Nasır El-Mülk Camii, Şiraz

Gece 00.00 otobüsü ile İsfahan’dan yola çıkarak Şiraz’a ertesi günün sabahı 07.00 sularında geliyordum. Şehir henüz yeni uyanmış ve insanlar caddelere karışmak üzere. Şiraz otobüs terminalinde indikten sonra bulunduğunuz yerin doğusu şehir merkezine giden yoldur. Tabii terminalden çıkarken yine taksiciler dört gözle sizi bekliyor olacaklar. Siz direndikçe onlar taksi lazım mı diyecekler. Tatlı bir dille tekliflerini geri çevirin ve çıkışın az ilerisinde şehir merkezine kalkan toplu taşıma otobüslerine yönelin. Durağı göreceksiniz zaten. 15 dakikada bir şehir merkezine otobüs kalkmaktadır. Kişi başı yol ücreti 500 tümendir. Terminalden şehir merkezine otobüs yolculuğu 10 dakika sürüyor…

Şiraz Gezi Notları

Şehir merkezindeyim. Etrafı biraz gözlemliyor ve Nasir Al-Mulk Camii tabelasını fark ediyorum. Bu yöne doğru rotamı çevirip yürümeye başlıyorum. Yaklaşık bir 300 metre yürüdüm fakat ortalıkta cami denen bir şey yok henüz. Yürümeye devam ederken kulağıma def çalgısının hoş tınıları geliyordu. Sese doğru yöneldiğimde kendimi bir gıda toptancısında buluyordum. Selam verip içeri giriyor ve çok güzel çaldığını söylüyordum Şiraz’lı vatandaşa. Adı Saeed. Saeed, Şiraz’da gıda toptancılığı yapan bir esnaf. Kuru bakliyat, yağ ve çeşitli kuruyemiş ürünleri satıyor. Aynı zamanda yerel halkın alışveriş yapabileceği perakende satışları da mevcut. Saeed beni güler yüzlü bir şekilde karşılıyor ve oturmamı istiyor.

Bir avuç fıstık ve yeni demlemiş olduğu çaydan bir bardak ikram ediyor. Karşılıklı sohbet ediyoruz. Dükkânda birde Irshad adında Afgan göçmeni çocuk çalışıyor. 13 yaşlarında. Ailesi ile birlikte savaştan göç etmişler. Irshad, Saeed’in yanında çalışarak ailesine ekonomik anlamda destek oluyor. Saeed ile ben birbirimize öyle ısındık ki bu sohbet bir saate aşkın sürdü. Saeed’e kalacak yer konusunda bana yardım etmesini istediğimi söyledim. Bu esnada dükkânın hemen karşısının misafirhane olduğunu söylüyor bana. Benim için misafirhanede bir oda alacağını ifade ediyor. İlk önce kabul etmesem de Saeed tüm samimiyeti ile bunu sorun etmeyeceğimi söylüyor ve ekliyordu sen bizim misafirimizsin diye.

İran, gerçekten misafirperver bir ülke. Bunu her şehirde görebilirsiniz. Birlikte misafirhaneye gidiyor ve bu gece kalabilmem için 1 oda kiralıyoruz. 20 bin tümen oda ücreti. Parayı vermek isterken Saeed olmaz diyor ve kendi ödemeyi yapıyordu. Bu durumdan dolayı mahcubiyetimi kendisine söylesem de bunu problem etmeyeceğimi bana hissettiriyordu. Diğer şehirlerde olduğu gibi Şiraz’da da karşıma iyi insanlar çıkmaya başlıyordu günün ilk saatleri. Zira Saeed bunlardan birisi. Ben odama yerleşirken Saeed ise tekrar dükkânına gidiyordu.

