpleri okyanus kıyısında uzanmış bir şeritte sıralansa da, gece kulüplerinin büyük bir kısmı şehir merkezine belirli bir uzaklıkta bulunmaktadır fakat ulaşım sıkıntısının olmaması sizi gece hayatının tadını çıkarmanız için büyük bir fırsat sunuyor.

Sintra gezisi mi planlıyorsun?

Sintra hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Sintra gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Sintra gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.