Yoldan geldim ve biraz sersemim. Bir duş alırsam kendime gelirim diye düşündüm. Odama yerleştim ve Şiraz gezim için gerekli hazırlıklarımı yaptım. Bir duş aldım ve tekrar dışarı çıktım. Hemen karşıda yer alan Saeed’in dükkânına gidiyor ve Şiraz gezi notlarımda yer alan görülecek yerlerin adreslerini alıyorum Saeed’den. Şimdi işim biraz daha kolaylaştı şehri gezme açısından.

Artık Şiraz’ı gezme vakti! Saeed’e teşekkür ediyor ve dükkândan ayrılıyordum. İlk durağım Vekil Camisi olacak. Yaklaşık 10 dakika süren bir yürüyüş sonrası camiye geliyorum. Vekil camisinin bulunduğu bölge aynı zamanda tarihi Şiraz Vekil Pazarı’na da ev sahipliği yapmakta.

Şiraz Gezilecek Yerler

Vekil Camii

Vekil Camii, Şiraz

Zand Hanedanı kurusucu olan Kerim Han tarafından 18. Yüzyılın ortalarında inşa edilmiş olan yapı İran İslam mimarisinin güzel örneklerinden biridir. Giriş kapılarının yanı sıra caminin içi çiçek motifleri ile dekore edilmiştir. 8660 metrekarelik bir alanı kaplayan Vekil Camii, büyük bir açık avlu ve kuzey-güney bölgelerini kapsayan iki eyvana sahiptir. Camii dekorları Kaçar dönemine ait olan çiçek motiflerinin yanı sıra, Şiraz’lı sanat ustalarının muhteşem taş işçiliği de üstün bir göz alıcılık katmaktadır. Ziyaretim esnasında camii kapalı ve tadilat çalışmaları vardı. Sadece avlusundan bir kare fotoğraf alabildim. Tadilatın kısa bir zaman zarfında biteceğini öğrendim görevlilerden. Şiraz seyahatinizde bu camiyi özellikle de iç dekorlarını mutlaka görmenizi öneriyorum.

Vekil camisine gelirken muhtemelen Vekil pazarı içerisinden geleceksiniz. Zira şehir merkezine gelinen yol bu yönde. Ben pazarı, camii gezintim sonrasına bırakmıştım. Nitekim Vekil Camii ziyaretim sonrası hemen sol tarafta girişi bulunan tarihi Vekil Pazarına giriyorum. Girer girmez burnunuza nefis baharat kokuları gelecek ve rengârenk tezgâhlar size adeta görsel bir şölen yaşatacaktır.

Vekil Pazarı

Vekil Pazarı, Şiraz

Zand Hanedanı kurucusu Kerim Han yapılarından biri olan Vekil Pazarı, Şiraz’ın en eski yerleşim merkezlerinden biri üzerinde yer almaktadır. İran kültürünün yoğun olarak yaşandığı bu bölge tarihi ve geleneksel yaşam kültürü ile keşfedilmeye değer muhteşem anlara ev sahipliği yapmaktadır. Nitekim Vekil Pazarı geleneksel el sanatları, Şiraz halıları, tablolar, kuyumcular, baharat ve giyim tezgâhları ile şehrin kalbinin attığı yerdir. Çarşı büyüklüğü, iç dekorasyonu ve atmosferi ile büyüleyicidir.

Vekil Pazarı, Şiraz

Vekil pazarını yaklaşık 1 saat dolaştım… Her tezgâha uğradım, yerel esnafla konuştum ve içerinin havasını doyasıya soludum. Gerçekten kültürel anlamda doyurucu bir atmosfere sahip burası. Çarşıdan çıkarak Nasır El-Mülk Camisine doğru gidiyorum. Camiye doğru yürürken gözümün önüne o muhteşem görüntüsü geliyor. Güneşin, Nasır El-Mülk Camisi rengârenk pencerelerine vurduğu o anlar, içerideki cenk cümbüşünü canlandırıyorum zihnimde. Çok kez bu anın fotoğrafına İnternette bakmıştım. Şimdi ise o camiyi yakından görme mutluluğu vardı içimde.

Nasir El-Mülk Camii

Nasır El-Mülk Camii, Şiraz

İran İslam mimarisinin en belirgin özelliklerini taşıyan Nasır El-Mülk Camisi benzersiz ve üstün özellikleri ile son derece büyüleyici bir yapıdır. Camii, gün doğumu ile canlanır ve renklerin bir semazen gibi gösterisine bürünür adeta. Duvarları, kemerler ve eyvanları son derece titizlikle inşa edilmiş Nasır El-Mülk Camii, Kaçar Hanedanı Mirza Hasan Ali Nasır El-Mülk emriyle inşa edilmiştir. Çarpıcı renkler ile muhteşem bir başyapıt olan caminin inşası 12 yıl sürmüş ve 1888 yılında tamamlanmıştır. Sahip olduğu vitray pencerelere vuran güneş ışığı içerisini olağanüstü kılmaktadır. Şiraz gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir eserdir.

Buradan ayrılarak Kerim Han Kalesine geçiyorum. Camii ile kale arasındaki mesafe yaklaşık bir 250 metre yürüme uzaklığında. Kerim Han kalesi çevresi yemyeşil alanlar ile çevrili ve park alanı mevcuttur. Şiraz’lı aileler yaz akşamları burada oturup vakit geçirmekteler. Kale dış görünümü ile oldukça etkileyici bir mimariye sahip.

Kerim Han Kalesi

Kerim Han Kalesi, Şiraz

Zand Hanedanı Kerim Han tarafından 17. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Tamamı tuğladan inşa edilmiş olan kale, saray bahçesinin bir parçası olarak İsfahan’daki büyük eserler ile rekabet amaçlı bir niteliğe de sahiptir. 4000 metrekare alan üzerine kurulu olan Kerim Han Kalesi dört köşesini yüksekliği 14 metre olan 4 burç tamamlamaktadır. Kale oldukça iyi korunmuş durumdadır.

Şah Çerağ Türbesi

Şah Çerağ Türbesi, Şiraz

Şii dünyasının önemli isimlerinden ve 12 imamdan biri olan İmam Rıza’nın kardeşi Seyid Emir Ahmed’in türbesinin yer aldığı mezar anıt ve camisidir. Türbe, iki minareli ve bir kubbesi bulunan cami içerisinde yer almaktadır. Camii, ahşap oyma ve yeşil mermer duvarları ile bağlı sekizgen sütun tarafından desteklenmektedir. Giriş, son derece etkileyici bir kapı ve altın işlemeli camekân paneller ile dekore edilmiştir.

Türbenin yer aldığı bölüm yüzlerce çini parçaları ile dekore edilmiş ve oldukça göz kamaştırıcı bir tasarıma sahiptir. Camii avlusunda bir turizm bürosu yer almaktadır. Buraya uğrayın ve bir rehber talep edin. Stajyer olan rehberler size Şah Çerağ hakkında bilgi vermek için sıraya girmişlerdir adeta. Oldukça güler yüzlü ve samimi olan genç rehberler eşliğinde camiyi gezebilir detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ücretsiz olarak verilen bu hizmet aynı zamanda rehber sayesinde sizi kompleksin özel bölmelerine de girişinize olanak sağlayacaktır.

Hafız’ın Türbesi (Hafızıye)

Hafız'ın Kabri, Şiraz

Ünlü İran’lı şair Hafız anısına Şiraz’da dikilmiş olan iki anıt yapıdır. Ölümünden 20 yıl sonra inşa edilen Musalla Bahçeleri Hafız’ın mermer süslemeli türbesine ev sahipliği yapmaktadır. Mevcut binalar 1935 yılında inşa edilmiş ve Fransız mimar Andre Godard tarafından tasarlanmıştır. 19.000 metrekare üzerinde inşa edilmiş olan kompleks geniş bahçe alanı ve Hafızın göz alıcı türbesi ile görülmeye değer bir yerdir.

Bahçe içerisini dolaşırken bir grup genç yaklaştı yanıma. Beni, Alman turist zannettiklerini söylediler. Türk olduğumu söyleyince sevindiler ve kendilerine yakın hissettiler. 10 dakika ayak üstü sohbet ettim kendileri ile. Türkmen, Afgan, Pakistan ve İran’lı bir grup. Hepsi çok iyilerdi. Onlarda gezmeye gelmişler Şiraz’a. Hafızın Musalla Bahçesi’nde bu anı fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdik. 🙂 İran ve Türkmen arkadaşlar ile İnternet üzerinden hala görüşüyoruz.

Hafız'ın Kabri, Şiraz

Buradan ayrılarak şehrin girişi yani Darvaz-e Kuran Kapısı’na doğru yürüyüşe geçiyorum. Yaklaşık 1 kilometre yürüme mesafesinde. Havada bir hayli sıcak. Bunu sorun etmiyorum. Yürüyerek günlük yaşamı ve insanları daha iyi gözlemleyebilirim. İran’ın yakıcı güneşi nasıl da tenimi karartmış. Salına salına yürüyerek yaklaşık bir yarım saat sonra Kur-an kapısına geliyorum. Darvaz-e Kuran kapısı Şiraz’ın kuzeyinde yer almaktadır. Darvaz-e Kuran kapısı çevresi itibari ile oldukça sosyal bir alan olduğunu görüyorum. Çay bahçeleri ve yeşil alanlar mevcut. Şiraz’lı ailelerin burada piknik yaptıklarını görüyorum.

Darvaz-e Kuran Kapısı

Darvaz-e Kur'an Kapısı, Şiraz

Etkileyici mimarisi ile şehir girişinde sizleri karşılayan Darvaz-e Kuran Kapısı Şiraz’ın yaklaşık bin yıllık tarihi bir yapısıdır. Zand Hanedanı Kerim Han, yapının üst katında yer alan odaya kutsal kitaptan çeşitli dosyalar bıraktığı için bu kapıya Kur-an kapısı denilmiş ve günümüze kadar bu isim ile anılmıştır. Depremden gördüğü hasar ile tahrip olan yapı Muhammed Zaki Khan ve son olarak 1949 yılında ise Şiraz’lı tüccar Al Tejar tarafından restore edilmiş.

Saati 18.00 yaptım. Sabahtan beri ara ara dinlenerek şehri dolaştım. Persepolis’i ise ertesi güne bıraktım. Sabahtan öğlene kadar doya doya gezerim düşüncesi ile. Şehir merkezine geri dönüyor ve konaklayacağım yere geliyorum. Burada biraz soluklanıyor ve daha sonra Saeed’in dükkânına geçiyorum. Saeed dükkânı akşam 22.00’da kapatıyormuş. Bir güzel çay demliyor ve afiyetle içiyoruz karşılıklı. Çay, günün yorgunluğuna çokta iyi gelmişti. Yaklaşık 1 saat süren muhabbet sonrası ben Saeed’in yanından ayrılıyor ve uyumak için misafirhaneye geçiyorum. Pek fazla oyalanmadan vurup kafayı yatıyorum. Sağ olsun Saeed sayesinde güzel bir uyku çektim.

Sabah 08.00 gibi uyanıyor ve bir duş altıktan sonra misafirhaneden çıkışımı yapıyorum. Saeed sabah 07.30 da dükkânı açıyor. Nitekim misafirhaneden çıkışımı yaptıktan sonra açık olan dükkâna Saeed’in yanına gidiyorum. Burada Persepolis ulaşımım için kendisinden bilgiler alıyorum. Bu esnada bir kamyon yanaşıyor dükkânın önüne. Kamyon, Saeed’in siparişiyle gelen un yüklü bir kamyonet. İki kişi un çuvallarını kamyon kasasından Saeed’in dükkânına indiriyorlar. Saeed ise kamyonun Mervdevşt şehrinden geldiğini bana söylüyordu. Yani Persepolis’e yaklaşık 20 dakikalık mesafede yer alan bir yerleşim bölgesi. Bu harika bir haber benim için!

Saeed, kamyonet şoförü ile konuşuyor ve beni Mervdeşt’e bırakabilir mi fikrini soruyor. Şoför kabul ediyordu. Eh, çok iyi oldu gerçekten. 1 saat süren unların sevkiyatı sonrası saat 09.00 da kamyonet Mervdeşt’e hareket etmek üzere. Bu esnada Saeed ile vedalaşıyorum. Dükkânına misafir ettiği ve konaklamamda yardımcı olduğu için kendisine teşekkür ediyorum. Beni Mervdeşt’e götürecek olan kamyonet ile bir resim çekinmeden olmaz. 🙂

Şiraz'dan Persepolis'e Nasıl Gidilir?

Malum kamyonet ile gidiyoruz. Oldukça yavaş geçiyor yolculuk. Şoför Farsça dışında başka bir dil bilmiyor. Zaten kendisi de yola konsantre olmuş durumda. Bende camdan Şiraz’ı, geçtiğimiz yolları seyre dalıyorum. Yolculuğumuz 1 saat 45 dakika sürdü. Saat 11.00’a geliyor. Şoföre teşekkür ederek ayrıldım. Mervdeşt şehir merkezindeyim.

Persepolis, Farsça adıyla Taht-ı Cemşid’e taksiler buradan kalkmakta. İran’da malum taksiler paylaşımlı. Persepolis’te popüler bir yer olunca fazla beklemem düşüncesi ile bir taksiye yanaşıyorum. Şoför tek gidelim dese de ben kabul etmiyor ve bekleyebileceğimi söylüyorum kendisine. Yaklaşık bir 20 dakika bekledikten sonra Persepolis’e gidecek olan 3 kişi daha çıkıyor. 4 kişi taksiye biniyor ve kişi başı 5.000 Tümen ödüyoruz. Fazla uzakta değil Persepolis. 15 dakikalık yolculuk sonrası Persepolis’e geliyoruz. Buraya gelinen yol ağaçlıklar ile çevrili son derece güzel bir güzergâh. Aynı zamanda devasa piknik alanları mevcut. Yol kenarlarında yer yer develer görebilirsiniz. Turistler için bekletilen develere binerek fotoğraflar çekinebilir keyifli an ve deneyimler yaşayabilirsiniz.

Persepolis bir diğer adıyla Taht-ı Cemşid tek kelime ile büyüleyici. Günümüze kadar ulaşan kalıntılar her biri farklı hikâyelere sahip. Tarihte adeta bir yolculuğa çıkaran Persepolis sizi büyük giriş kapısı ile karşılamakta.

Burada giriş bileti ve çantanızı bırakmak için bir emanet bölümü yer almaktadır. Persepolis’e girişler 15.000 Tümen. Tabii turistlere fiyat bu yönde. Zira yerli vatandaşlardan 2.000 tümen aldıklarını gördüm gözümle. Sıkı bir güvenlik önlemi olduğunu gördüm burada. Çantalar girişte alınıyor ve bir emanet odasına koyuluyor. Çantamda sadece fotoğraf makinemin olduğunu görevlilere söyleyerek kendilerinden izin alıyorum. Burayı sorunsuz atlattık. Bilet girişinden sonra yaklaşık bir 100 metre yürüyor ve ikinci giriş olan Persepolis’e çıkan merdivenlere geliyorsunuz. Bu yol üzerinde birkaç soğuk su veren buzdolapları mevcut. Yanınızda mutlaka şişe götürün ve Persepolis’i gezerken yanınıza su stoklayın. Malum İran yaz ayları bir hayli sıcak ve Persepolis’te geniş bir alan üzerine kurulu yorucu bir gezilecek yer.

Persepolis girişinde ikinci bir güvenlik önlemi var. Burada çantam sıkıntı yarattı. 150 metrelik yolu geri dönüp yürümemi ve girişe çantamı bırakmamı istediler. Direndim! Sıcak zaten hava ve bir daha o yolu gerisin geriye yürüyemem. Girişte izin verdiler ve çantamda sadece fotoğraf makinem var diyerek kendilerini ikna etmeye çalıştım. Çantamı açtım ve makineyi gösterdim. Sonunda ikna oldular ve biletimi bu girişte okutarak nihayet Şiraz gezimin son noktası olan Persepolis’e giriş yapabildim. Devasa bir açık hava müzesi. Muhteşem kalıntılar, büyüleyici dekoratif sütunlar. Hepsi Pers İmparatorluğunun izlerini taşımakta…

Persepolis

Persepolis, Şiraz

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu etkileyici antik şehir Ahameniş İmparatorluğu’nun ihtişamını gösteren İran’ın turistik yerlerinden biridir. Şehir, M.Ö 518 tarihinde inşasına başlanılmış ve yaklaşık 200 yıl sürmüştür.

Ülkenin en ihtişamlı dönemlerinin tarihi izlerine ev sahipliği yapan Persepolis içerdiği birbirinden etkileyici kalıntıları ile adeta büyüleyici bir açık hava müzesi. 125.000 metrekare alan üzerine kurulu olan antik şehir içerisinde yer alan kalıntıların her biri bir mesaj vermektedir. Sütun kaidelerde Perslerin inançlarını temsil eden heykelleri görebilir, tören alanlarının, hazine dairesinin ve tepede yer alan kaya mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. Antik Şehir içerisinde birde Persepolis Müzesi yer almaktadır. Müze, yine aynı şekilde antik şehre ait çeşitli eserleri içermektedir. Burada bir de hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. Burada Persepolis’e özgü tablolar, biblo, anahtarlık ve kartpostal gibi çeşitli ürünlerden hatıra niyetine alabilirsiniz.

Persepolis, Şiraz

Buradan ayrılıyor ve hemen giriş kapısının önünde yer alan taksilere yöneliyorum. Yine aynı şekilde 4 kişi bir taksiye bindikten sonra 5.000 Tümene Mervdeşt’e geri dönüyor ve buradan 2.000 Tümene dolmuşlar ile Şiraz şehir merkezine geliyorum.

Persepolis'ten Şiraz'a Nasıl Gidilir?

Saati 16.00 yaptık. Yaklaşık bir 4 saat Persepolis’i gezdim. Birbirinden güzel kareler çektim. Saat henüz erken. Şiraz şehir merkezinde oyalanıyorum üç saat kadar. Bir yemek yiyor ve bir şeyler içiyorum. Akşam 20.00 sularında toplu taşıma otobüsü ile terminale gidiyorum. Yazd’e gitmek için bir bilet almam gerek. Gece son otobüsün olması iyi olacak. Zira Şiraz-Yazd arası 6 saat falan sürüyor.

Hamsafar Co yazıhanesine yöneliyorum burada da. İran’da şehirler arası ulaşımımı Hamsafar Co ile gerçekleştiriyorum. Otobüslerinden ve verilen hizmetten memnun kaldım. Gece 00.00 otobüsüne bir bilet kestirdim kendime. Ücreti 20.000 Tümen olan Şiraz-Yezd yolculuğumun otobüsü klasik modellerden biri. Vip otobüsler için bilet ücreti 35.000 Tümen. Zamanı doldurmak için terminalde oyalanıyorum. Gece 00.00 olduğunda otobüsteki yerimi alarak Şiraz’dan ayrılıyor ve yeni bir şehre gözlerimi açmak için yola koyuluyordum…

Şiraz gezilecek yerler haricinde Şiraz gezi rehberi makalesini okuyabilir, Şiraz hakkında merak ettikleriniz varsa aşağıda yer alan yorum kutusundan yazarak bana sorabilirsiniz.

1 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.